| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Przeczytaj, gdzie w Warszawie deweloperzy inwestują najczęściej.

Duże znaczenie ma też dostępność gruntów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne w różnych rejonach miasta. Od tego zależy, jak kształtuje się oferta rynku pierwotnego w poszczególnych warszawskich dzielnicach.   

Jak podaje raport redNet Consulting, Białołęka była w czerwcu br. liderem w warszawskiej podaży nowych mieszkań z ponad 14 proc. udziałem w rynku. W tym rejonie uruchomionych zostało w ostatnich miesiącach wiele nowych projektów. Do powrotu dzielnicy na pierwsze miejsce na podażowym podium przyczyniła się poprawa infrastruktury drogowej w tym obszarze, dzięki budowie Mostu Północnego, którego realizacja dobiega już końca.  

Nadal silną pozycję utrzymuje sąsiadująca z centrum Wola, która była liderem w drugiej połowie ubiegłego roku. Dzielnica ma według obliczeń analityków z redNet Consulting 12,5 proc. udziału w stołecznym rynku. Ten obszar miasta ma wciąż duże perspektywy rozwoju ze względu na możliwości zabudowy licznych terenów poprzemysłowych.

Trzecie miejsce na rynku zajmuje prestiżowy, posiadający świetną infrastrukturę i położenie, Mokotów. Pomimo wysokich cen ofertowych, do tej dzielnicy należy 11,9 proc. podaży mieszkań deweloperskich w mieście. Słabnie natomiast udział Wilanowa, który jeszcze na początku 2010 roku miał 15,4 proc. udziału w stołecznej ofercie. Obecnie znajdziemy tam tylko ponad 10 proc. nowych mieszkań oferowanych w mieście. Wiąże się to z wolnym wyprzedawaniem lokali od dawna zalegających w ukończonych już inwestycjach. Ponieważ w najbliższych miesiącach nie zapowiada się zbyt tu duża liczba inwestycji, analitycy przypuszczają, że w średnioterminowej perspektywie będzie to dzielnica ze słabnącym udziałem w rynku.

Zobacz także: Równowaga na rynku pierwotnym

Dużo nowych mieszkań w czerwcu br. można było znaleźć jeszcze na Pradze Południe (7,2 proc. podaży). Deweloperzy wybierają tę dzielnicę ze względu na dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta i planowany przebieg drugiej linii warszawskiego metra.

Budownictwo mieszkaniowe rozwija się też w wielu miejscowościach graniczących z Warszawą. Powodzeniem cieszą się jednak tylko te lokalizacje, które dysponują rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną. Poza zewnętrznymi stołecznymi dzielnicami, deweloperzy budują tam przede wszystkim tańsze mieszkania. Wiele nowych inwestycji powstaje w miejscach odległych o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum Warszawy: w Piasecznie, Legionowie, Piastowie, Ząbkach czy Radzyminie i Błoniu.  

 – Ze względu na zmniejszającą się zdolność kredytowa znacznej liczby osób planujących zakup mieszkań, teraz jeszcze większa ilość kupujących poszukuje najtańszych  na rynku ofert. W inwestycji Rezydencja Kościuszki, którą realizujemy w sąsiadującym z Warszawą Piastowie, mieszkania kupują najczęściej młodzi ludzie. Drugą grupą są rodziny z dziećmi, które sprzedały mniejsze mieszkanie w centrum, po to, by kupić większe w mniej centralnej lokalizacji. Naszych klientów przyciąga przede wszystkim niska cena metra kwadratowego (od 6 tys./mkw.) w porównaniu z cenami warszawskimi, ale też możliwość szybkiego dojazdu do centrum Warszawy kolejką SKM – twierdzi Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus
Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Fot. Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »