| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mniejszy czynsz za mieszkanie?

Mniejszy czynsz za mieszkanie?

Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej. Członkostwo w spółdzielni to nie tylko niższy czynsz, ale także odpowiedzialność za długi spółdzielni. Przeczytaj raport Home Broker.

Koszty użytkowania mieszkania wzrosły pomiędzy lipcem tego i zeszłego roku o 6,3% (zgodnie z najświeższymi danymi GUS). Mocno wpłynęły na to podwyżki cen nośników energii, które w analogicznym okresie wyniosły 7,3%. Obecnie koszt utrzymania metra dwupokojowego mieszkania wynosi przeciętnie 6,9 zł za m kw. – wynika z danych Home Broker zebranych dla 13 dużych miast. Z najwyższymi kosztami muszą liczyć się mieszkańcy Warszawy, którzy za utrzymanie metra mieszkania zapłacą średnio 8,6 zł miesięcznie. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa i Gdyni. Muszą oni zarezerwować przeciętnie mniej niż 6,2 zł na utrzymanie jednego metra.

Inwestycje w alternatywne źródła energii

Nie powinna więc dziwić popularność inwestycji w alternatywne źródła energii lub termomodernizację. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu nakłady pochłaniają znaczne kwoty, a ponadto zwracają się przeważnie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat.

Zobacz także: Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Spółdzielnie mieszkaniowe

Znacznie szybciej można za to odczuć różnicę w kosztach utrzymania mieszkania, wchodząc w poczet członków spółdzielni. Aż w 74% z przebadanych przez Home Broker spółdzielni ich członkowie płacą bowiem niższe czynsze. Dotyczy to niemałej rzeszy obywateli.

– W lokalach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe może mieszkać przeszło 9 milionów Polaków – szacuje Jan Sułowski, Prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

O tym, jak zmienią się comiesięczne koszty utrzymania mieszkania, decyduje w dużym stopniu to, czy spółdzielnia posiada w swoich zasobach nieruchomości mogące generować dochód. Szczególnie chodzi tu o lokale użytkowe wynajmowane pod różnego rodzaju działalność gospodarczą.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej.
Mniejszy czynsz za mieszkanie to możliwość, którą daje przynależność do spółdzielni mieszkaniowej.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »