reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym od wielu miesięcy spadają. To skutek słabego zainteresowania zakupem używanych lokali wśród poszukujących mieszkań. Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazuje na to, że w czerwcu br. stawki ofertowe w 11 miastach były niższe niż w maju. Największe spadki nastąpiły w Opolu (2,2%) i we Wrocławiu (1,4%). Majowe zahamowanie obniżek cen w tym segmencie rynku nieruchomości okazało się chwilowe.  

We wszystkich 15 rozpatrywanych przez analityków miastach średni roczny spadek cen kształtuje się na poziomie ponad 3%. Wyniki badania mówią, że w porównaniu z czerwcem 2010 roku najbardziej, bo o 7,4%, spadła cena metra kwadratowego mieszkania w Katowicach oraz we Wrocławiu i Olsztynie (po 5,7%). W Łodzi od początku roku obniżki osiągnęły wartość 6,7%.

Więcej ofert na rynku wtórnym

Podaż na rynku wtórnym utrzymuje się na poziomie znacznie przewyższającym popyt. Bliska perspektywa drastycznego skurczenia się puli używanych mieszkań, na które po  obniżeniu limitu cenowego w programie „Rodzina na swoim” kupujący będą mogli zaciągnąć kredyt z rządową dopłatą, spowodowała, że oferta na rynku wtórnym znacznie wzrosła. To z kolei zapowiada kolejne spadki cen. Sprzedający wiedząc, jak długi jest obecnie okres potrzebny na sprzedaż mieszkania, wolą obniżyć cenę, niż przez wiele  następnych miesięcy przyglądać się dalszemu obniżaniu się popytu.

W ciągu tylko jednego miesiąca, od maja do czerwca br. w serwisie Szybko.pl ilość ofert sprzedaży mieszkań na ogólnopolskim rynku wzrosła o 7%. W Gdańsku liczba wystawionych na sprzedaż lokali mieszkalnych powiększyła się aż o 20%, w Poznaniu podaż podskoczyła o 15%, a w Warszawie o 13%.

Ciekawe oferty na rynku pierwotnym

Z drugiej strony, rynek pierwotny ma się coraz lepiej. Zdecydowana większość budowanych mieszkań znajduje kupca jeszcze przed ukończeniem realizacji projektu. Analitycy z firmy Emmerson uważają, że dzieje się tak ze względu na to, że oferta rynkowa jest dobrze przystosowana do obecnych oczekiwań klientów. Poza tym, ceny mieszkań deweloperskich są niższe niż przed kryzysem.

Z raportu Emmerson wynika, że od początku 2010 r. zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań deweloperskich na głównych rynkach mieszkaniowych w kraju. Większość z nich jest jeszcze w budowie, ale kupujący mogą też wybierać spośród gotowych lokali. Wśród pięciu rozpatrywanych przez analityków Emmerson miast najwięcej gotowych mieszkań znajdowało się na największym w kraju, warszawskim rynku. W I kw. br. oddane lokale stanowiły 33% całej stołecznej oferty, ale już w II kw. tego roku ich pula zmniejszyła się do 25% podaży na tym rynku.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Fot. materiały prasowe
Maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Fot. materiały prasowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama