| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sytuacja na rynku pierwotnym

Sytuacja na rynku pierwotnym

Sytuacja na rynku pierwotnym jest stabilna. Mieszkania sprzedają się z regularną częstotliwością, nowe inwestycje cieszą się dużą popularnością, a ceny są na rozsądnym poziomie.

Dane zawarte w raporcie redNet wskazują, że średnia cena mieszkań deweloperskich dostępnych w ofercie siedmiu głównych miast w Polsce na koniec lipca 2011 roku spadła o 0,3 proc. w porównaniu do cen notowanych na koniec czerwca br. Podobny trend cenowy utrzymuje się już od początku 2009 roku, bo inwestorzy wprowadzają do oferty coraz więcej tanich mieszkań. Analitycy wskazują, że poza ceną, do oczekiwań klientów inwestorzy dostosowali też liczbę pokoi i metraż lokali. Kupujący mogą wybierać w lokalach będących już w pewnym stopniu zaawansowania realizacji inwestycji, których budowa rozpoczęła się w II połowie 2010 roku.

Negocjowanie ceny z deweloperem

W lipcu wyraźnie zarysowywała się różnica pomiędzy średnią ceną ofertową a średnią ceną mieszkań sprzedanych, która wyniosła 5,4 proc. W rozpatrywanych w raporcie redNet Consulting miastach, różnice pomiędzy cenami oferty i sprzedaży były jednocyfrowe. Wyjątkiem był Gdańsk, gdzie wystąpiła  około 11 proc. różnica pomiędzy tymi stawkami. Ponad 6 proc. można było wynegocjować u deweloperów w Krakowie i Poznaniu, a 7 proc. we Wrocławiu. W Warszawie nowe mieszkania kupowaliśmy w lipcu w średniej cenie 7 838 zł/mkw., podczas gdy cena ofertowa była o 4,7 proc. wyższa. 

Zobacz także: Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Niższe ceny mieszkań

Poza Krakowem, w którym stawki nie zmieniły się od czerwca, w pozostałych sześciu miastach analizowanych przez redNet Consulting (Katowice, Łódź, Poznań, Gdańsk, Warszawa, Wrocław) w lipcu notowany był lekki spadek stawek ofertowych. Najbardziej cena oferty uległa zmianie we Wrocławiu (-2,2 proc.) i w Gdańsku (-1,8 proc.). W Warszawie średnia cena nowego lokum spadła o 1,1 proc., a w pozostałych aglomeracjach korekta nie przekroczyła procenta.

W stolicy przeciętna cena ofertowa obniżyła się ze względu na znaczny udział nowej taniej oferty, m. in. w Białołęce, i dobremu poziomowi sprzedaży mieszkań droższych, np. na Mokotowie czy Śródmieściu. Poza tym, w wielu stołecznych dzielnicach można było znaleźć wakacyjne promocje.

– Na wybrane gotowe mieszkania na Osiedlu Lazurowa w Bemowie zaoferowaliśmy teraz letnią, promocyjną cenę. Ostatnie trzypokojowe lokale o powierzchni 70 mkw. można jeszcze kupić w cenie 5500 zł/mkw. Interesują się nimi młodzi ludzi, który chcą skorzystać z rządowych dopłat do kredytu – wyjaśnia Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.        

Tak sprzyjająca nabywcom sytuacja na rynku pierwotnym może nie potrwać już długo. Spada bowiem liczba wydawanych pozwoleń na budowę i zmniejsza się ilość oddawanych mieszkań.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »