reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Małe mieszkania znów są popularne. Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw., podczas gdy potencjalni kupcy poszukują lokali o powierzchni ok. 51 mkw.

Lipcowe statystyki wskazują na wzrost przeciętnego metrażu mieszkań oddawanych do użytkowania na rynku pierwotnym o 4 mkw. Jednak trudno uznać to za dowód rozmijania się oczekiwań kupujących i oferty deweloperów, bo oficjalne statystyki podlegają dużym wahaniom z miesiąca na miesiąc. Średnia powierzchnia lokali oddanych do użytkowania w tym roku to według danych GUS 66,1 mkw. Średnia za ubiegły rok jest niemal identyczna (66,4 mkw.). Ostatni większy spadek przeciętnego metrażu miał miejsce w 2009 r., gdy skurczył się on do 65,6 mkw. z 67,6 mkw. rok wcześniej. Jednak w stosunku do 2005 r. mamy wzrost o blisko cztery metry.

Zobacz także: Dom szeregowy – konkurencja dla mieszkań w bloku

Małe mieszkania

Wzrost przeciętnej powierzchni oddawanych mieszkań z punktu widzenia makroekonomicznego jest zjawiskiem pożądanym, bo oznacza, że warunki lokalowe rodzin kupujących własne M na rynku pierwotnym poprawiają się. Nacisk na zmniejszanie powierzchni mieszkań w nowych inwestycjach pojawił się jednak podczas ostatniego kryzysu, m.in. z powodu ograniczenia zdolności kredytowej nabywców. Wiele rodzin stanęło przed dylematem: kupić własne, ale ciasne albo w ogóle nie kupić. Symbolem atrakcyjnej oferty stały się dwa pokoje na powierzchni czterdziestu kilku metrów.

Źródło: Obliczenia własne na podstawie danych GUS

Oczekiwania te znajdują potwierdzenie w danych dotyczących preferencji kupujących, które Home Broker stale monitoruje. Według tych danych z lipca, poszukujący mieszkania oczekiwali powierzchni na poziomie średnio 51,5 mkw. Mieszkania oddawane do użytkowania przez deweloperów były więc średnio o 17,1 mkw. większe od oczekiwań nabywców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw. Fot. Marbet Decor
Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw. Fot. Marbet Decor

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama