reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy cudzoziemcy są nadal zainteresowani nieruchomościami w Polsce?

Czy cudzoziemcy są nadal zainteresowani nieruchomościami w Polsce?

Swego czasu nieruchomości w Polsce budziły duże zainteresowanie wśród obcokrajowców. Czy ta tendencja nadal się utrzymuje? Szczyt został osiągnięty w 2008 roku, a od tego roku odnotować można coroczny spadek.

Od akcesji naszego kraju do UE minęło już 7 lat. Od 2005 roku wzrosła ilość powierzchni nabywanych przez obcokrajowców w naszym kraju. Najwięcej powierzchni zostało sprzedanych w 2008 roku. W okresie boom-u mieszkaniowego cudzoziemcy głównie z Irlandii, Anglii kupowali w Polsce po kilka mieszkań a nawet całe obiekty licząc na szybki wzrost cen w krótkim czasie. Kryzys gospodarczy rozwiał jednak nadzieję na szybki zysk. W kolejnych latach, cudzoziemcy kupowali coraz mniej nieruchomości.  Wysokie ryzyko spowodowało znacznie zmniejszenie ilości inwestorów zagranicznych. Jednak wraz z powrotem koniunktury gospodarczej można spodziewać się tendencji wzrostowej.

Jeżeli chodzi o lokale użytkowe, sytuacja wygląda nieco inaczej. Po 2008 roku powierzchnia nabywana nieruchomości wzrosła dwukrotnie. Wzrost gospodarczy w Polsce zachęca potencjalnych inwestorów do lokowania kapitału w naszym kraju.

Zobacz także: Jak duże mieszkania posiadają bogaci Europejczycy?

Spadające ceny lokali mieszkalnych w ostatnich latach, z naciskiem na 2009 sprawiły, że opisywana lokata w postaci nieruchomości zaczęła być nieco ryzykowna. Bieg wypadków odstraszył część zainteresowanych zakupem. W najbliższym czasie możemy nastawić się na wzrost zainteresowania naszymi nieruchomościami przez obcokrajowców - zbliża się EURO 2012.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z  24 marca 1920 r. obywatele oraz przedsiębiorcy pochodzący z państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej mogą ubiegać się o zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych. Zezwolenie takie będzie potrzebne jeszcze do 1 maja 2016 roku.

Cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej (np. obywatele Rosji, Białorusi i Ukrainy) nie muszą uzyskać zezwolenia na zakup lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem lokali mieszkalnych położonych w strefie nadgranicznej. Zgodnie z danymi MSWiA w 2010 r. minister spraw wewnętrznych i administracji wydał 336 zezwoleń na nabycie przez cudzoziemców nieruchomości, w tym gruntów rolnych i leśnych, lokali mieszkalnych i użytkowych oraz akcji i udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Liczba wydawanych zezwoleń wzrosła aż o 14% w porównaniu rokiem 2009 r.

Zobacz także: Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Warto też pamiętać, że część osób kupujących u nas nieruchomości robiło to z myślą na przeznaczenie powierzchni na condohotele. Jest to dobry pomysł dla osób które marzą o drugim mieszkaniu które będzie miejscem do spędzania urlopów a jednocześnie w czasie roku zarabiać na ich najmie. Dużym plusem takiego rozwiązania jest właśnie fakt, że inwestor nie musi zajmować się nieruchomością, poszukiwaniem najemców, ani bieżącym administrowaniem. Ponadto oprócz zysków z najmu może korzystać również na wzroście wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama