| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Może to oznaczać koniec stagnacji na rynku nieruchomości.

Jak wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczących budownictwa mieszkaniowego w Polsce, w ostatnich 12 miesiącach oddano do użytkowania 127,7 tys. mieszkań. To o 13,5 proc. mniej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o niecałe 0,3 proc. mniej w porównaniu z majem br., gdy oddano o blisko 400 lokali więcej.

Największy spadek rok do roku odnotowano w segmencie Przeznaczone na sprzedaż – 14,4 tys. sztuk, czyli o 23,4 proc. Jednak od kilku miesięcy można zaobserwować stopniowe wyhamowywanie spadkowej dynamiki. Mniej mieszkań oddano też w segmentach Pozostałe i Spółdzielcze, łącznie 6,8 tys. Jedynie inwestorzy indywidualni, tradycyjnie najstabilniejszy segment rynku, mogą poszczycić się wzrostem oddanych inwestycji, choć wynoszącym ledwie 1,3 tys. sztuk, czyli niespełna 1,9 proc.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Lekkie odbicie można zaobserwować w przypadku liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w ostatnim roku (157 tys.). Licząc ogółem, oznacza to wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym o 0,6 proc. Po rozbiciu na czynniki pierwsze okazuje się, że sporą aktywność wykazali pod tym względem deweloperzy, którzy rozpoczęli budowę o ponad 3,1 tys. (5,5 proc.) lokali więcej niż przed rokiem. Wzrost zanotował też segment inwestorów indywidualnych, choć znacznie skromniejszy niż w przypadku inwestycji przeznaczonych na sprzedaż, bo wynoszący niecałe 400 sztuk, czyli 0,4 proc. Gdyby nie gorsza sytuacja w segmentach spółdzielczym i pozostałych (łączny spadek w skali roku przekroczył 2,6 tys. sztuk), sytuację można by uznać za całkiem niezłą.

Kolejny miesiąc przyniósł potwierdzenie utrzymującej się podwyższonej aktywności na polu pozyskiwania nowych pozwoleń na budowę. Liczba wydanych pozwoleń w skali kraju w ostatnim roku wyniosła 180,9 tys. sztuk, co przekłada się na wzrost o blisko 6 proc. (1,8 proc. w skali miesiąca). To wynik najlepszy od października 2009 roku. Najbardziej aktywnymi na tym polu są deweloperzy, którzy w ostatnich 12 miesiącach wystarali się o 17,6 tys., czyli aż o 30,6 proc. więcej pozwoleń niż w analogicznym wcześniejszym okresie czasu. W skali miesiąca wzrost sięgnął 4,9 proc.

Zobacz także: Inwestycja Violino zakończona

Tym razem najsłabszym segmentem rynku byli inwestorzy indywidualni, którzy odnotowali spadek liczby otrzymanych pozwoleń o niecałe 4,5 tys. sztuk (4,3 proc.).Wyraźne gorzej sytuacja przedstawia się również w segmencie Pozostałe, gdzie spadek sięgnął 3,4 tys. sztuk, co rok do roku oznacza spadek o blisko połowę (dokładnie 48,5 proc.).

Pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytkowania prawdopodobnie osiągnęliśmy dno. Lekki spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmienia naszego przekonania, że druga połowa bieżącego roku będzie stała pod znakiem wzrostu liczby mieszkań trafiających na rynek. Liczba oddawanych lokali cały czas jest niższa od liczby rozpoczynanych budów i można oczekiwać, że te wartości stopniowo będą się do siebie zbliżać. Zwraca uwagę utrzymujący się wzrost liczby wydawanych pozwoleń na budowę, zwłaszcza w przypadku inwestycji przeznaczonych na sprzedaż. Sugerowałoby to, że deweloperzy oczekują raczej poprawy sytuacji na rynku. Widać nie zraża ich fakt, że obecnie na rynku mieszkań podaż przewyższa popyt, a istnieje przecież spore ryzyko, że popyt zostanie dodatkowo ograniczony przez zmiany w programie "Rodzina na Swoim".

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Fot. materiały prasowe
W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Fot. materiały prasowe

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »