REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania

PRESTIGE PR
Wakacje to czas, kiedy deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania.
Wakacje to czas, kiedy deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania.
Prestige PR

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas, kiedy deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania. Dodatkowo, aby zachęcić do kupna nieruchomości, deweloperzy oferują sezonowe promocje takie jak wycieczki czy sprzęt AGD.

REKLAMA

W całej historii rynku pierwotnego nie było w sprzedaży tak wiele mieszkań. Według raportu Reas w największych miastach deweloperzy oferują teraz ok. 46 tys. nowych lokali. W ofercie znajdziemy głównie mieszkania w trakcie realizacji (78 proc.), z których co drugie będzie gotowe w przyszłym roku (47 proc.).

REKLAMA

Na największym, stołecznym rynku dostępnych jest 18 tys. nowych lokali mieszkalnych (redNet Consulting). Mimo to że deweloperzy z kwartału na kwartał sprzedają tu coraz więcej mieszkań, w Warszawie dostępna jest znaczna ilość gotowych lokali. Pod koniec czerwca tego roku, zgodnie z obliczeniami Reas, inwestorzy oferowali ok. 4 tys. takich mieszkań. Z danych firmy Emmerson możemy się z kolei dowiedzieć, że w stolicy było w czerwcu 4,5 tys. oddanych mieszkań. Natomiast GUS podaje jeszcze wyższą wartość. Z jego najnowszych danych wynika, że w Warszawie dostępnych jest ponad 5 tys. gotowych lokali. Bez względu na dokładną liczbę, kupujący mają tu największy wybór w kraju.

Dla porównania, analitycy z Emmerson wyliczyli, że w II kw. br. w Krakowie liczba gotowych mieszkań przekroczyła 1,8 tys., w Poznaniu 1,3 tys., a we Wrocławiu było ich  blisko 1,1 tys. W sześciu aglomeracjach w czerwcu można było kupić prawie 9,7 tys. ukończonych mieszkań, a to oznacza, że w ciągu roku ich ilość zwiększyła się o 6 proc.(Reas).  

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce

Wakacje – okres rabatu na mieszkania

REKLAMA

Warszawskim  deweloperom sprzedaż idzie coraz lepiej i od kilku kwartałów stale rośnie. W II kw. br. właścicieli znalazło przeszło 2,6 tys. warszawskich mieszkań, tj. o przeszło 7 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (Emmerson).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak co roku, wakacje to jednak okres słabszego zbytu. Dlatego inwestorzy tradycyjnie inicjują w tym czasie różnego rodzaju zabiegi prosprzedażowe i wprowadzają liczne promocje. Lato zatem może okazać się okresem, kiedy zakup nieruchomości przyniesie nam znaczne oszczędności.

O ile w nowych, wprowadzanych na rynek inwestycjach deweloperzy wystawiają niższe stawki wywoławcze, chcąc mieć przewagę konkurencyjną, o tyle w gotowych projektach oferują upusty i bonusy. Rabaty cenowe są dziś dla nabywców znacznie atrakcyjniejsze niż np. promocje na garaże, wykończenie lokalu, czy bonusy w postaci sprzętu AGD, zabudowy kuchni lub wycieczki.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Archicom w czerwcu br. wśród deweloperów wskazują, że inwestorzy na wybrane mieszkania stosują upusty w wysokości 10 proc. Jednak w większości przypadków obniżka nie przekracza 5 proc.


Największe rabaty na gotowe mieszkania

Najwyższe rabaty możemy uzyskać na gotowe mieszkania, na osiedlach których realizację deweloperzy zakończyli już jakiś czas temu i chcą zamknąć inwestycję. Im mieszkanie ma większą powierzchnię i cenę całkowitą, tym na wyższy upust możemy liczyć. Na warszawskim rynku znajdziemy m.in. mieszkania dwukondygnacyjne, które zwykle mają największy metraż wśród oferowanych lokali.

Jak wyliczają analitycy portalu Tabelaofert.pl., pod koniec kwietnia br. można było kupić prawie 200 dwupoziomowych mieszkań w ok. 40 stołecznych inwestycjach, zarówno oddanych do użytku, jak i w trakcie realizacji. Kosztowały od 394 tys. do 2,6 mln zł (5,3–16,8 tys. zł/mkw.). Według analityków tej firmy, na rynku pierwotnym takie lokale stanowią ok. 1,5 proc. spośród mieszkań o dużych powierzchniach. Najwięcej dwupoziomowych lokali jest do kupienia na Mokotowie, ale można je znaleźć też w większości warszawskich dzielnic.

Zobacz także: Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Jeśli nosimy się z zamiarem zmiany mieszkania na większe, warto wyszukać ukończone inwestycje, w których deweloperzy wprowadzili promocyjne ceny. W przypadku większych i kosztowniejszych mieszkań upust będzie znaczny.

– Na Osiedlu Lazurowa w Bemowie o mieszkania dwupoziomowe klienci pytają rzadziej niż o inne, bo kierują się błędnym przekonaniem o wyższej cenie tych lokali w związku z ich bardziej prestiżowym charakterem. Od momentu, kiedy wprowadziliśmy promocyjne ceny (od 5 555 zł/mkw.) na pięć ostatnich mieszkań z antresolą, ogląda je więcej osób planujących przeprowadzkę do wygodniejszego lokum. Mieszkania dwupoziomowe, które mamy jeszcze w sprzedaży, nie są małe, mają powierzchnię od 110 mkw. Z uwagi na ich cenę całkowitą, prowadzimy indywidualne negocjacje z potencjalnymi nabywcami – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.

Niewielkie zmiany w cenach mieszkań

Gotowe lokale są konkurencje dla rynku wtórnego. Szczególnie, że ceny nowo budowanych mieszkań w Warszawie utrzymują się dziś na podobnym poziomie, co ceny lokali używanych. Analitycy Reas obliczają, że w II kw. tego roku średnia cena 1 mkw. na rynku pierwotnym wyniosła 8150 zł. Z raportu Metrohouse, Expander i Szybko.pl wynika zaś, że w czerwcu br. przeciętne, używane warszawskie mieszkanie kosztowało 8240 zł/mkw.    

Zobacz także: Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Według raportu Ober House, w II kw. tego roku na rynku pierwotnym średnie ceny mieszkań w dzielnicach uznawanych za prestiżowe, jak Śródmieście, Żoliborz, Stary Mokotów, wykazały niewielki (0,3 proc.) wzrost i osiągnęły poziom 10 794 zł/mkw. Z kolei w dzielnicach mieszkaniowych, takich jak Ursynów i Bielany, nastąpił niewielki spadek cen (o 0,2 proc.) do średniej stawki 8 764 zł/mkw. Natomiast w segmencie popularnym, w takich dzielnicach jak Białołęka, Ursus, czy Włochy, stawki pozostały na dotychczasowym poziomie i wynoszą przeciętnie 6 888 zł/mkw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA