reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Chcąc sprzedać mieszkanie powinniśmy zorientować się w sytuacji jaka panuje na rynku nieruchomości. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach warunki dyktują klienci, a w związku z wysoką podażą, sprzedać mieszkanie jest coraz trudniej.

Sprzedając dom lub mieszkanie należy pamiętać o pewnych czynnościach dzięki którym zachęcimy potencjalnych nabywców do kupna naszego mieszkania. Sprawdź co zrobić aby sprzedaż przebiegła bez zbędnych komplikacji.

Pierwszym krokiem do udanej sprzedaży mieszkania jest skompletowanie pełnej dokumentacji, czyli: przydziału spółdzielczego, aktu notarialnego i wypis z księgi wieczystej. Większość potencjalnych nabywców mieszkań finansuje zakup mieszkania z kredytu, co wiąże się z ustanowieniem hipoteki a tę należy wpisać do księgi wieczystej nieruchomości. Należy też skompletować dokumentację świadczącą o regularnie dokonywanych opłatach, czyli koszty utrzymania lokalu.

Zobacz także: Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?

Jeżeli w mieszkaniu przeprowadzane były jakieś remonty warto mieć, chociaż faktury, które będą dowodem przeprowadzanych prac. Jeżeli będziemy posiadać wszystkie te dokumenty, z pewnością sprzedaż mieszkania przebiegnie szybciej, a także wzbudzimy zaufanie u potencjalnego nabywcy.

W mieszkaniach spółdzielczych należy uważać należy na specyficzny dług, który występuje często z przełomu lat 80. i 90. – jest to tak zwany, kredyt spłacany z pomocą państwa.

Kredyt spłacany z pomocą państwa to zadłużenie, którego spłata obowiązuje według normatywu mnożnego przez powierzchnie lokalu. Kredyt jest spłacany przez spółdzielnie a prawo do lokalu nie jest obciążone hipoteką. Jednak, aby stać się właścicielem lokalu należy spłacić zadłużenie. Takie zadłużenie możemy spłacić sami przed sprzedażą i w taki wypadku sprzedajemy mieszkanie po cenie rynkowej. Natomiast, gdy nie chcemy spłacić tego kredytu pozostawiamy nabywcy możliwość spłaty zadłużenie w całości bądź w ratach z miesięczny czynszem.

Zobacz także: Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Oczywiste jest to, że musimy dokonać wszelkich potrzebnych napraw. Krany nie powinny cieknąć, farba nie może odchodzić od ściany i wszystkie drzwi muszą się domykać. Dobry stan techniczny mieszkania zwiększa szanse na to, że sprzedaż zakończy się z sukcesem. Ponad to lokal musi być dokładnie posprzątany. Najlepiej, żeby sprzedawać go bez umeblowania. Warto rozważyć zatrudnienie firmy sprzątającej, która dokładnie zajmie się porządkowaniem nieruchomości, łącznie z myciem ścian czy odświeżaniem fug przy glazurze. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zawsze pierwsze wrażenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pierwszym krokiem do udanej sprzedaży mieszkania jest skompletowanie pełnej dokumentacji, czyli: przydziału spółdzielczego, aktu notarialnego i wypis z księgi wieczystej
Pierwszym krokiem do udanej sprzedaży mieszkania jest skompletowanie pełnej dokumentacji, czyli: przydziału spółdzielczego, aktu notarialnego i wypis z księgi wieczystej

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama