REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Warszawie brakuje małych i tanich biur

PRESTIGE PR
Tanie i małe lokale biurowe cieszą się największą popularnością. Fot. PBM Południe Development
Tanie i małe lokale biurowe cieszą się największą popularnością. Fot. PBM Południe Development

REKLAMA

REKLAMA

W Warszawie brakuje małych i tanich biur. Lokale biurowe o niewielkiej powierzchni i stosunkowo niskiej cenie cieszą się największą popularnością.

W segmencie niewielkich powierzchni podaż w stolicy jest zdecydowanie za mała. Wiele firm szuka jedno- i dwupokojowych biur o wielkości nawet 20–40 mkw. Niestety małych biur w Warszawie brakuje. W Śródmieściu i Mokotowie, które są stołecznym zagłębiem biurowym, oferowane są minimum 100 metrowe powierzchnie. Najczęściej jednak dostępne są kilkuset metrowe biura. Powód jest prosty. Nie we wszystkich budynkach można wydzielić mniejszą powierzchnię ze względu np. na przepisy przeciwpożarowe, strukturę obiektu czy rozmieszczenie różnych systemów. Z drugiej strony firmy, które chcą wynająć niewielkie biuro, najczęściej nie zakładają podpisania wieloletnich umów, które są standardem w nowoczesnych biurowcach.

REKLAMA

Zobacz także: Wrocław, Hubska Center: biura, lokale handlowo-usługowe i aparthotel w jednym

Jak twierdzą pośrednicy, w pierwszym kwartale br. zainteresowanie biurami wśród najemców zdecydowanie wzrosło. Najbardziej typowa poszukiwana wielkość biura to 70–120 mkw. Choć powierzchnie ok. 200–300 mkw., w których miesięczny czynsz nie przekracza 20 euro za 1 mkw., wliczając zaliczki na poczet opłat eksploatacyjnych, również wynajmują się bardzo szybko. Za małe moduły w prestiżowych kamienicach najemcy skłonni są zapłacić nawet 25 euro za metr kwadratowy bez opłat eksploatacyjnych.

Gdzie szukać małych biur?

Nieliczne, usytuowane centralnie biurowce oferują mniejsze powierzchnie biurowe. Należą do nich: Atrium Tower, Warsaw Financial Center, Warsaw Corporate Center oraz Orco Tower, Intraco, czy Dom Dochodowy. Poza Śródmieściem można ich szukać na Mokotowie, Woli, Ochocie, Ursynowie. Znajdziemy je zarówno w biurowcach, kamienicach, jak również apartamentowcach.


Taką ofertą dysponują także niektóre budynki biurowe, które zostaną dopiero oddane do użytkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– W kompleksie Inwestycja Kijowska (…), którego realizacja właśnie dobiega końca, można wynająć powierzchnię bądź w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy w cenie od 55 zł/mkw., albo w nowoczesnym budynku, który tworzy z nią spójną całość w kwocie od 60 zł/mkw. – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes firmy PBM Południe Development.

Na warszawskim rynku stawki czynszowe za mniejsze moduły kształtują się podobnie jak za powierzchnie większe. Jednak w tym przypadku wynajmujący mają niezwykle ograniczony zakres negocjacyjny. Raport Jones Lang LaSalle zwraca uwagę, że w drugim kwartale tego roku stołeczne czynsze transakcyjne zaczęły rosnąć. Najlepsze powierzchnie biurowe w centrum można wynająć obecnie za 22–25 euro/mkw., choć w pewnych biurowcach klasy A+ ceny wywoławcze mogą być jeszcze wyższe. Poza centrum stawki za najlepsze powierzchnie wynoszą obecnie miesięcznie ok. 15 euro za metr kwadratowy.  

Rośnie popyt na biura w Warszawie

Warszawski rynek biurowy odnotowuje wysoki poziom popytu za strony klientów korporacyjnych. W pierwszym półroczu bieżącego roku podpisane zostało o około jedną trzecią więcej umów na powierzchnie biurowe niż w tym samych okresie rok wcześniej. Ograniczona podaż i znaczny wzrost zainteresowania wynajmem wpłynęły zaś na obniżenie poziomu pustostanów. Według raportu Jones Lang LaSalle na koniec II kw. 2011 roku w stolicy dostępne było ok. 6,2 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej.  

Zobacz także: Największy park rozrywki w Europie Środkowej powstanie w Grodzisku Mazowieckim

Warszawa jest bardzo atrakcyjną lokalizacją nie tylko dla rodzimego biznesu, ale i dużych zachodnich firm i korporacji. Jak podaje raport CBRE Business Footprints. Global Office Locations 2011, który porównuje obecność największych firm w poszczególnych krajach i miastach, Warszawa zajmuje 5 miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji spośród krajów rozwijających się. Aż 150 z 280 badanych firm (53,6 proc.) posiada swoje biura w naszej stolicy. W klasyfikacji ogólnej miast Warszawa uplasowała się na 12 pozycji, zaraz za Nowym Jorkiem i Paryżem. Jednym słowem, nasza stolica stała się ważnym centrum biznesowym w Europie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA