REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Warszawa: inwestorzy chętnie budują na rynku komercyjnym

PRESTIGE PR
Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych. Fot. PBM Południe Development
Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych. Fot. PBM Południe Development

REKLAMA

REKLAMA

Polscy i zagraniczni inwestorzy chętnie budują nowe lokale biurowe na warszawskim rynku komercyjnym. Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych.

Zapotrzebowanie na lokale biurowe

REKLAMA

Warszawa jest największym rynkiem biurowym w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, który stanowi w naszym kraju najbezpieczniejszy obszar dla inwestorów. Największy polski rynek powierzchni biurowych w ciągu pierwszego półrocza tego roku, według danych firmy Jones Lang LaSalle, powiększył się o 28 350 mkw. nowej powierzchni i osiągnął poziom ok. 3,5 miliona mkw.

REKLAMA

Po spowolnieniu w 2009 roku popyt na powierzchnie biurowe w ubiegłym roku znacznie wzrósł i podobna tendencja wzrostowa utrzymała się także w pierwszym półroczu tego roku. W Warszawie zmniejsza się ilość pustostanów. Raport Jones Lang LaSalle mówi, że w pierwszym półroczu 2011 roku podpisano w stolicy umowy na najem 321 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dla porównania I połowie 2010 wartość ta nie przekroczyła 220 000 mkw. W efekcie w czerwcu 2011 r. w Warszawie pozostało ok. 6,2 proc. wolnej pow. biurowej (w centrum 9 proc., a poza centrum 5,2 proc.). Analitycy spodziewają się dalszego spadku wskaźnika pustostanów ze względu na ograniczenie przyrostu podaży.

Zobacz także: Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Mała liczba nowych biur oddanych do użytku

W tym roku zostanie oddanych jedynie 140 tys. mkw. nowych biur, a w przyszłym tylko 173 tys. mkw. (Jones Lang LaSalle). Prowadzone teraz projekty biurowe wypełnią lukę w podaży, która spodziewana jest w bieżącym i następnym roku, a która powstała wskutek niewielkiej liczby rozpoczynanych budów w latach 2008 i 2009.

REKLAMA

– W maju 2010 roku podjęliśmy decyzję o realizacji kompleksu biurowo-usługowego Inwestycja Kijowska. Zakończenie budowy obiektu przewidujemy na koniec 2011 roku. Inwestycja zostanie oddana do użytkowania w momencie, kiedy chłonność rynku powierzchni biurowych jest duża, co jest spowodowane zmniejszającą się ilością ofert w Warszawie – komentuje Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Pierwszy etap projektu, który pochłonie 42 mln zł., obejmuje rewitalizację i nadbudowę zabytkowej kamienicy z 1873 roku o pow. całkowitej 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5 i budowę przylegającego do niej nowego budynku biurowego o powierzchni 5 tys. mkw. z lokalami usługowo-handlowymi na parterze oraz dwupoziomowym garażem podziemnym. Nowoczesna bryła budynku z nadwieszeniem (4 kondygnacje) nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch drogowy, przyciąga najemców. Obecnie prowadzimy rozmowy z głównymi najemcami, ale rozpatrujemy także możliwość sprzedaży inwestycji, której kolejny etap realizacji zakłada powstanie jeszcze dwukondygnacyjnego budynku u zbiegu ulic Kijowskiej i Markowskiej – tłumaczy.   


Wyższy czynsz za wynajem biura

Analiza: Property Times Poland Q2 2011firmy DTZ wskazuje, że w związku z malejącą liczbą pustostanów i wzrastającym popytem stawki czynszu poszły w górę (o 1–2 euro miesięcznie) do poziomu 24–26 euro za mkw. w najlepszych warszawskich lokalizacjach. W budynkach zlokalizowanych poza ścisłym centrum, czyli na Mokotowie i w tzw. strefie południowo-zachodniej, tj. w okolicach Al. Jerozolimskich i Żwirki i Wigury oraz w okolicach Okęcia, gdzie znajdują się największe skupiska biurowców, stawki nie zmieniły się i wynoszą od 14–16 euro za mkw. Analitycy tej firmy przewidują, że na przestrzeni kolejnych 12–18 miesięcy ceny nie ulegną zmianie. Wzrosnąć mogą jedynie stawki za wynajem powierzchni w Centralnym Obszarze Biznesu o ok. 0.5–1 euro.  

Pozytywne nastroje inwestorów

W raporcie firmy LaSalle możemy przeczytać, że w II kw. 2011 nastroje inwestorów były bardzo pozytywne. W I połowie 2011 roku całkowita wartość transakcji zamknęła się sumą 886,6 mln euro. W tym w sektorze biurowym zawarto umowy o wartości 434 mln euro, handlowym 373 mln euro, a magazynowym ok. 79 mln euro. Aktywność inwestorów w sektorze biurowym w II kw. br. dotyczy wielu dużych i średnich transakcji, które są jeszcze częściowo w trakcie negocjacji.

O tym, że polski rynek inwestycji komercyjnych ma się świetnie, świadczą transakcje dokonywane w Warszawie przez inwestorów typu private equity. Teraz już nie tylko duże międzynarodowe instytucje stają właścicielami warszawskich biurowców, ale i polskie grupy kapitałowe, które dysponują odpowiednimi środkami na zakup średnich wielkości budynków biurowych, dzięki akumulacji zysków z kolejnych inwestycji.

– Dotąd inwestowaliśmy w nieruchomości biurowe głównie na rynkach regionalnych, choć kilka lat temu dokonaliśmy też epizodycznie zakupu części kamiennicy w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 27. Stołeczny rynek powierzchni biurowych ma bez wątpienia największe perspektywy rozwoju, dlatego teraz zdecydowaliśmy na inwestowanie wyłącznie w Warszawie. W sierpniu br. kupiliśmy budynek biurowy Alma przy ul. Marynarskiej 13 obok Galerii Mokotów o powierzchni całkowitej 8,2 tys. mkw., który jest w pełni wynajęty od 2002 roku. Długoterminowy plan inwestycyjny, który przyjęliśmy, przewiduje sfinalizowanie zakupu kolejnego biurowca za pół roku – twierdzi prezes spółki Rotaria S.A. Maciej Jaglarz, który jest nowym właścicielem biurowca.  

Zobacz także: W Warszawie brakuje małych i tanich biur

Wzrosła średnia wartość transakcji

Pomimo zawirowań na międzynarodowych rynkach kapitałowych, na warszawskim rynku popyt na nieruchomości komercyjne nie słabnie. Według danych zawartych w raporcie Property Times Poland Q2 2011 firmy DTZ w ciągu pierwszego półrocza tego roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych ulokowano 1,1 miliarda euro, co stanowi blisko 60 proc. wszystkich transakcji zamkniętych w 2010 roku. Przy czym wzrosła średnia wartość transakcji z 40 do 60 milionów euro. Analitycy DTZ przewidują, że wartość transakcji w całym 2011 roku osiągnie poziom 2,5 miliarda euro.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w tym roku najlepsze nieruchomości z sektora handlowego i biurowego. Do największych transakcji należy sprzedaż centrum handlowego Galeria Mokotów przy wycenie 475 mln euro i centrum handlowego Promenada za kwotę 171 mln euro. Tylko 10 proc. wszystkich transakcji w Warszawie dotyczyło sektora powierzchni magazynowych. Stopy zwrotu na stołecznym rynku powierzchni handlowych i biurowych kształtują się na poziomie pomiędzy 6,25 proc. a 6,50 proc. W przypadku powierzchni magazynowych – 8,50 proc. (DTZ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA