REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest  w sumie 18 000 mieszkań.
Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest w sumie 18 000 mieszkań.

REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwane są tradycyjnie już mieszkania dostarczające maksymalną użyteczność za jak najniższą cenę. Najchętniej wciąż sprzedają się lokale dwupokojowe (do 45 m2) i trzypokojowe mieszkania (optymalnie 60 m2). Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w siedmiu głównych miastach w Polsce na koniec maja 2011 roku sięgała 7193 zł/m2 i była o 1,7% wyższa od cen odnotowanych na koniec kwietnia 2011. Na chwile obecną Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują.

W ostatnim miesiącu różnica pomiędzy średnią ceną oferty, a średnią ceną sprzedaży mieszkania wzrosła. W maju pierwszy z tych wskaźników przewyższał drugi o 6,2%. Tak więc na rynku pojawiły się nieco droższe projekty, ale akceptacja wyższego poziomu cenowego przez klientów następuje powoli.

REKLAMA

Zobacz także: Ceny mieszkań: stare droższe od nowego?

Nadal jednak deweloperzy starają się reagować na sytuację na rynku i kształtować cenę oferty mieszkania na poziomie możliwym do przyjęcia przez nabywców. Różnice pomiędzy obydwoma wskaźnikami oprócz Wrocławia wszędzie były jednocyfrowe. W maju jedynie w Krakowie, Poznaniu i aglomeracji śląskiej odnotowano spadek ceny ofertowej mieszkań. W Katowicach nadal sprzedają się mieszkania droższe niż średnia oferta (o 5,0%). Wynika to jednak z niewielkiej podaży nowych mieszkań wprowadzonych na rynek po kryzysie. Stąd nawet sprzedaż kilku droższych lokali mocno wpływa na wskaźniki cenowe. Przy znacznej liczbie wprowadzanych na rynek inwestycji w Gdańsku i we Wrocławiu nastąpił ponad 3% wzrost ceny ofertowej nieruchomości. Przy wyprzedaży najtańszej oferty, na rynku pozostają nieco droższe mieszkania. Ponadto pojawiające się na rynku nowe inwestycje pod względem cenowym w niektórych przypadkach dość znacznie przewyższają dotychczasowe najtańsze oferty.

Legenda:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Cena oferty mieszkań – średnia, ofertowa cena m2 wszystkich mieszkań w projektach deweloperskich wystawionych do sprzedaży według stanu z 29 dnia każdego miesiąca
  • Cena mieszkań sprzedanych – średnia cena m2 mieszkań sprzedanych w okresie ostatnich 3 miesięcy


Przy analizie wymienionych wskaźników należy zwrócić uwagę na zauważalne różnice między majem a kwietniem. Średnia cena mieszkania oferowanego przez dewelopera w największych polskich miastach wzrosła o 1,7% w porównaniu do kwietnia, natomiast wskaźnik przeciętnej ceny mieszkań sprzedanych spadł o 0,8%. Biorąc pod uwagę średnią cenę oferty należy zauważyć wzrost w Gdańsku i we Wrocławiu (po +3,2%), właściwie brak zmian w Krakowie (-0,1%) i w Poznaniu (-0,2%) oraz zauważalny spadek w aglomeracji katowickiej (-0,9%). Spore zmiany dotyczą miast ze znacznymi terenami podlegającymi rozbudowie, np. w Gdańsku tereny Chełma, a we Wrocławiu Krzyków i Fabrycznej. W przypadku zmian w cenie mieszkań sprzedanych w porównaniu do kwietnia największą różnicę zanotowano w Poznaniu (-2,9%) oraz w aglomeracji śląskiej (+2,8%). W przypadku Poznania wynika to z nieco słabiej reprezentowanej niż w innych miastach (Warszawa, Gdańsk, Kraków) nowej oferty, dopasowanej do oczekiwań klientów. Nabywanie przez klientów lokali po wyższych cenach niż w kwietniu zanotowano w Katowicach (+0,1%), Gdańsku (+0,1%) oraz we Wrocławiu (+0,9%).

Zobacz także: Ponad 1000 mieszkań "do wzięcia"

Warszawa: na koniec kwietnia 2011 dostępnych było ok. 16 500 mieszkań

Najszerszą ofertą dysponowała dzielnica Wola (2100 lokali), Mokotów (2000 lokali) i Białołęka (1850 lokali). Najmniej lokali do zaoferowania posiadali deweloperzy działający na obszarze Saskiej Kępy, Pragi Północ i Rembertowa. Rok wcześniej miała miejsce podobna sytuacja: dzielnice Wola, Mokotów czy Białołęka posiadały również największą ofertę i udział w całkowitej ofercie miasta. W ciągu kwietnia 2011 w całej Warszawie sprzedało się około 950 lokali w ujęciu netto; ten wynik jest o ponad 13% wyższy od odnotowanego rok wcześniej, gdzie sprzedaż kształtowała się na poziomie 840 lokali. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się mieszkania na Woli, Mokotowie oraz w Wilanowie – tam odnotowano najwięcej transakcji w kwietniu br. Coraz więcej potencjalnych nabywców kupuje też mieszkania w dzielnicach bardziej oddalonych od centrum, jak Bielany, Targówek czy Bemowo, co potwierdzają wyższe słupki sprzedaży względem poprzedniego roku. Zainteresowanie wśród klientów spadło natomiast zdecydowanie w dzielnicy Ursus oraz Praga Południe. O ile na Ursusie jest to pochodną mniejszej liczby mieszkań w ofercie, to Praga Południe zmaga się z ewidentnym spadkiem popularności – mieszkań w ofercie wcale tam nie brakuje.

Kraków: prawie 6600 mieszkań w ofercie

...czyli o 25% więcej niż w kwietniu 2010 r. Najchętniej sprzedawały się mieszkania na Dębnikach, Prądniku Białym i Czerwonym oraz Bronowicach. Najmniejsze zainteresowanie odnotowano w dzielnicy Wzgórza Krzesławskie, Nowa Huta oraz Bieńczyce. Nawiązując do poprzedniego roku, utrzymuje się tendencja małego zainteresowania ww. dzielnicami; powodem tego nie jest cena, która jest relatywnie niższa w stosunku do innych dzielnic lecz lokalizacja (w każdej z dzielnic – z innych powodów).

Zobacz także: Kupno mieszkania - krok po kroku

Wrocław: prawie 160 inwestycji, 6400 mieszkań

W poprzednim roku odnotowano 4000 lokali – sytuacja ta potwierdza zainteresowanie deweloperów rynkiem wrocławskim. Tradycyjnie, najwięcej mieszkań do wyboru mieli klienci na Krzykach oraz położnej w zachodnio-południowej części Wrocławia – Fabrycznej. Również w tych dzielnicach odnotowano największą sprzedaż, przy czym na Fabrycznej jest to ponad 119% wzrost sprzedaży względem kwietnia poprzedniego roku. Wzrost oferty oraz sprzedaży nastąpił również w dzielnicy Stare Miasto, gdzie pojawiają się mieszkania bardziej dopasowane do wymagań kupujących. Warto tu również podkreślić utrzymujący się niski poziom sprzedaży na Psim Polu w stosunku do powierzchni dzielnicy (stanowiącej około 1/3 obszaru Wrocławia). Na chwile obecną Wrocław jest trzecim miastem po Warszawie i Krakowie, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują. Przy obecnym niskim poziomie cen, dużym udziale mieszkań z segmentu popularnego oraz bogatej ofercie lokali możemy liczyć na podtrzymanie się obecnego tempa sprzedaży. W kolejnym miesiącu przewidywany jest wzrost oferty mieszkaniowej, wielu deweloperów w przypadku Krakowa czy Wrocławia planuje rozpoczęcie nowych inwestycji lub kontynuacje poprzednich etapów.

Źródło: redNet Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA