reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Spółdzielnia czy wspólnota?

Spółdzielnia czy wspólnota?

Na rynku istnieją dwa rodzaje praw do nieruchomości, prawo własności inaczej zwane “hipotecznym” oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, z którym wiążą się dwa uprawnienia: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie własnościowe we wspólnocie warto przeanalizować obie możliwości.

Spółdzielnia – jak to działa?

Decydując się na spółdzielcze mieszkanie zawieramy umowę ze spółdzielnią w efekcie, której nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a więc możemy w nim mieszkać i z niego korzystać, jednak to spółdzielnia nadal będzie właścicielem budynku, w którym mieszkamy. 

Posiadając takie prawo zobowiązani jesteśmy do wnoszenia do spółdzielni tzw. opłat eksploatacyjnych oraz obowiązek świadczeń na wkład budowlany a także obowiązek uzupełniania wkładu budowlanego. Możemy też takie prawo do mieszkania sprzedać, zapisać komuś w testamencie bądź obciążyć hipoteką.W momencie, gdy spłacimy zadłużenie przypadające na nasz lokal, które jest związane z budową budynku, możemy złożyć do spółdzielni wniosek o przeniesienie na nas prawa własności do mieszkania.

Zobacz także: Co to jest wspólnota mieszkaniowa?

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Przynależność do takiej wspólnoty wiąże się, więc bezpośrednio z prawem własności, a więc nie można wstąpić bądź wystąpić ze wspólnoty poprzez jakąś odrębną czynność. Lokatorzy, którzy wynajmują mieszkanie nie są członkami wspólnoty mieszkaniowej.

Jaki jest cel działania wspólnoty?

Wspólnota powstaje z mocy prawa, a więc nie jest potrzebna uchwała właścicieli lokali czy jej rejestracja. Głównym celem wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd nieruchomością wspólną. W każdej wspólnocie możemy wyodrębnić organy takie jak ogólne zgromadzenie właścicieli, zarząd oraz administratora, które kierują wszelkimi sprawami związanymi z budynkiem.

Możliwość decydowania – zaleta czy wada?

Prawo własności jest silniejszym prawem do nieruchomości. W sprawie swojego mieszkania mamy więcej do powiedzenia niż osoba ze spółdzielczym prawem do lokalu. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej na ogólnym zgromadzeniu właścicieli decydują np. o wysokości zaliczek na poczet utrzymania części wspólnej nieruchomości oraz dają absolutorium zarządowi. Natomiast w spółdzielni występują organy, które cieszą się dużą niezależności od mieszkańców budynków, które należą do spółdzielni.

Jednak istnieje też druga strona medalu. Istniejąca demokracja we wspólnocie może niekiedy zaszkodzić, na przykład w momencie, gdy ktoś nie zgodzi się na współfinansowanie remontów. Przez takie sytuacje nieruchomość może w skrajnych przypadkach nie być zdatna do użytkowania. Spółdzielni ten problem nie dotyczy - fundusz remontowy jest ustalany przez rade nadzorczą.

Zobacz także: Jak i kiedy zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Apartamenty przy Krasińskiego Fot. materiały prasowe
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Apartamenty przy Krasińskiego Fot. materiały prasowe

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama