reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Przeczytaj, gdzie w Warszawie deweloperzy inwestują najczęściej.

Duże znaczenie ma też dostępność gruntów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne w różnych rejonach miasta. Od tego zależy, jak kształtuje się oferta rynku pierwotnego w poszczególnych warszawskich dzielnicach.   

Jak podaje raport redNet Consulting, Białołęka była w czerwcu br. liderem w warszawskiej podaży nowych mieszkań z ponad 14 proc. udziałem w rynku. W tym rejonie uruchomionych zostało w ostatnich miesiącach wiele nowych projektów. Do powrotu dzielnicy na pierwsze miejsce na podażowym podium przyczyniła się poprawa infrastruktury drogowej w tym obszarze, dzięki budowie Mostu Północnego, którego realizacja dobiega już końca.  

Nadal silną pozycję utrzymuje sąsiadująca z centrum Wola, która była liderem w drugiej połowie ubiegłego roku. Dzielnica ma według obliczeń analityków z redNet Consulting 12,5 proc. udziału w stołecznym rynku. Ten obszar miasta ma wciąż duże perspektywy rozwoju ze względu na możliwości zabudowy licznych terenów poprzemysłowych.

Trzecie miejsce na rynku zajmuje prestiżowy, posiadający świetną infrastrukturę i położenie, Mokotów. Pomimo wysokich cen ofertowych, do tej dzielnicy należy 11,9 proc. podaży mieszkań deweloperskich w mieście. Słabnie natomiast udział Wilanowa, który jeszcze na początku 2010 roku miał 15,4 proc. udziału w stołecznej ofercie. Obecnie znajdziemy tam tylko ponad 10 proc. nowych mieszkań oferowanych w mieście. Wiąże się to z wolnym wyprzedawaniem lokali od dawna zalegających w ukończonych już inwestycjach. Ponieważ w najbliższych miesiącach nie zapowiada się zbyt tu duża liczba inwestycji, analitycy przypuszczają, że w średnioterminowej perspektywie będzie to dzielnica ze słabnącym udziałem w rynku.

Zobacz także: Równowaga na rynku pierwotnym

Dużo nowych mieszkań w czerwcu br. można było znaleźć jeszcze na Pradze Południe (7,2 proc. podaży). Deweloperzy wybierają tę dzielnicę ze względu na dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta i planowany przebieg drugiej linii warszawskiego metra.

Budownictwo mieszkaniowe rozwija się też w wielu miejscowościach graniczących z Warszawą. Powodzeniem cieszą się jednak tylko te lokalizacje, które dysponują rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną. Poza zewnętrznymi stołecznymi dzielnicami, deweloperzy budują tam przede wszystkim tańsze mieszkania. Wiele nowych inwestycji powstaje w miejscach odległych o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum Warszawy: w Piasecznie, Legionowie, Piastowie, Ząbkach czy Radzyminie i Błoniu.  

 – Ze względu na zmniejszającą się zdolność kredytowa znacznej liczby osób planujących zakup mieszkań, teraz jeszcze większa ilość kupujących poszukuje najtańszych  na rynku ofert. W inwestycji Rezydencja Kościuszki, którą realizujemy w sąsiadującym z Warszawą Piastowie, mieszkania kupują najczęściej młodzi ludzie. Drugą grupą są rodziny z dziećmi, które sprzedały mniejsze mieszkanie w centrum, po to, by kupić większe w mniej centralnej lokalizacji. Naszych klientów przyciąga przede wszystkim niska cena metra kwadratowego (od 6 tys./mkw.) w porównaniu z cenami warszawskimi, ale też możliwość szybkiego dojazdu do centrum Warszawy kolejką SKM – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus
Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama