reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Polacy chętnie zmieniają mieszkania

Jak wynika z badań Home Brokera, Polacy chętnie zmieniają mieszkania na nowe. Co drugi kupujący mieszkanie zmienia je na większe i o lepszym standardzie. Kupujący nieruchomości na rynku wtórnym biorą pod uwagę inne kryteria niż kupujący mieszkania deweloperskie.

Dla połowy kupujących powodem nabycia nowego lokum jest chęć polepszenia sobie warunków życia i komfortu zamieszkania (46%). Co druga osoba poszukuje zaś pierwszego M, wynika z analizy Home Broker, która zbadała motywy zakupu mieszkań i profil kupujących.  

Co oznacza zmiana lokum na lepsze? Planujący przeprowadzkę myślą przede wszystkim o większym lokalu. To najważniejszy powód dla ponad 40 % osób zamierzających kupić inne mieszkanie. Taka decyzja najczęściej związana jest z poszerzeniem się rodziny. Drugim, istotnym czynnikiem jest dla poszukujących kolejnego mieszkania lokalizacja (35% wskazań). Poza tym, liczy się standard mieszkania, który jest ważny dla co czwartej osoby.   

Poszukujący swojego pierwszego lokum zainteresowani są najczęściej kupnem małych, dwupokojowych mieszkań. Planujący zmianę szukają trzech lub więcej pokoi. W większości nowych inwestycji najszybciej sprzedają się najmniejsze lokale, ale są też takie projekty, gdzie wśród kupujących przewagę stanowią chętni na większe mieszkania.

Zobacz także: Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?

– Osoby trafiające do naszego biura sprzedaży zainteresowane są zakupem głównie mieszkań trzypokojowych, które w naszym, oddanym już do użytku Osiedlu Lazurowa można kupić w cenie od 6500 zł/mkw. Większość nabywców interesuje się też mieszkaniami dwupoziomowymi, które mamy w ofercie po 6200 zł/mkw. oraz wykończeniem mieszkania pod klucz. Naszymi klientami są przede wszystkim osoby, które poszukują nowego mieszkania, większego niż dotychczasowe, żeby poprawić swój komfort zamieszkania – twierdzi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.           

O ile poszukujący pierwszych czterech kątów to osoby w wieku 26–35 lat,  to zamiany mieszkania dokonują osoby nieco starsze, w wieku od 26 do 45 lat, wskazują dane Home Broker. W tym wieku jest blisko dwie trzecie nabywców decydujących się na zamianę mieszkania.

Mieszkania nowe i używane

Z majowych analiz Home Broker możemy się też dowiedzieć, że w I półroczu br. w Warszawie połowa kupujących zdecydowała się na zakup mieszkania od dewelopera, a druga połowa kupiła używany lokal. Przy czym analitycy zwracają uwagę, że im potencjalny nabywca jest młodszy, tym ważniejsza jest dla niego możliwość zakupu nowego mieszkania. Nowo budowane mieszkanie zamierza kupić dwie na trzy osoby, które nie ukończyły 36. roku życia. Te osoby liczą również na wzrost wartości nieruchomości (65%). Dla deklarujących chęć zakupu na rynku pierwotnym najważniejsza jest perspektywa zamieszkania w nowym budynku (86% wskazań). Poza tym, dla tej grupy nabywców istotne są niskie opłaty czynszowe w nowych osiedlach oraz perspektywa aranżacji lokalu według własnych potrzeb.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co drugi kupujący mieszkanie zmienia je na większe i o lepszym standardzie. Fot. materiały prasowe
Co drugi kupujący mieszkanie zmienia je na większe i o lepszym standardzie. Fot. materiały prasowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama