| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice, które charakteryzują się ciekawą architekturą i długoletnią historią. Kamienice, obecne w największych polskich miastach, przyciągają inwestorów.

Zabudowę kilkupiętrowymi kamienicami można znaleźć w większości centralnych rejonów zarówno większych, jak i mniejszych polskich miast. Najwięcej takich nieruchomości można spotkać w głównych ośrodkach miejskich naszego kraju: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku, które charakteryzują się sporą liczbą przedwojennych, a często jeszcze dużo starszych budynków. Do zalet kamienic należą przede wszystkim lokalizacja, zazwyczaj w samym centrum, oraz niewątpliwie wspomniane walory zarówno historyczne, jak i architektoniczne. Tego rodzaju obiekty ze względu na wyjątkowe położenie najczęściej nie są już zamieszkałe przez swoich właścicieli, lecz są raczej wykorzystywane do prowadzenia biznesu. Oczywiście dotyczy to głównie największych miejscowości oraz tych mniejszych, które potrafią skutecznie przyciągać turystów. W takim wypadku kamienice stanowią dobre miejsce na restaurację czy niewielki, stylowy hotel.

Zobacz także: Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" – GALERIA

Z kolei w nieruchomościach położonych blisko centrum, ale nie przy głównym deptaku, parter jest często wykorzystywany na przykład na prowadzenie sklepu, natomiast pozostałe kondygnacje są zwykle wynajmowane głównie zagranicznym turystom, którzy dzięki temu mogą na własnej skórze poczuć otaczającą ich historię. Warto również dodać, że usytuowane trochę na uboczu, odnowione kamienice coraz częściej są tak przekształcane, aby zaoferować powierzchnię biurową. Taka siedziba może stanowić dobre rozwiązanie dla małych i średniej wielkości firm, zdecydowanie podnosząc ich prestiż.

Ciekawym pomysłem na inwestycję może być wystawiona na sprzedaż kamienica położona na Starym Rynku, w samym sercu Poznania. Ten trzy piętrowy budynek o łącznej powierzchni 130 mkw. został wzniesiony w 1535 r. Z kolei w Krakowie dobrym przykładem może być jedna z kamienic zlokalizowana w najbliższym sąsiedztwie Wawelu, na ulicy Straszewskiego. W tym wypadku metraż przekracza już tysiąc mkw. przy cenie za jednostkę powierzchni znajdującej się poniżej 7 tys. zł.

Zobacz także: Restauracja na wodzie Barka Tumska – GALERIA

Trzeba jednak zaznaczyć, że w naszym kraju ten rodzaj inwestowania w nieruchomości jest w pewnym stopniu ograniczony przez nieuregulowaną sytuację prawną wielu kamienic, która skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów od zakupu nieruchomości. Poza tym w przypadku dużej grupy takich budynków remont czy przebudowa muszą być poprzedzone zgodą konserwatora zabytków. Taka sytuacja sprawia, że wiele kamienic niszczeje, ponieważ przez lata nie mogą doczekać się renowacji. Kiepski stan techniczny tego rodzaju zabudowy oznacza, że potencjalny inwestor do ceny zakupu musi bardzo często doliczyć jeszcze koszty remontu.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kamienice, obecne w największych polskich miastach, przyciągają inwestorów.
Kamienice, obecne w największych polskich miastach, przyciągają inwestorów.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »