REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spółdzielnia czy wspólnota?

Joanna Sokołowska
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Apartamenty przy Krasińskiego Fot. materiały prasowe
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Apartamenty przy Krasińskiego Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku istnieją dwa rodzaje praw do nieruchomości, prawo własności inaczej zwane “hipotecznym” oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, z którym wiążą się dwa uprawnienia: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie własnościowe we wspólnocie warto przeanalizować obie możliwości.

Spółdzielnia – jak to działa?

Decydując się na spółdzielcze mieszkanie zawieramy umowę ze spółdzielnią w efekcie, której nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a więc możemy w nim mieszkać i z niego korzystać, jednak to spółdzielnia nadal będzie właścicielem budynku, w którym mieszkamy. 

REKLAMA

Posiadając takie prawo zobowiązani jesteśmy do wnoszenia do spółdzielni tzw. opłat eksploatacyjnych oraz obowiązek świadczeń na wkład budowlany a także obowiązek uzupełniania wkładu budowlanego. Możemy też takie prawo do mieszkania sprzedać, zapisać komuś w testamencie bądź obciążyć hipoteką.W momencie, gdy spłacimy zadłużenie przypadające na nasz lokal, które jest związane z budową budynku, możemy złożyć do spółdzielni wniosek o przeniesienie na nas prawa własności do mieszkania.

Zobacz także: Co to jest wspólnota mieszkaniowa?

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Przynależność do takiej wspólnoty wiąże się, więc bezpośrednio z prawem własności, a więc nie można wstąpić bądź wystąpić ze wspólnoty poprzez jakąś odrębną czynność. Lokatorzy, którzy wynajmują mieszkanie nie są członkami wspólnoty mieszkaniowej.

Jaki jest cel działania wspólnoty?

Wspólnota powstaje z mocy prawa, a więc nie jest potrzebna uchwała właścicieli lokali czy jej rejestracja. Głównym celem wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd nieruchomością wspólną. W każdej wspólnocie możemy wyodrębnić organy takie jak ogólne zgromadzenie właścicieli, zarząd oraz administratora, które kierują wszelkimi sprawami związanymi z budynkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość decydowania – zaleta czy wada?

REKLAMA

Prawo własności jest silniejszym prawem do nieruchomości. W sprawie swojego mieszkania mamy więcej do powiedzenia niż osoba ze spółdzielczym prawem do lokalu. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej na ogólnym zgromadzeniu właścicieli decydują np. o wysokości zaliczek na poczet utrzymania części wspólnej nieruchomości oraz dają absolutorium zarządowi. Natomiast w spółdzielni występują organy, które cieszą się dużą niezależności od mieszkańców budynków, które należą do spółdzielni.

Jednak istnieje też druga strona medalu. Istniejąca demokracja we wspólnocie może niekiedy zaszkodzić, na przykład w momencie, gdy ktoś nie zgodzi się na współfinansowanie remontów. Przez takie sytuacje nieruchomość może w skrajnych przypadkach nie być zdatna do użytkowania. Spółdzielni ten problem nie dotyczy - fundusz remontowy jest ustalany przez rade nadzorczą.

Zobacz także: Jak i kiedy zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Co z kosztami?

Powszechnie panuje opinia, że mieszkanie spółdzielcze jest droższe niż mieszkanie we wspólnocie. Mieszkają w mieszkaniu spółdzielczym „składamy się” nie tylko na sprawy dot. funkcjonowania nieruchomości, ale tez m.in. na pensję dla prezesa i na funkcjonowanie całej administracji. Musimy jednak pamiętać, że wspólnoty posiadają mniejszy majątek. Spółdzielnie mogą korzystać majątek komercyjny i czerpać dochód na przykład z wynajmowania lokali pod powierzchnie handlowe czy biurowe. Dochód mogą wówczas przeznaczyć na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, obniżać opłaty czy gromadzić fundusze na działalność socjalną czy kulturalną.

Koszty utrzymania lokali w spółdzielniach są niższe niż w zasobach komunalnych czy wspólnotach, mniejsza jest tez luka remontowa.

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania własnościowe czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy dokładnie przemyśleć wszystkie możliwości. Nie możemy przyjmować z góry, że któreś z tych rozwiązań jest lepsze. Należy się przyjrzeć dokładnie, w jaki sposób działa dana wspólnota czy spółdzielnia, bo to czy wszystko będzie sprawnie funkcjonować zależy od poszczególnych rozwiązań, statutów oraz przede wszystkim od mieszkańców - naszych przyszłych sąsiadów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA