| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kilka zasad bezpiecznego najmu

Kilka zasad bezpiecznego najmu


Co prawda, najgorętszy okres transakcji najmu dopiero nadejdzie, ale może już warto zastanowić się nad tym, jak się do tego przygotować. We wrześniu i w październiku lokali będą szukać ludzie młodzi, studenci lub uczniowie szkół pomaturalnych - weźmy więc pod uwagę to, na ile będzie stać potencjalnego klienta.

Tajemnicą udanej transakcji jest spełnienie jednego warunku - właściciel i wynajmujący muszą być zadowoleni. Jak uzyskać taki wynik? Przede wszystkim - należy już na samym początku jasno określić warunki między właścicielem lokalu a lokatorem.

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Lecz żeby znaleźć lokatora potrzebujemy zachęcającego ogłoszenia w prasie czy w Internecie. Najlepiej w portalu zawierającym tego typu oferty. Osoba szukająca mieszkania do wynajęcia będzie w pierwszej kolejności interesować się lokalami, których cena nie obciąży zbytnio ich kieszeni. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze wyceniliśmy nasze mieszkanie do wynajęcia, porównajmy je z innymi - podobnymi ofertami.

Pamiętaj, że mieszkanie, które ma być wynajmowane musi dobrze się prezentować. Nie zapomnijmy dokładnie w nim posprzątać lub naprawić uszkodzone elementy bądź je wymienić. Może to zaważyć na ostatecznej decyzji cenowej. Jeżeli przyszły lokator dostrzeże, że mieszkanie jest zaniedbane, może odbić się to na naszej wiarygodności.

Sprzęty RTV i AGD powinny być sprawdzone pod względem technicznym. Podobnie instalacje gazowe, elektryczne czy kanalizacyjne. Lokal musi być bezpieczny dla przyszłego lokatora. Co do samych warunków umowy: należy zająć się wszystkim. Począwszy od tego, co wynajmujący ma prawo wnieść do lokalu, kończąc na tym, kto pokryje koszty ewentualnych napraw w mieszkaniu. Jako istotny punkt umowy należy także zaznaczyć obowiązek przestrzegania regulaminu panującego w ramach wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni.

Fachowcy uważają, że jednolity wzór umowy dla wszystkich to nieporozumienie. Warunki najmu są na ogół ustalane w toku indywidualnych negocjacji przez dwie strony. Trzeba je potem ująć we właściwą formę prawną. Strony mają do wyboru: czy ma to być zwykła umowa najmu czy umowa o tzw. najem okazjonalny.

Zobacz także: Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski.  / Fot. materiały prasowe
Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. / Fot. materiały prasowe

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »