| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Studenci poszukują tanich lokali do wynajęcia, jednak we wrześniu muszą się oni liczyć z dużą konkurencją na rynku wynajmu i wysokimi czynszami.

W czerwcu i lipcu spora oferta wolnych, gotowych do wynajęcia lokali daje szansę znalezienia dla siebie czegoś za niższą cenę. Wynika to z faktu, że wraz z końcem roku akademickiego spora grupa studentów rezygnuje z dotychczasowego lokum, nie chcąc płacić czynszu w wakacje. W związku z tym właśnie w tym okresie właściciele mieszkań są bardziej skłonni do ustępstw i właśnie wtedy łatwiej jest wynegocjować obniżkę czynszu. W tym czasie jednak większość studentów decyduje się na odpoczynek lub na zarobkowy wyjazd za granicę.

Co roku zwiększony ruch w największych ośrodkach akademickich daje się zazwyczaj zauważyć już w sierpniu, jednak wówczas przeciętny poziom stawek najmu pozostaje jeszcze w miarę stabilny. Szczyt „zamieszania” na rynku przypada jednak na drugą połowę września. Wówczas to zwiększony popyt przekłada się na wzrost średniego czynszu, czego można oczekiwać także i w tym roku. Należy się spodziewać, że w tym okresie przeciętne ceny najmu w poszczególnych miastach wzrosną do swoich rocznych maksimów. Warto również zaznaczyć, że na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego oferty najmu nieraz z godziny na godzinę stają się nieaktualne, a wynajmowanie mieszkania „w ciemno” nie należy do rzadkości.

Zobacz także: Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

W Warszawie sporym zainteresowaniem wśród braci studenckiej cieszą się Wola, Mokotów czy Ochota. Osoby, które dysponują mniejszymi możliwościami finansowymi, wybierają tańsze rejony na przykład na Żoliborzu czy Ursynowie. Z kolei krakowscy studenci skłaniają się głównie ku Grzegórzkom, Dębnikom, Krowodrzy lub okolicom Ruczaju.

Warto zaznaczyć, że stawki czynszu w poszczególnych rejonach miast mogą się od siebie nieraz bardzo różnić. W tym wypadku lokalizacja, oprócz standardu samego mieszkania, ma decydujące znaczenie. Istotna jest tu nie tylko opinia o danym rejonie oraz otoczenie, ale również odległość od uczelni, bliskość centrum, dogodne połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta itp. Każdy z tych czynników odbija się na poziomie stawek najmu.

Zobacz także: Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Fot. materiały prasowe
Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Fot. materiały prasowe

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »