reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czym jest standard deweloperski?

Czym jest standard deweloperski?

Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku. Pojęcie „standardu deweloperskiego” nie jest uregulowane prawnie, dlatego deweloperzy interpretują je różnie, w zależności od inwestycji.

Co miesiąc, przeszło 25 tys. mieszkań może znajdować  w Polsce nabywców – wynika z szacunków Home Broker na podstawie danych ZBP. W największych miastach blisko co trzecie z mieszkań pochodzi z rynku pierwotnego, z czego większość sprzedawana jest w tzw. standardzie deweloperskim. Tylko w przypadku ok. 10% transakcji kupujący wybierają wykończenie „pod klucz”. Choć termin „standard deweloperski” jest powszechnie stosowany w potocznym języku, prawo w żaden sposób nie reguluje, jak powinno być wykończone mieszkanie sprzedawane w tym standardzie.  Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pojęcie „stanu deweloperskiego” jest różnie rozumiane przez poszczególnych deweloperów. Zdarza się nawet, że ten sam deweloper różnicuje „stan deweloperski” w różnych inwestycjach. Tymczasem opis stanu wykończenia kupowanego lokalu oraz części wspólnych powinien stanowić element umowy podpisywanej z deweloperem. Dlatego trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać przed podpisaniem, a później egzekwować od dewelopera zastosowanie opisanych rozwiązań.

Aby ocenić różnice w zakresie „standu deweloperskiego” w poszczególnych inwestycjach, Home Broker sprawdził, jakie wymagania stawiają sobie deweloperzy sprzedający mieszkania w tym standardzie. Wymagania te dotyczą: okien, parapetów, ścian i podłóg oraz drzwi wejściowych.

Zobacz także: Dom szeregowy – konkurencja dla mieszkań w bloku

Drewniane okna

W większości przypadków deweloperzy stosują okna z PCV. Drewniane okna, czy raczej ich profile, zastosowano jedynie w trzech na 20 przebadanych inwestycji. Dotyczy to inwestycji „Przy Grobli” Grupy Inwestycyjnej BEL, Projektu „Oxygen” realizowanego przez J.W. Construction oraz „Osiedla Oliwa Park” dewelopera Euro Styl. Drewniane okna są wykorzystywane przeważnie w projektach o podwyższonym standardzie.

Tynk gipsowy

Kupując mieszkanie od dewelopera, trzeba mieć świadomość, że na ścianach lokalu najprawdopodobniej będzie się znajdować tynk gipsowy. Co prawda, jest on lepszy niż stosowany w starszym budownictwie tynk cementowo-wapienny, ale nie wolno go mylić z idealnie równą gładzią gipsową. Jej zastosowanie w badaniu Home Broker zadeklarował jedynie deweloper BA-WA. Warto też zauważyć, że nie zawsze na ścianach położona jest farba. Tak jest w 8 na 20 przebadanych firm. Ponadto ,jedynie w 2 z nich ściany zostaną pomalowane dwukrotnie.

Zobacz także: Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie: gdzie po nowe mieszkanie?

Drzwi antywłamaniowe

Najczęściej w opisach „standardu deweloperskiego”, które otrzymują klienci przed zakupem mieszkania, pojawiają się informacje o zastosowaniu drzwi antywłamaniowych. Takie rozwiązanie zadeklarowano w 12 na 20 przebadanych projektów. Znacznie rzadziej pojawiają się niższej klasy drzwi wzmocnione i antywyważeniowe. PBG Erigo przyznaje także, że w inwestycji na Złotowskiej 51 zastosowała drzwi płycinowe. Jest to dużo tańsze rozwiązanie, które nie gwarantuje takiej ochrony, jak w przypadku drzwi antywłamaniowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Home Broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku.
Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama