REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy cudzoziemcy są nadal zainteresowani nieruchomościami w Polsce?

Joanna Sokołowska
Od 2005 roku wzrosła ilość powierzchni nabywanych przez obcokrajowców w naszym kraju. Fot. Fotolia
Od 2005 roku wzrosła ilość powierzchni nabywanych przez obcokrajowców w naszym kraju. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Swego czasu nieruchomości w Polsce budziły duże zainteresowanie wśród obcokrajowców. Czy ta tendencja nadal się utrzymuje? Szczyt został osiągnięty w 2008 roku, a od tego roku odnotować można coroczny spadek.

Od akcesji naszego kraju do UE minęło już 7 lat. Od 2005 roku wzrosła ilość powierzchni nabywanych przez obcokrajowców w naszym kraju. Najwięcej powierzchni zostało sprzedanych w 2008 roku. W okresie boom-u mieszkaniowego cudzoziemcy głównie z Irlandii, Anglii kupowali w Polsce po kilka mieszkań a nawet całe obiekty licząc na szybki wzrost cen w krótkim czasie. Kryzys gospodarczy rozwiał jednak nadzieję na szybki zysk. W kolejnych latach, cudzoziemcy kupowali coraz mniej nieruchomości.  Wysokie ryzyko spowodowało znacznie zmniejszenie ilości inwestorów zagranicznych. Jednak wraz z powrotem koniunktury gospodarczej można spodziewać się tendencji wzrostowej.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o lokale użytkowe, sytuacja wygląda nieco inaczej. Po 2008 roku powierzchnia nabywana nieruchomości wzrosła dwukrotnie. Wzrost gospodarczy w Polsce zachęca potencjalnych inwestorów do lokowania kapitału w naszym kraju.

Zobacz także: Jak duże mieszkania posiadają bogaci Europejczycy?

REKLAMA

Spadające ceny lokali mieszkalnych w ostatnich latach, z naciskiem na 2009 sprawiły, że opisywana lokata w postaci nieruchomości zaczęła być nieco ryzykowna. Bieg wypadków odstraszył część zainteresowanych zakupem. W najbliższym czasie możemy nastawić się na wzrost zainteresowania naszymi nieruchomościami przez obcokrajowców - zbliża się EURO 2012.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z  24 marca 1920 r. obywatele oraz przedsiębiorcy pochodzący z państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej mogą ubiegać się o zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych. Zezwolenie takie będzie potrzebne jeszcze do 1 maja 2016 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej (np. obywatele Rosji, Białorusi i Ukrainy) nie muszą uzyskać zezwolenia na zakup lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem lokali mieszkalnych położonych w strefie nadgranicznej. Zgodnie z danymi MSWiA w 2010 r. minister spraw wewnętrznych i administracji wydał 336 zezwoleń na nabycie przez cudzoziemców nieruchomości, w tym gruntów rolnych i leśnych, lokali mieszkalnych i użytkowych oraz akcji i udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Liczba wydawanych zezwoleń wzrosła aż o 14% w porównaniu rokiem 2009 r.

Zobacz także: Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Warto też pamiętać, że część osób kupujących u nas nieruchomości robiło to z myślą na przeznaczenie powierzchni na condohotele. Jest to dobry pomysł dla osób które marzą o drugim mieszkaniu które będzie miejscem do spędzania urlopów a jednocześnie w czasie roku zarabiać na ich najmie. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA