REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niewielki optymizm na rynku nieruchomości

Joanna Sokołowska
Nieznaczne ożywienie można dostrzec na rynku pierwotnym. Spowodowane jest to obniżką cen za metr kwadratowy, jakie wprowadziły firmy deweloperskie a także zapowiedziami w programie rządowym dofinansowującym kupno mieszkań – “Rodzina na Swoim”.
Nieznaczne ożywienie można dostrzec na rynku pierwotnym. Spowodowane jest to obniżką cen za metr kwadratowy, jakie wprowadziły firmy deweloperskie a także zapowiedziami w programie rządowym dofinansowującym kupno mieszkań – “Rodzina na Swoim”.

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 81% pośredników twierdzi, że zawierane transakcje zawierane są przy wsparciu kredytowym, 19% zauważyło wzrost transakcji zawieranych jest gotówką.

Ponad połowa pośredników uważa, że nie mniej jak 50% transakcji związana jest ze sprzedażą innych nieruchomości posiadanych przez klienta. Jednak 15% pośredników twierdzi, że kupno nieruchomości wcale nie musi się wiązać ze sprzedażą innej. Można wywnioskować, więc, że ponad połowa transakcji wiąże się ze zmianą warunków mieszkaniowych na lepsze. Niestety, jeżeli chodzi o ożywienie na rynku mieszkaniowym tylko 26% pośredników może powiedzieć o większym zainteresowaniu kupnem mieszkania wśród nabywców. 37% jednak, określa obecny stan jako stagnację a nawet odnotowują wyraźny spadek ożywienia na rynku.

REKLAMA

Rynek pierwotny

Nieznaczne ożywienie można dostrzec na rynku pierwotnym. Spowodowane jest to obniżką cen za metr kwadratowy, jakie wprowadziły firmy deweloperskie a także zapowiedziami w programie rządowym dofinansowującym kupno mieszkań – “Rodzina na Swoim”.

Zobacz także: Ostatnia chwila na skorzystanie z programu Rodzina na Swoim

Rynek wtórny

Na rynku wtórnym podaż przewyższa popyt. Związane jest to głównie z wysokimi cenami, jakich żądają właściciel za swoje mieszkania. Zdaniem specjalistów na stagnację w tym obszarze wpływają również stosunkowo niskie ceny mieszkań na rynku pierwotnym, a także oferty specjalne deweloperów, którzy kuszą potencjalnych nabywców promocjami.

Jakie czynniki wpływają na podjęcie ostatecznej decyzji?

Można także zauważyć, że w ostatnich latach, nabywcy patrzą na nieruchomość także pod kątem ewentualnej sprzedaży w przyszłości - na przykład wówczas, gdy zmieni się ich sytuacja finansowa lub gdy mieszkanie trzeba będzie wymienić na większe z powodu założenia rodziny. W takich momentach indywidualne potrzeby nie są najważniejsze. Kupujący wybiera taką nieruchomość, która może w przyszłości budzić zainteresowanie innych kupujących. Ważna przy wyborze mieszkania jest infrastruktura komunikacyjna. Decyzja o tym, jakie mieszkanie kupimy jest determinowane także przez prognozy gospodarcze dla kraju. Jeżeli są one korzystne nabywcy z większym optymizmem podchodzą do wyboru mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ulga podatkowa przy sprzedaży nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2008 r.

Czynniki hamujące rynek

REKLAMA

Nawet, jeżeli uda się zaobserwować więcej osób zainteresowanych zakupem mieszkania nie oznacza to, że liczba sfinalizowanych zakupem transakcji też wzrośnie. Potencjalny klient może oglądać bardzo wiele mieszkań, ale nie śpieszy się z decyzją o zakupie. Warto też zauważyć, że klientami zazwyczaj są osoby młode. By pozwolić sobie na zakup mieszkania muszą one zdecydować się na zaciągnięcie kredytu, który zazwyczaj musi pokryć 100% ceny mieszkania, niestety - bardzo trudno jest uzyskać takie warunki kredytowania. Brak zdolności kredytowej oraz niepewna sytuacja w pracy lub jej brak są także powodami stagnacji na rynku.

Mimo wszystko, o obecnej sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce można powiedzieć, że jest stabilno - wzrastająca. To znaczy, że czas drastycznych spadków cen mamy za sobą. Poziom popytu na mieszkania również utrzymuje się na stałym poziomie. Wahanie cenowe, które możemy dostrzec są jedynie wynikiem korekty cen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA