Kategorie

Kupno mieszkania - krok po kroku

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych i najdroższych spraw do załatwienia w życiu statystycznego Europejczyka. .
Jak szukać mieszkania, żeby nie dać się oszukać? Czy warto kupić "dziurę w ziemi"? Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? Czy mieszkania bezczynszowe są bez opłat? Na co zwrócić uwagę oglądając nasze upatrzone M? Sprawdź ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera, kiedy możesz ingerować w projekt i jak nie przepłacić za mieszkanie.

Krok pierwszy...

Po pierwsze: ustal co jest dla ciebie najważniejsze. Cena czy lokalizacja, a może czas (budowa rządzi się swoimi prawami). Oglądaj, porównuj i oceniaj tyle mieszkań ile tylko będzie możliwe, np. z tej samej okolicy - ustalisz średni faktyczny koszt metra kwadratowego danej dzielnicy, dlaczego mieszkańcy tej części miasta decydują się na sprzedaż mieszkania (budowa obwodnicy czy nierzetelna spółdzielnia?). Zawsze negocjuj ceny - sprzedający jest na to przygotowany, cena wyjściowa zwykle jest zawyżona. Pamiętaj, że rozkład mieszkania (jednostronne, dwustronne) i jego funkcjonalność (np. ślepa kuchnia, które ze ścian są nosne) ma wpływ na cenę. Jeszcze piętro - parter jest zawsze tańszy (ryzyko włamania, kwesta niedocieplenia podpiwniczenia), a jeśli zdecydujesz się na ostatnie piętro, zwłaszcza na ryku wtórnym - sprawdź w spółdzielni stan dachu. Materiał? Pomijając estetykę - budynki z wielkiej płyty były budowane z założenia na 50-60 lat eksploatacji, obecnie realizowane obiekty - na 100-120 lat... I jeszcze wysokość czynszu - wysoki obniża wartość mieszkania. Ale po kolei...

Jak nie przepłacić za mieszkanie? Poradnik

Mieszkanie hipoteczne a mieszkanie spółdzielcze

Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania

Mieszkania bezczynszowe. Czy naprawdę bez opłat?

W jaki sposób można kupić tanie mieszkanie?

Reklama

Jakie dokumenty dotyczące własności należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?
Przy zakupie mieszkania hipotecznego: aktualny wypis z księgi wieczystej - w dniu podpisania aktu notarialnego, dobrze jest sprawdzić, czy nie wpłynęły żadne wnioski od czasu wydania ostatniego wypisu; upewni cię to, że zbywca np. nie obciążył mieszkania tuż przed sprzedaniem go.
Przy zakupie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego: zaświadczenie ze spółdzielni o tym, kto jest właścicielem prawa do lokalu, oraz o tym, że nie ma zaległości w opłatach czynszowych; zaświadczenie ze spółdzielni o braku księgi wieczystej lub wypis z takiej księgi, jeżeli jest założona (dla spółdzielczego własnościowego prawa można założyć księgę).

Mieszkanie - nowe czy z rynku wtórnego? Wykończone czy gotowe do wykończenia? Mieszkanie gotowe do zamieszkania czy "dziura w ziemi"? Wyższy standard (duże okna, parking podziemny, ochrona), niższe koszty transakcyjne (bez podatku od czynności cywilno-prawnych, VAT wliczony w cenę mieszkania), często niższe opłaty czynszowe - to plusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Mniejsze ryzyko inwestycyjne (widzę co kupuję), rozwinięta infrastruktura, możliwość szybkiego wprowadzenia się - to już rynek wtórny. Co wybrać?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym - sprawdź dewelopera (Polski Związek Firm Deweloperskich, Krajowy Rejestr Sądowy) - czy nie jest on w stanie upadłości lub likwidacji i czy posiada ostateczną decyzję - pozwolenie na budowę. Umowę przedwstępną warto zawrzeć z deweloperem w formie aktu notarialnego. Dokument powinien określać przedmiot umowy wraz z jego ceną. Wskazane pisemnie powinny być również terminy płatności. W przypadku nieukończonej inwestycji optymalnym rozwiązaniem jest uzależnienie kolejnych rat od postępu prac budowlanych. W umowie powinny znaleźć się również zapisy mówiące o terminie oddania nieruchomości do użytkowania i terminie przeniesienia własności, jak i karach za ewentualne niedotrzymanie terminów. W dokumencie powinien być określony również standard wykończenia budynku i mieszkania oraz zakres odpowiedzialności w razie usuwania usterek. Każda umowa powinna obejmować sprawiedliwe i jednakowe dla obu stron, warunki odstąpienia od porozumienia, terminy wypowiedzenia i wzajemne rozliczenie stron z tego tytułu

Mieszkanie jeszcze w planie, czyli: czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

Jak zmniejszyć ryzyko zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi”?

Kupno mieszkania - czy mogę ingerować w projekt?

Jak sprawdzić dewelopera?

Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępna z deweloperem?

Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem?

Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Czy nabywcy mieszkań zapłacą za opieszałość gmin?

Kto odpowiada za infrastrukturę wokół inwestycji?

Ile zapłacisz za wykończenie mieszkania przez dewelopera?

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Mieszkanie z rynku wtórnego

Przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym sprawdź prawo własności (odpis księgi wieczystej) , czy lokal nie jest obciążony prawami osób trzecich (pisemne oświadczenie sprzedającego) , czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy w mieszkaniu nie jest zameldowany kto inny (stosowne zaświadczenie sprzedający uzyskać może w urzędzie gminy). Poprosić właściciela o udostępnienie kupującemu wszelkich dokumentów dotyczących mieszkania: wysokości opłat (wraz z potwierdzeniem o niewystępowaniu żadnych zaległości), działalności wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni (planowane remonty, realizowane działania).

Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym łatwiej dostać kredyt?

O czym pamiętać przy kupnie mieszkania w wielkiej płycie?

Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Uważaj na służebność

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?

Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

Warto wiedzieć, że mieszkania w bloku z wielkiej płyty dzielimy na zamknięte i otwarte. System zamknięty uniemożliwia nam ingerencję w układ mieszkania, wszystkie mieszkania w pionie mają ten sam rozkład. System otwarty umożliwia nam nieco większe przeróbki w mieszkaniu, a poszczególne kondygnacje nie mają tego samego rozkładu.

Kredyt na mieszkanie

Aby złożyć prawidłowy wniosek o kredyt potrzebne będą dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości, m. in.: umowa przedwstępna z deweloperem, odpis z księgi wieczystej i wypis z rejestru gruntów dla działki, na której realizowana jest inwestycja. Do wniosku dołączamy również dokumenty dotyczące samego dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej (odpis KRS) i prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Jeżeli budowa została zakończona, do wniosku powinno zostać załączone pozwolenie na użytkowanie. Trzeba pamiętać, aby dołączane do wniosku decyzje były prawomocne. W przypadku, gdy osoby reprezentujące dewelopera nie figurują w Krajowym Rejestrze Sądowym, wśród dokumentów powinny znaleźć się również kopie ich pełnomocnictw.

Odbiór mieszkania

Przy odbiorze mieszkania skorzystaj z usług wykwalifikowanego inspektora nadzoru budowlanego - koszty nie są duże, a jego pomoc może okazać się nieoceniona.

Reklama

Idąc na odbiór mieszkania weź ze sobą umowę, projekt mieszkania oraz schemat instalacji. Koniecznie rozlicz się z deweloperem według powierzchni, która jest w ostatecznym akcie notarialnym - prawo nie określa jednoznacznie jak deweloperzy powinni mierzyć mieszkania (możesz zyskać lub stracić nawet 2-3 m). Sprawdź dokładnie posadzki, ściany, instalacje, okna i drzwi - wszystkie wady i usterki wpisz do protokołu zdawczo-odbiorczego. Deweloper jest zobowiązany do ich naprawy i określenia czasu w jakim to zrobi.

Pamiętaj, to deweloper jest stroną umowy i jako generalny wykonawca odpowiada za całość inwestycji. Niedopuszczalną praktyką jest usprawiedliwianie wad i niedociągnięć zaniedbaniem obowiązków przez podwykonawcę.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  13 maja 2021
  Zakres dat:

  Program "Czyste powietrze" z systemem gwarancji bankowych

  Program "Czyste powietrze" - powstanie system gwarancyjny, którego celem będzie poszerzenie współpracy z sektorem bankowym. Program "Czyste powietrze" umożliwia udzielenie pomocy finansowej osobom, które chcą wymienić nieefektywne źródła ciepła.

  Nieruchomości sąsiadujące z gruntami obszaru górniczego - wyrok TK

  Nieruchomości położone w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru górniczego. Brak statusu strony postępowania koncesyjnego właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których ma odbywać się wydobycie kopalin ze złóż, jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skargę w tej sprawie wniosła współwłaścicielka jednej z takich nieruchomości.

  Budynki plus energetyczne w programie „Nowa Energia”. Wnioski od 1 czerwca 2021 r.

  Program „Nowa Energia”. Z początkiem czerwca 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.

  Zdrowy dom, czyli jaki?

  Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

  Inwestorzy coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania

  Wynajem mieszkań - inwestorzy stają się coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania. Nie przejmują się spowolnieniem na rynku najmu, które wywołała pandemia koronawirusa.

  Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.

  Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej

  Efektywność energetyczna. Ukazała się nowela ustawy o efektywności energetycznej. Jednym z elementów zmian jest wprowadzenie obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.

  Mieszkańcy wsi remontują mieszkania podczas pandemii

  Remonty mieszkań a koronawirus. Na duże wydatki na remont mieszkania w czasach pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi. Najmniej chętni do podejmowania takich inwestycji byli mieszkańcy największych miast.

  Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

  Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Rada Ministrów planuje przyjąć jeszcze w II kwartale 2021 r. Tak wynika z informacji dostępnych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowelizacja ta ma w szczególności wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.

  Wnioski w programie „Moja Woda” do 10 czerwca 2021 r.

  Program „Moja Woda”. To już ostatnie tygodnie na składanie wniosków w ramach drugiej edycji programu „Moja Woda”. Można je składać do 10 czerwca 2021 r. Na co można otrzymać dofinansowanie?

  Ceny materiałów budowlanych 2021 - wzrosty cen w kwietniu

  Ceny materiałów budowlanych 2021. Ceny materiałów budowlanych w kwietniu wzrosły średnio 4,7 proc. w porównaniu do kwietnia 2020 r. - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie. Ale np. ceny płyt OSB wzrosły aż o 32,4% rdr.

  Nieważność decyzji administracyjnej - projekt nowelizacji k.p.a.

  Nieważność decyzji administracyjnej. Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku dot. art. 156 § 2 k.p.a. nadal nie doszło do nowelizacji kodeksu. Wyrok z 12 maja 2015 r. mówił, że art. 156 § 2 k.p.a. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy. Szczegóły tłumaczy r.pr. Michał Siembab z kancelarii GKR Legal.

  Kredyty frankowe. Co dla banków oznacza wyrok SN?

  Kredyty frankowe. Ustanowiona przez Sąd Najwyższy zasada prawna ogranicza ryzyko, że w bankach zrealizuje się najbardziej kosztowny scenariusz. Rozstrzygnięcie SN pozytywnie wpłynęło na notowania banków.

  Popyt na kredyty mieszkaniowe - rekord w kwietniu 2021 r.

  Kredyty mieszkaniowe. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Kolejny już w tym roku dodatni odczyt Indeksu wystrzelił do 94,3% i jest rekordowym odczytem w całej historii publikacji Indeksu. Wartość Indeksu oznacza, że w kwietniu 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 94,3% w porównaniu z kwietniem 2020 r.

  Rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi

  Kredyty hipoteczne - rekordowe zainteresowanie w miesiącu kwietniu. Rynek nieruchomości pandemię koronawirusa ma już za sobą. Analitycy przewidują kolejne wzrosty.

  Wyrok SN w sprawie frankowiczów - opinia Rzecznika Finansowego

  Wyrok SN w sprawie frankowiczów. Sąd Najwyższy potwierdził stanowisko Rzecznika Finansowego ws. kredytów walutowych - napisał 7 maja 2021 r. w komunikacie Rzecznik Finansowy. Dodał, że decyzja SN ma moc zasady prawnej i zapewnia większą przewidywalność orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych.

  Mieszkanie Plus: nabór wniosków o najem prawie 500 mieszkań

  Mieszkanie Plus. Od 10 maja 2021 r. rusza nabór wniosków o najem prawie 500 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus - poinformowała 8 maja 2021 r. spółka PFR Nieruchomości. Rekrutacja dotyczy lokali powstających w trzech miastach: Mińsku Mazowieckim, Dębicy i Radomiu.

  Kredyty frankowe. Uchwała SN wytyczną dla sądów powszechnych

  Kredyty frankowe - kolejne ważne rozstrzygnięcie. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego będzie ważną wytyczną dla sądów powszechnych. Jakie konsekwencje prawne wynikają z uchwały?

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.