| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Rodzina na Swoim”: zmiany na rynku nieruchomości

„Rodzina na Swoim”: zmiany na rynku nieruchomości

Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości. Polacy, którym zależy na kupnie tańszego mieszkania mieszczącego się w limitach programu, poszukują lokali mieszkalnych w mniejszych miejscowościach.

Obecnie w głównych miastach posiłkując się rządową dopłatą, można nabyć tylko wyjątkowo tanie mieszkania, których oferta jest dość ograniczona. Poza tym warto dodać, że w wypadku lokali z pierwszej ręki niska cena jest zazwyczaj efektem sporej odległości od centrum, nieciekawego otoczenia, a także nieraz wykorzystanych tańszych materiałów budowlanych. Z kolei na rynku wtórnym nowe wymogi są głównie spełniane przez lokale nadające się do remontu, zlokalizowane w zaniedbanych budynkach i nie najlepiej usytuowane, na przykład na strychach.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomości w Grecji

W związku z tym, część osób może podjąć decyzję o rezygnacji z kupna mieszkania w peryferyjnych regionach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, czy Gdańska i zainteresować się nieruchomościami w okolicznych, mniejszych miejscowości. W takich ośrodkach limity cenowe programu „Rodzina na Swoim” są wprawdzie niższe od tych dla miast wojewódzkich, ale również ceny zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym osiągają tam zdecydowanie mniejsze wartości. Znalezienie lokalu mieszkalnego, który spełnia nowe mniej korzystne zasady, może więc być tam nieco łatwiejsze. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób dysponujących mniejszymi możliwościami finansowymi oraz tych, którzy chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku.

Podsumowując, choć raczej nie należy spodziewać się masowego exodusu mieszczan do mniejszych miejscowości, to jednak można zakładać, że w najbliższym czasie zwiększy się zainteresowanie nieruchomościami w podmiejskich strefach największych miast. Dotyczy to zwłaszcza rejonów położonych najbliżej dużych ośrodków miejskich, skąd dojazd do centrum metropolii zajmuje nieraz mniej czasu niż z peryferyjnych dzielnic znajdujących się już w jej granicach.

Zobacz także: Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości.
Nowa „Rodzina na Swoim” spowodowała zmiany na rynku nieruchomości.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »