REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania przez młode małżeństwa

Niska zdolność kredytowa nie pozwala młodym małżeństwom na zaciągnięcie kredytu. Fot. Fotolia
Niska zdolność kredytowa nie pozwala młodym małżeństwom na zaciągnięcie kredytu. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młode małżeństwa często muszą czekać na kupno wspólnego mieszkania. Niska zdolność kredytowa nie pozwala im na zaciągnięcie kredytu. Z drugiej strony rośnie zamożność społeczeństwa i duża grupa nowożeńców może pozwolić sobie na kupno mieszkania na kredyt.

Kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”

Jedną z form pomocy dla osób wchodzących w związek małżeński jest rządowy program „Rodzina na Swoim”. W pierwszej połowie 2011 roku w ramach tej inicjatywy udzielono prawie 27,5 tysięcy kredytów (Open Finance). Niektórzy analitycy sugerują nawet, że atrakcyjność oferty mogła mieć wpływ na decyzje o ślubie lub przynajmniej jego dacie. Zapowiadana od miesięcy nowelizacja ustawy, obniżająca limity cen mieszkań dostępnych w ramach programu, zmniejszy liczbę lokali, które będą mogły  zostać zakupione przez osoby uprawnione do korzystania z dopłat do kredytów. Na grudzień 2012 roku planowane jest natomiast zakończenie całego przedsięwzięcia. Wiele par będzie więc musiało samodzielnie zmierzyć się z ciężarem kredytu hipotecznego. Dodatkowo, w wyniku ostatnich zawirowań na rynku walutowym, perspektywa pożyczki we frankach części z nich wydaje się zbyt ryzykowna.

REKLAMA

Źródło finansowania a zakup nieruchomości

Z drugiej strony, wzrost zamożności społeczeństwa powoduje, że jest spora grupa nowożeńców, którzy mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu. Jak wskazuje GUS, w ostatniej dekadzie nastąpiło istotne przesunięcie wieku zawierania małżeństw, w wyniku którego w 2009 roku mężczyźni brali ślub mając średnio 28 lat, a kobiety – 26. Można przy tym założyć, że młode pary we wskazanym wieku posiadają bardziej stabilną sytuację finansową od tych świeżo po 20-tce, których jeszcze kilka lat temu było znacznie więcej. Od zawsze niebagatelną rolę ma też wsparcie rodziców. Niezależnie od źródeł finansowania, fakt posiadania wystarczających funduszy umożliwia zakup nieruchomości. Trzeba jednak zastanowić się, jaka oferta jest najwłaściwsza i najwygodniejsza na tym etapie.

Zobacz także: Kupno nowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

– Aktywny tryb życia dzisiejszych 20-30 latków sprawia, że część z nich poszukuje gotowych apartamentów, w których będą mogli wygodnie zamieszkać zaraz po zakupie – zauważa Witold Sadowski, wrocławski deweloper realizujący takie inwestycje, jak Aparthotel Invite czy osiedle Krzycka 92 – Niezwykle istotna jest także dogodna lokalizacja, umożliwiająca łatwe i szybkie połączenia komunikacyjne.

Jednocześnie perspektywa powiększenia rodziny wiąże się z potrzebą zapewnienia nowym jej członkom odpowiedniej przestrzeni. Pierwsze mieszkanie w granicach 60mkw. wydaje się opcją w zupełności wystarczającą. Ze względów ekonomicznych w wielu przypadkach metraż jest znacznie skromniejszy. Zainwestowanie w wysoki standard mniejszego lokalu może jednak w przyszłości ułatwić ewentualną sprzedaż lub wynajem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja o kupnie mieszkania

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości sprawia, że coraz większe są możliwości znalezienia tego najodpowiedniejszego, pierwszego M. Według monitoringu przeprowadzonego przez firmę REAS w 6 największych polskich aglomeracjach, oferta deweloperów osiągnęła w II kwartale 2011 roku rekordowy poziom 46 tysięcy dostępnych mieszkań. Rynek ten jest też dużo bardziej różnorodny niż przed laty. Osiedla często są strzeżone, lokatorzy mają dostęp do dodatkowych usług jak pranie i sprzątanie, a w budynkach jest miejsce na biura czy punkty usługowe.  Popyt na poszczególne warianty ofert tego typu zależy od potrzeb i zasobów finansowych potencjalnych nabywców. Te ostatnie są w dużym stopniu regulowane przez ich zdolność kredytową i koło się zamyka. Młodzi ludzie potrzebują własnego domu, a deweloperzy potrzebują klientów z gotówką. Tymczasową alternatywą jest oczywiście jeszcze wynajem. Jednak chcąc ostatecznie wprowadzić się „na swoje”, trzeba będzie prędzej czy później ocenić własne możliwości i pewnie udać się do banku.

Zobacz także: Deweloperzy czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA