REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Studencki wynajem – stereotypy zwyciężają

Marcin Jańczuk
Marcin Jańczuk
Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
Właściciele mieszkań nadal niechętnie wynajmują lokale studentom.
Właściciele mieszkań nadal niechętnie wynajmują lokale studentom.
Stomar

REKLAMA

REKLAMA

Stereotypy i złe doświadczenia związane z wynajmowaniem mieszkań studentom wciąż biorą górę w zachowaniach rynkowych właścicieli mieszkań. W ankiecie przeprowadzonej wśród agentów Metrohouse & Partnerzy S.A. wyraźnie widać, że właściciele mieszkań nie są pozytywnie nastawieni do wynajmu mieszkań studentom.

Aż 80 proc. odpowiada twierdząco na pytanie, czy w swojej pracy zdarzyła się im sytuacja, kiedy właściciel mieszkania zastrzega, że nie życzy sobie oferowania lokalu studentom. Aż 43 proc. wszystkich ankietowanych stwierdziło, że takie przypadki zdarzają się często. Jedynie 2 proc. doradców biorących udział w ankiecie nigdy nie spotkało się z taką sytuacją.

REKLAMA

Zobacz także: Pesymistyczne nastroje na rynku mieszkaniowym

Pośrednicy zapytani o to, jakie bariery stoją u podstaw braku zaufania do studentów, na pierwszym miejscu wymieniają obawę o stan mieszkania. Taką odpowiedź wybrało 57 proc. ankietowanych agentów. Nie bez znaczenia jest postrzeganie studentów jako potencjalnych imprezowiczów, którzy mogą zakłócać ciszę nocną okolicznym sąsiadom. Imprezowy tryb życia stoi u podstaw 23 proc. odpowiedzi udzielonych przez agentów. Co zaskakujące, w opinii agentów problemem nie muszą być obawy związane z opłatami za mieszkanie – tylko 7 proc. ankietowanych twierdzi, ze jest to główna bariera w wynajmie. Wielu agentów zwraca także uwagę, że obawy mogą dotyczyć wszystkich trzech wymienionych czynników. W przeświadczeniu wielu właścicieli mieszkań nadal króluje stereotyp studenta jako wiecznego imprezowicza, nie dbającego o wynajmowane mieszkanie. Ważna jest także sezonowość najmu studenckiego – wiele wynajmów kończy się wraz z zakończeniem roku akademickiego, co ma wpływ na zerwanie ciągłości najmu, na której właścicielom mieszkań zależy.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ostatnim pytaniu pośrednicy zostali zapytani o to, czy ich doświadczenia związane z wynajmem mieszkań studentom potwierdzają obawy właścicieli lokali. W tym przypadku zdania są podzielone. 39 proc. ankietowanych doradców potwierdza, że obawy właścicieli są uzasadnione. Natomiast 41 proc. twierdzi, że nie miało dotychczas sytuacji, które stawiałyby studencki wynajem w złym świetle. Marzena Wasilewska, pośrednik z warszawskiego oddziału Metrohouse & Partnerzy twierdzi, że spotykała się z sytuacjami, kiedy właściciele chętnie zgadzali się na wynajem wyłącznie studentom.

– Co więcej, po zakończeniu rocznego wynajmu ładnie wyposażonego trzypokojowego mieszkania z 2000 r. wykształconej i dobrze sytuowanej rodzinie właściciele mieszkania do wynajmu chętnie zgodzili się wynająć je trzem zagranicznym studentom i są znacznie bardziej zadowoleni niż z poprzednich najemców –  opowiada Marzena Wasilewska.

Zobacz także: Gdzie najtaniej można wynająć pokój?

Z kolei Dariusz Michalak, pośrednik z łódzkiego oddziału Metrohouse & Partnerzy, dodaje, że przypinanie łatki studentom jako nierzetelnym najemcom nie ma sensu.

– Oczywiście dla właściciela ideałem jest, jeśli najemcą byłaby sympatyczna, dobrze zarabiająca rodzina, ale wiadomo, że tego nie da się przewidzieć. Uprzedzenia wobec studentów wynikają z nieprzyjemnych doświadczeń ze studentami z przeszłości. Większość ludzi wynajmujących rozumie jednak, że nikt tak naprawdę nie gwarantuje dobrej i bezproblemowej współpracy, więc decydują się bez większych oporów na wynajem swoich mieszkań studentom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA