| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Garaż w domu jednorodzinnym - razem czy osobno?

Garaż w domu jednorodzinnym - razem czy osobno?

Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze gotowego projektu domu. Ostateczny wybór - garaż połączony z domem lub jako oddzielny budynek - zależy nie tylko od naszych indywidualnych upodobań, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki.

Inwestorzy coraz częściej wybierają projekty z takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono bardzo wygodne. Przykłady można mnożyć – nawet gdy pada do samochodu wsiadamy suchą stopą, zimą nie musimy odśnieżać auta, zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd. Argumentem przemawiającym za nim jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużą parcelą, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym ogrodzie.

Zobacz także: UOKiK ukarał dziewięciu deweloperów

Połączenie garażu z domem może być zaprojektowane w różny sposób. Może on być wbudowany w zwartą, prostą bryłę domu lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym. Aby zachować właściwą hierarchię brył i wyeksponować część mieszkalną budynku, architekci często proponują niższy dach nad garażem.

Atutem łączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad nim na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją – na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne.

Zobacz także: Dlaczego komornik może sprzedać mieszkanie lub dom poniżej jego faktycznej wartości?

- Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż. Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła uciekającego z pomieszczeń mieszkalnych do zazwyczaj nie ogrzewanego garażu - podkreśla arch. Monika Lisowska- Łętocha z Biura Projektów ARCHON+ 

To rozwiązanie najlepiej sprawdza się gdy nie ogranicza nas powierzchnia działki. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieści sprzęt sportowy, ogrodniczy i wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który – dzięki pewnemu oddaleniu od domu – nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka. Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos.

Budowa odrębnego budynku garażowego może też przynieść nieco oszczędności – nie poniesiemy kosztów związanych z ociepleniem, izolacją termiczną, a także zakupem drzwi antywłamaniowych.

Źródło: Biuro Projektów ARCHON+

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »