Kategorie

Kupno mieszkania – na co zwracamy uwagę?

PRESTIGE PR
Balkon jest niezbędnym czynnikiem dla 95 proc. kupujących mieszkania.
Balkon jest niezbędnym czynnikiem dla 95 proc. kupujących mieszkania.
Prestige PR
Przy kupnie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na powierzchnię lokalu, lokalizację czy cenę mieszkania. Przy wyborze nieruchomości liczy się również to, czy mieszkanie, które nas interesuje, wyposażone jest w taras lub balkon.

Balkony i tarasy

Balkon jest niezbędnym czynnikiem dla 95 proc. kupujących mieszkania (wnioski płynące z analiz Home Broker). Lokum bez niego jest średnio o 6 proc. tańsze, co np. w przypadku nieruchomości wartej 300 tys. zł stanowi 18 tys. zł. Takie mieszkania chętnie wybierają inwestorzy i osoby z ograniczonym budżetem. Jednak na ogół 19 na 20 nabywców odrzuca oferty bez balkonów.

Dlatego wielu deweloperów buduje 100 proc. mieszkań z balkonami. Choć na rynku zdarzają się też takie inwestycje, w których co czwarty lokal go nie posiada. W ofercie rynku pierwotnego średnio 95 proc. z budowanych lokali ma balkon, loggię lub taras, wynika z badań Home Broker. Dla największej liczby osób ankietowanych przez tę firmę najbardziej atrakcyjne są tarasy, ale są one zwykle dostępne tylko w przypadku relatywnie drogich mieszkań położonych na najwyższych piętrach budynków.

Zobacz także: Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Deweloperzy stawiają więc najczęściej na balkony i loggie, choć zdarzają się też tacy, którzy oferują inne rozwiązania dla poprawy komfortu zamieszkania przyszłych właścicieli mieszkań.

– Tarasy na dachu budynku to marzenie wielu osób poszukujących mieszkań. Dlatego tak zaprojektowaliśmy naszą warszawską inwestycję Nowa Wileńska, żeby wszyscy mieszkańcy kompleksu mogli korzystać z unikatowego tarasu, który znajdzie się na dachu parkingu na poziomie pierwszego piętra. Będzie na niego prowadzić bezpośrednie wyjście z klatki schodowej. Inwestycja mieści się w segmencie mieszkań popularnych. Lokale dostępne są w cenie już od 7 tys. zł/mkw., nie mniej przyszli właściciele będą mogli cieszyć takim miejscem do wypoczynku, które jest charakterystyczne dla projektów o wyższym standardzie – komentuje Michał Wilczewski z firmy Budrem, która jest inwestorem i wykonawcą projektu.           

Jakość życia przyszłych mieszkańców

W warunkach rosnącej konkurencji cenowej o wyborze konkretnej inwestycji w dużym stopniu decydują także udogodnienia, jakie oferują inwestorzy. Osiedla powstają przy parkach i zbiornikach wodnych albo inwestorzy tworzą własne enklawy wodne i parkowe na terenie inwestycji. Takie rozwiązania nie są już domeną wyłącznie drogich projektów. Coraz więcej deweloperów planując wprowadzenie inwestycji na rynek, zwraca uwagę na jakość życia przyszłych mieszkańców. Standardem na rynku pierwotnym stały się parkingi podziemne, zielone patia i place zabaw dla dzieci. Poza tym, niektóre inwestycje oferują nawet obiekty rekreacyjne, jak fitness, czy basen.  

Podążając za oczekiwaniami klientów, deweloperzy coraz częściej oferują wykończenie mieszkania pod klucz i jego aranżację. W wielu inwestycjach konstrukcja budynku pozwala na dowolną zmianę rozkładu mieszkań albo łączenie lokali. Ponieważ część osób chce kupić wykończone lokum, firmy deweloperskie wprowadzają na rynek również takie oferty. Nabywcy decydują się na wykończenie wnętrza przez dewelopera, bo można je sfinansować w ramach kredytu hipotecznego. Poza tym mogą skorzystać z rabatów inwestora u producentów materiałów budowlanych.   


Rozkład mieszkania – okna na południe

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie dla znacznej ilości kupujących kluczowy staje się widok z okna, nasłonecznienie czy poziom hałasu. Mieszkania z oknami na południe są lepiej nasłonecznione i droższe od tych z oknami na północ. Podobnie jak lokale z ekspozycją zachodnią są częściej wybierane niż te z oknami wychodzącymi na wschód.  Przekłada się to na ich ceny. Mieszkania z oknami na południe są o 3,2 proc. droższe od północnych. Jak ustalili analitycy Home Broker, pomimo wyższej ceny, dwa razy szybciej znajdują one nabywców.

Podobnie jest z lokalami z oknami zachodnimi. W 5 z 7 ośrodków miejskich cena takich lokali była wyższa niż z ekspozycją wschodnią, a w czterech widoczna była także znaczna przewaga popytu (Home Broker). To nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wybór dokonany w tym względzie rzutował będzie nie tylko na komfort zamieszkania, ale i wysokość rachunków. Słoneczne mieszkania są bowiem znacznie cieplejsze, przez co wymagają mniej energii do ogrzewania i oświetlenia jesienią i zimą.

Zobacz także: Kupno mieszkania - krok po kroku

Ceny mieszkań a wymagania rynku

Tym, co przede wszystkim dostosowali deweloperzy do wymagań rynku są ceny mieszkań. Stawki na rynku pierwotnym są teraz nawet o kilkanaście procent niższe niż kilka lat temu, przed kryzysem. Przeciętna cena ofertowa nowych mieszkań obniża się systematycznie od początku 2009 roku i jest wynikiem wprowadzania do oferty coraz większej liczby mieszkań w standardzie popularnym. Struktura mieszkań oparta jest o niewielkie mieszkania dwu i trzypokojowe lokale. To powoduje, że ceny mieszkań tak w ujęciu za metr kwadratowy, jak i pod względem ceny całkowitej, są dość dobrze dostosowane do możliwości finansowych klientów.

Raport firmy Emmerson mówi, że od początku 2010 roku do połowy 2011 r. spadły stawki ofertowe na rynku pierwotnym. We Wrocławiu nastąpiła korekta cen nowych mieszkań o 7,8 proc., w Krakowie o 7,4 proc., a w Poznaniu o 6,7 proc. W Warszawie budowane mieszkania są tańsze o niemal 6 proc., w Łodzi 4 proc., z kolei w Gdańsku – o 3,7 proc. Niewielką zwyżkę cen odnotowano na przestrzeni tego czasu tylko w Katowicach (0,8 proc.). Wydaje się jednak, że proces optymalizacji cen nowych mieszkań dobiega już końca. Analitycy Reas w raporcie za II kw. 2011 roku wskazują, że ceny ofertowe mieszkań deweloperskich wprowadzanych na rynek w ostatnich miesiącach zaczynają wykazywać tendencję zwyżkową.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.

  Inwestowanie w nieruchomości - co się opłaca?

  Inwestowanie w nieruchomości. Rekordowy wzrost inflacji o 5,4% w skali roku spędza sen z powiek Polaków. Są ku temu powody, ponieważ takiego wzrostu nie odnotowaliśmy przez ponad 2 dekady. W celu zabezpieczenia oszczędności, obywatele inwestują w nieruchomości. Sprawdzamy, jak przy tak wysokich cenach oraz popycie zrobić to mądrze.

  Zmienia się cel kupowania mieszkań

  Rynek mieszkań na krótkoterminowy wynajem odbudowuje się. Jednak w zmodyfikowanej wersji, aby można było elastycznie zmieniać przeznaczenie lokali.

  Ile kosztuje wykończenie powierzchni biurowej - ceny montażu płyt G-K, malowania, fit-outu

  Ile kosztuje wykończenie powierzchni biurowej. Boom budowlany sprawił, że ceny niektórych surowców biją w ostatnich miesiącach kolejne rekordy. Wełna mineralna, płyty OSB czy ściany G-K – w hurtowniach momentami brakowało niektórych materiałów. Czy w tej sytuacji możemy spodziewać się obniżek kosztów wykończenia powierzchni biurowych? Na podstawie danych zgromadzonych na przestrzeni lat przez firmę zajmującą się fit-outem (tj. rearanżacją wnętrz) sprawdzamy prognozy na najbliższe miesiące.

  Do 2028 r. ma powstać 90 tys. mieszkań na wynajem

  Najem instytucjonalny. Obecnie w Polsce najem instytucjonalny oferuje 7,3 tys. mieszkań, z czego 4 tys. należy do PFR Nieruchomości. Rynek ten jednak gwałtownie rośnie. Do 2028 roku ma powstać 90 tys. takich lokali na wynajem.

  Co trzecie mieszkanie kupowane w celach inwestycyjnych

  Rynek mieszkaniowy. 34 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym ma podłoże inwestycyjne - wynika z raportu Metrohouse i Gold Finance. Firmy podkreślają, że boom zakupowy na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze mimo zapowiedzi podwyżek stóp procentowych.

  Kupno mieszkania - jaka forma zapłaty jest najbezpieczniejsza

  Kupno mieszkania. Jak bezpiecznie płacić cenę nabywanej nieruchomości? Czy lepiej płacić przy podpisaniu aktu notarialnego, przed, czy po podpisaniu umowy sprzedaży? Czym jest depozyt notarialny? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

  Polacy kupują mieszkania za gotówkę

  Rynek nieruchomości wciąż notuje hossę, a deweloperzy budują nowe osiedla, by móc sprawnie odpowiedzieć na olbrzymi popyt rynkowy. Co ciekawe, większość lokali jest dziś nabywanych za gotówkę. Polacy w pierwszym kwartale bieżącego roku kupili w ten sposób 12 tysięcy mieszkań o łącznej wartości 6 miliardów złotych. Dlaczego Polacy kupują mieszkania za gotówkę?

  Bezpłatne konsultacje inżynierów budownictwa - 25 września w całej Polsce

  Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w blisko 100 punktach konsultacyjnych w całej Polsce. Wydarzenie „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” zaplanowano na 25 września 2021 r. (sobota). Konsultacje są bezpłatne.

  Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym - Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw

  Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym. Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów 8 września 2021 r. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego oraz uproszczenie procedury budowlanej w przypadku małych domów mieszkalnych do 70 m2.