| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak zwiększyć wartość nieruchomości?

Jak zwiększyć wartość nieruchomości?

Wartość nieruchomości można zwiększyć poprzez dobre przygotowanie lokalu. Drobne naprawy, pomalowanie ścian czy stworzenie odpowiedniego nastroju może podnieść cenę sprzedawanego mieszkania o kilkadziesiąt złotych. Sprawdź, co zrobić, aby dobrze sprzedać swoje mieszkanie.

Sprzedaż mieszkania jest procesem czasochłonnym. Od ogłoszenia chęci upłynnienia nieruchomości do momentu przeniesienia prawa własności mijają przeciętnie ponad trzy miesiące. W tym czasie lokal chce oglądać niemała grupa potencjalnych nabywców. Proces sprzedaży jest więc czasochłonny – szczególnie biorąc pod uwagę, że mieszkanie trzeba do sprzedaży przygotować. Na ten drugi element właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę, bo zyski mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zobacz także: Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?

Odpowiednie przygotowanie lokalu do sprzedaży

Jak to zrobić? Przygotowania lokalu do sprzedaży powinny postępować wieloetapowo. Dzięki temu wymagany wkład pracy można rozłożyć w czasie. Warto zadbać o następujące aspekty:

  1. Porządek i odświeżenie ścian,
  2. Oświetlenie lokalu,
  3. Drobne naprawy,
  4. Nastrój i pora oględzin.

Odświeżenie i remont mieszkania

Przed przystąpieniem do sprzedaży lokal należy posprzątać, ukrywając w miarę możliwości rzeczy osobiste. W najlepszej sytuacji są osoby, które sprzedają mieszkania, w których nie mieszkają

– W takim wypadku warto pozbyć się mebli, a ściany pomalować  na neutralny kolor. Mieszkanie zyskuje przestrzeń i znika nieprzyjemny zapach – zdradza Aleksandra Wojdyła, doradca Home Broker z Warszawy.

Zerwanie starej tapety czy malowanie wydaje się rzeczą niezbędną.

– Nałożenie nowej farby na ściany trwa relatywnie niedługo, kosztuje kilkaset złotych, a sprawia wrażenie świeżości i nowoczesności. – dodaje Przemysław Wiśniewski, doradca Home Broker z Katowic.

Remont to już całkiem inna sprawa.

– Sporych nakładów na renowację nie sposób odzyskać w cenie mieszkania. Powód jest prosty – gusta różnych osób rzadko są zbieżne  – tłumaczy Bartosz Zieliński, doradca Home Broker z Poznania.

Dobre oświetlenie mieszkania

Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie. Warto o nie zadbać już na etapie fotografowania lokalu przed przygotowaniem ogłoszenia sprzedaży. Właściwie dobrane światło sprawia, że mieszkanie sprawia wrażenie większego. Wydaje się to szczególnie ważne, gdy każdy metr mieszkania kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto umiejętnie operując oświetleniem można zbudować pozytywny nastrój w lokalu.

Zobacz także: Przeprowadzka z mieszkania do domu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »