reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy warto korzystać z błyskawicznych ofert w „skupie nieruchomości”?

Czy warto korzystać z błyskawicznych ofert w „skupie nieruchomości”?

Coraz większa liczba Polaków nabywa mieszkanie zaciągając kredyt, który później spłacany jest przez około 20–30 lat. Jest to bardzo poważne zobowiązanie, a jak sami wiemy, w tak długim okresie czasu można znaleźć się w bardzo różnych sytuacjach życiowych czy finansowych. Czasem z powodu braku gotówki jesteśmy zmuszeni szybko sprzedać nieruchomość. Szybką sprzedaż mieszkania czy domu umożliwia nam „skup nieruchomości”, ale czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne?

Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wynagrodzenia dla pośrednika oraz podatek od czynności cywilno prawnych oraz opłatę u notariusza. W efekcie osoba, która zdecydowała się na sprzedaż swojego mieszkania czy domu w takim skupie uzyskuje ok. 50% ceny rynkowej.

Jak działa skup nieruchomości?

„Skupy nieruchomości” możemy szybko znaleźć w Internecie. Jest wiele stron zachęcających nas do skorzystania z ich oferty. Wystarczy jedynie wypełnić formularz, a pracownicy danej firmy sami się z nami skontaktują i szybko zajmą się resztą formalności. Pieniądze za sprzedaż w skupie nieruchomości są  wypłacane w krótki okresie, nawet do 2 tygodni.

Zobacz także: Czy wiesz, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?

Kim są właściciele skupów?

Można by podejrzewać, że za ofertami szybkiego skupowania  nieruchomości stoi pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Jednak pośrednik chcący oferować szybki skup musiałby zachęcać klienta do mocno zaniżonej wartości transakcji. Dla urzędu skarbowego podejrzany może być także zaniżony podatek od czynności cywilno prawnych. Z tych powodów, podejrzenie, że za szybkim skupem może stać zwykły pośrednik jest raczej wątpliwe. Takie zachowanie było by nieetyczne, a pośrednikowi z licencją taka działalność po prostu się nie opłaca, bo wiąże się ze zbyt wielkim ryzykiem. Innym rozwiązaniem, bardziej prawdopodobnym jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na kupowaniu i następnie sprzedawaniu nieruchomość. Takie działanie wymaga jednak ogromnych środków finansowych i oczywiście, nie możemy tego nazwać już pośrednictwem.

Czy warto?

Ze „skupu nieruchomości” korzystają najczęściej osoby którym wydaje się, że jest to jedyna opcja, w sytuacji kiedy nie zdążą na czas sprzedać swojej nieruchomości. Jednak, przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć inne opcje.

Zobacz także: Czy warto skorzystać z opcji "szybki skup nieruchomości?"

Najlepszym wyjściem jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym i godnym zaufania biurem nieruchomości. Tam dowiemy się, jaka jest realna cena za szybką sprzedaż nieruchomości. Zazwyczaj, jeśli zaproponujemy ok.10–15% mniej niż wartość rynkowa, to uda nam się w rozsądnym czasie sprzedać nieruchomość. Dodatkowo, jeżeli zgłosimy się tylko do jednego pośrednika sprzedaż może okazać się naprawdę szybka. Jest to możliwe, gdyż taka umowa zawarta z jednym pośrednikiem gwarantuje mu wynagrodzenie. Jak łatwo się można domyśleć, jest to najlepsza motywacja do szukania odpowiedniego klienta dla naszej oferty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%.
Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama