Kategorie

Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

PRESTIGE PR
Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus
Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Przeczytaj, gdzie w Warszawie deweloperzy inwestują najczęściej.

Duże znaczenie ma też dostępność gruntów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne w różnych rejonach miasta. Od tego zależy, jak kształtuje się oferta rynku pierwotnego w poszczególnych warszawskich dzielnicach.   

Reklama

Jak podaje raport redNet Consulting, Białołęka była w czerwcu br. liderem w warszawskiej podaży nowych mieszkań z ponad 14 proc. udziałem w rynku. W tym rejonie uruchomionych zostało w ostatnich miesiącach wiele nowych projektów. Do powrotu dzielnicy na pierwsze miejsce na podażowym podium przyczyniła się poprawa infrastruktury drogowej w tym obszarze, dzięki budowie Mostu Północnego, którego realizacja dobiega już końca.  

Nadal silną pozycję utrzymuje sąsiadująca z centrum Wola, która była liderem w drugiej połowie ubiegłego roku. Dzielnica ma według obliczeń analityków z redNet Consulting 12,5 proc. udziału w stołecznym rynku. Ten obszar miasta ma wciąż duże perspektywy rozwoju ze względu na możliwości zabudowy licznych terenów poprzemysłowych.

Trzecie miejsce na rynku zajmuje prestiżowy, posiadający świetną infrastrukturę i położenie, Mokotów. Pomimo wysokich cen ofertowych, do tej dzielnicy należy 11,9 proc. podaży mieszkań deweloperskich w mieście. Słabnie natomiast udział Wilanowa, który jeszcze na początku 2010 roku miał 15,4 proc. udziału w stołecznej ofercie. Obecnie znajdziemy tam tylko ponad 10 proc. nowych mieszkań oferowanych w mieście. Wiąże się to z wolnym wyprzedawaniem lokali od dawna zalegających w ukończonych już inwestycjach. Ponieważ w najbliższych miesiącach nie zapowiada się zbyt tu duża liczba inwestycji, analitycy przypuszczają, że w średnioterminowej perspektywie będzie to dzielnica ze słabnącym udziałem w rynku.

Zobacz także: Równowaga na rynku pierwotnym

Reklama

Dużo nowych mieszkań w czerwcu br. można było znaleźć jeszcze na Pradze Południe (7,2 proc. podaży). Deweloperzy wybierają tę dzielnicę ze względu na dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta i planowany przebieg drugiej linii warszawskiego metra.

Budownictwo mieszkaniowe rozwija się też w wielu miejscowościach graniczących z Warszawą. Powodzeniem cieszą się jednak tylko te lokalizacje, które dysponują rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną. Poza zewnętrznymi stołecznymi dzielnicami, deweloperzy budują tam przede wszystkim tańsze mieszkania. Wiele nowych inwestycji powstaje w miejscach odległych o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum Warszawy: w Piasecznie, Legionowie, Piastowie, Ząbkach czy Radzyminie i Błoniu.  

 – Ze względu na zmniejszającą się zdolność kredytowa znacznej liczby osób planujących zakup mieszkań, teraz jeszcze większa ilość kupujących poszukuje najtańszych  na rynku ofert. W inwestycji Rezydencja Kościuszki, którą realizujemy w sąsiadującym z Warszawą Piastowie, mieszkania kupują najczęściej młodzi ludzie. Drugą grupą są rodziny z dziećmi, które sprzedały mniejsze mieszkanie w centrum, po to, by kupić większe w mniej centralnej lokalizacji. Naszych klientów przyciąga przede wszystkim niska cena metra kwadratowego (od 6 tys./mkw.) w porównaniu z cenami warszawskimi, ale też możliwość szybkiego dojazdu do centrum Warszawy kolejką SKM – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.


Mieszkania gotowe do przeprowadzki

Sprawdźmy, gdzie możemy w Warszawie znaleźć mieszkania, do których przeprowadzimy się od zaraz. Według różnych szacunków w Warszawie można wybierać w 4–4,5 tys. gotowych lokali. Najchętniej kupowanymi mieszkaniami od dwóch lat są lokale dwupokojowe o pow. do 50 mkw. Najwięcej takich mieszkań w ukończonych inwestycjach czeka na klientów na Mokotowie (240) i w Wilanowie (171), podaje redNet Property Group. Można wybierać w nich jeszcze na Pradze Południe (170) i Białołęce (137). Z kolei na Bielanach, Ursynowie i Targówku znajdziemy ich niewiele, a na Żoliborzu prawie wcale. Śladowa ilość dwupokojowych gotowych mieszkań znajduje się też w Wesołej, na Pradze Północ czy w Wawrze, bo w tych dzielnicach realizowanych jest bardzo mało nowych projektów.  

Udział dwupokojowych lokali na stołecznym rynku nowych mieszkań nieznacznie się zwiększa. Pod koniec 2009 r. stanowiły 35,1 proc. całej oferty, a obecnie obejmują 38 proc. podaży (redNet Property Group).

Ceny gotowych mieszkań

Dwa pokoje w realizowanych jeszcze warszawskich projektach deweloperskich, według wyliczeń redNet Property Group, kosztują średnio 8,1 zł za mkw. Natomiast ukończone dwójki są droższe. Trzeba przeciętnie zapłacić za nie ponad 9 tys. zł za mkw. Średnią stawkę podbijają drogie lokale w Śródmieściu i Mokotowie. Dwa pokoje zarówno ukończone, jak i w budowie, kosztują w Śródmieściu prawie 13 tys. zł za mkw., a na Mokotowie 9,4 tys. zł za metr kwadratowy. Na Bielanach i Pradze Południe zapłacimy za dwupokojowe lokum ok. 8 tys. zł za mkw.

Zobacz także: Tanie mieszkania na rynku deweloperskim

Według danych Emmerson, w połowie bieżącego roku 29 proc. całej oferty deweloperskiej w Warszawie stanowiły mieszkania wprowadzone do sprzedaży w pierwszej połowie 2009 roku. Zalegające dwu i trzypokojowe lokale w budowanych kilka lat temu inwestycjach są znacznie większe niż te w rozpoczynanych teraz projektach. Większe mieszkania, stanowiące wtedy duży odsetek podaży, nie przystają do obecnych potrzeb poszukujących lokum przeważnie do 50 mkw.  

Na koniec drugiego kwartału tego roku w stolicy do kupienia było ok. 17,9 tys. nowych mieszkań. Największą część oferty, bo aż 35 proc., stanowiły mieszkania na osiedlach, których budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie 2011 roku (Emmerson).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.