| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Polacy poszukują małych mieszkań

Polacy poszukują małych mieszkań

Polacy poszukują małych mieszkań, a tych nadal brakuje na rynku nieruchomości. Na nowe, małe lokale mieszkalne trzeba będzie poczekać.

W lipcu bieżącego roku przeciętny metraż mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów wyniósł 68,6 mkw., podał Główny Urząd Statystyczny. Tymczasem optymalna powierzchnia mieszkania poszukiwanego przez nabywców w całym kraju to około 51,5 mkw. Od początku roku średnia wielkość wprowadzanych na rynek mieszkań sięgała 65,1 mkw. i była bardzo zbliżona, do tej z 2010 roku (65,4 mkw.). Różnica między powierzchnią lokali poszukiwanych na rynku i tych pozostających w ofercie deweloperskiej utrzymuje się więc wciąż na tym samym poziomie. Oddawane mieszkania są za duże o kilkanaście metrów. 

Z kolei średni metraż lokali oddawanych przez spółdzielnie od początku 2011 roku to 57,9 mkw., a więc o 7 mkw. mniej od tego, co oferują firmy deweloperskie. Na rynku dominuje jednak oferta deweloperów, którzy od stycznia do lipca br. oddali ponad 22,7 tys. lokali, czyli 15 razy więcej niż spółdzielnie (1516 mieszkań).

Choć powierzchnia mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów na początku 2011 roku była aż o 8 mkw. mniejsza niż kończonych na początku 2010 roku, dostępne na pierwotnym rynku mieszkaniowym lokale wciąż są znacznie za duże dla kupujących.

Zobacz także: Deweloperzy inwestują w mniejsze mieszkania

Więcej małych mieszkań

Czy taka rozbieżność świadczy o tym, że deweloperzy nie przykładają zbyt dużej wagi do oczekiwań kupujących?

– Problem leży gdzie indziej. Pamiętajmy, że budowę nieruchomości oddawanych dziś do użytkowania rozpoczynano dwa lata temu, kiedy potrzeby nabywców były jeszcze nieco inne. Wyraźny nacisk na zmniejszanie powierzchni mieszkań w nowych inwestycjach pojawił się dopiero w zeszłym roku. Zmiana oczekiwań kupujących związana była głównie z wprowadzaniem nowych zasad przyznawania pożyczek hipotecznych przez Komisję Nadzoru Finansowego, co spowodowało spadek zdolności kredytowej nabywców. Na rynku pierwotnym podaż zostanie niedługo dopasowana do popytu, nastąpi to jednak z pewnym opóźnieniem wynikającym z co najmniej 18 miesięcznego procesu realizacji inwestycji mieszkaniowych – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Deweloperzy zwiększają stale liczbę mniejszych mieszkań w projektach, ale takie lokale szybko znikają z oferty. Struktura podaży na rynku nie zmienia się. Jest na to szansa w ostatnim kwartale br., w którym powinny być oddane do użytku pierwsze inwestycje budowane w momencie, kiedy symbolem atrakcyjnego lokum stało się mieszkanie ponad czterdziestometrowe.

Zobacz także: Targi mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze w Poznaniu

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy poszukują małych mieszkań, a tych nadal brakuje na rynku nieruchomości. Fot. INVADO
Polacy poszukują małych mieszkań, a tych nadal brakuje na rynku nieruchomości. Fot. INVADO

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »