reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Więcej tańszych mieszkań do wynajęcia

Więcej tańszych mieszkań do wynajęcia

Tańsze mieszkania do wynajęcia to szansa dla wielu studentów na znalezienie idealnego lokum. Zbliża się nowy rok akademicki i większość mieszkań w niskiej cenie i dobrej lokalizacji jest już wynajęta.

Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostały niecałe 3 tygodnie. Teoretycznie jest to wystarczająco dużo czasu, żeby znaleźć stosowne lokum. Obecnie cały ten proces trwa przeciętnie zaledwie 6 dni – wynika ze wstępnych danych Home Broker za bieżący kwartał. Problem jednak w tym, że ostatnie tygodnie września są tradycyjnie najgorętszym okresem na rynku najmu. Pomiędzy najemcami trwa wzmożona walka o atrakcyjne oferty, z czego mogą się cieszyć jedynie ich właściciele. O wzmożonym ruchu na rynku może świadczyć liczba zawartych transakcji. Podczas gdy w lipcu było ich o blisko 25% więcej niż w czerwcu, to wstępne dane za wrzesień pokazują, że ten miesiąc może zamknąć się kolejnym wzrostem na poziomie 26,8% względem lipca.

Przybywa tańszych mieszkań

Pozytywną informacją dla osób szukających dachu nad głową jest fakt, że przeciętne ceny najmu są obecnie niższe niż przed rokiem. Spadek ten jest jednak niewielki i nieznacznie przekracza 1% w przypadku 5 największych rynków (Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław). Więcej jest też mieszkań do wynajęcia.

– Względem zeszłego roku podaż na rynku wzrosła o około 10% – szacuje Robert Kozierski, doradca Home Broker z Warszawy.

Zobacz także: Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Jego zdaniem najwięcej przybyło mieszkań tańszych, które najchętniej wybierają studenci. W tym też czynniku można upatrywać niewielkiego spadku poziomu cen. Poszczególni właściciele niechętnie zmniejszają ceny względem tych, które stosowali przed rokiem.

Pokój za 500 zł

Jak jednak wyglądają możliwości nabywcze na rynku najmu w poszczególnych miastach? Przyjmując, że student ma do wydania 500 zł miesięcznie, w stolicy będzie on skazany na akademik, samodzielny pokój poza granicami administracyjnymi miasta lub współdzielenie pokoju ze znajomym. Niewiele lepiej byłoby w Krakowie, gdzie za tę cenę można szukać dachu nad głową w dość skromnej ofercie samodzielnych pokoi. W pozostałych badanych miastach, a więc Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście poza centrum za 500 zł miesięcznie znacznie łatwiej jest znaleźć samodzielny pokój.

Mieszkania za 1000 zł

Mniejsze zmartwienie o dach nad głową mają osoby posiadające budżet na poziomie tysiąca złotych miesięcznie. Wtedy to w stolicy można rozglądać się za samodzielnym pokojem w każdej części miasta. Możliwe jest także znalezienie kawalerki o niskim standardzie poza centrum. Takich ofert jest jednak niewiele, dlatego szukanie ich powinno zaczynać się raczej na początku wakacji. W pozostałych badanych miastach znalezienie kawalerki za tysiąc złotych miesięcznie będzie sztuką znacznie łatwiejszą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tańsze mieszkania do wynajęcia to szansa dla wielu studentów na znalezienie idealnego lokum. Fot. Fotolia
Tańsze mieszkania do wynajęcia to szansa dla wielu studentów na znalezienie idealnego lokum. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama