| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno mieszkania może stać się niebawem bardziej opłacalne niż wynajem lokalu. Nieruchomości tanieją, a koszty związane z wynajem niedługo będą równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu.

Od 2008 roku na rynkach w największych polskich miastach regularnie obniżały się ceny nowych mieszkań. Obniżki nie były tak spektakularne jak np. w Stanach Zjednoczonych, bo w naszym kraju, w zależności od miasta, osiągnęły wielkość do 18 proc. O tyle właśnie spadły ceny mieszkań deweloperskich w Krakowie. Od II kwartału 2008 r. do II kwartału 2011 r. w Poznaniu stawki zmalały zaś średnio o 17 proc., podaje raport Emmerson. Z kolei we Wrocławiu i Gdańsku przecena osiągnęła przeciętnie 14 proc. i 13 proc. W Warszawie spadek był najmniejszy i wyniósł 10 proc.

Za 50 metrowe mieszkanie w stolicy zapłacilibyśmy w połowie tego roku mniej o 46,6 tys. zł. W 2008 roku kosztowało 476,8 tys. zł, a w czerwcu br. 430,1 tyś zł. Krakowianom, którzy nie zdecydowali się na zakup lokum w 2008 roku, zostanie w kieszeni aż 77,3 tys. zł, jeśli mieszkanie o podobnym metrażu kupiliby dopiero w tym roku, a za te same pieniądze dostaliby prawie o 11 mkw. większy lokal. W Poznaniu kwota zaoszczędzona w tym czasie na obniżkach cen wystarczyłaby na kupno dodatkowych 10 mkw. nowego mieszkania. Wstrzymanie z kupnem u schyłku boomu w Warszawie oznacza teraz zysk w postaci prawie 5,5 mkw. (Emmerson).

Zobacz także: Ogrody Naramowickie B w Poznaniu

Inwestycja w nieruchomość

Korekty cen na poziomie 10–18 proc. na największych rynkach deweloperskich zachęcają do zakupu. Czy zdecydować się na kupno? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Argumentem za może być szybki wzrost opłat z tytułu czynszu za wynajem w poszczególnych miastach, na który zwracają uwagę analitycy. Szacunki Home Broker oparte na danych GUS wskazują, że koszt zakupu własnego mieszkania na kredyt może być tańszy od najmu już za kilka lat. W tej chwili zakup mieszkania i miesięczne obciążenie z tym związane jest wciąż jeszcze większe średnio o ok. 25 proc. od kosztu wynajmu podobnej nieruchomości. Spośród miast rozpatrywanych przez analityków Home Broker, korzyści związane z zakupem własnego M odczują najszybciej nabywcy w Katowicach. W tym mieście wartość czynszu za dwupokojowe mieszkanie, które w ofercie deweloperskiej kosztuje 217 tys. zł już za 3 lata przewyższy koszt związany ze spłatą kredytu.    

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »