REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w ogóle powstanie Miasteczko Ursus?

Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Plany budowy Miasteczka Ursus spółka Celtic Property Developments zaprezentowała jeszcze w lutym tego roku. Na niemal 60 ha (zakupionych przez spółkę w 2006 od syndyka dawnych zakładów Ursus) w przeciągu 15 lat ma powstać 10 tys. mieszkań. W maju minister Waldemar Pawlak zainterweniował w tej sprawie u prezydent Warszawy. Analiza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że zmiany funkcji tej części dzielnicy Ursus z przemysłowo-usługowej na mieszkaniową dokonano z naruszeniem prawa.  Czy powstanie Miasteczko Ursus?

Większość terenu Miasteczka Ursus przeznaczono pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. W centrum i na zachodzie znajdzie się miejsce pod oświatę, kulturę oraz park. Północna część pozostanie strefą przemysłową. Tu też zaplanowano nowoczesną elektrociepłownią gazową, którą kosztem 100 mln euro chce wybudować firma Polenergia. Inwestycja ma być prowadzona etapowo. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle rozpocznie się realizacja projektu. Ursus nie ma planu zagospodarowania przestrzeni. Projekt planu, przygotowany przez miejskich architektów i urbanistów został wyłożony w 2009 r. i czeka na uchwalenie.

REKLAMA

Zobacz także: Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

Deweloper walczy o mieszkania

- Celtic Property Developments od lat popiera ideę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po dawnych Zakładach Przemysłu Ciężkiego w Ursusie - zapewnia Piotr Turchoński, przedstawiciel spółki Celtic Property Developments. - Projekt planu zakłada w perspektywie następnych 25 lat stworzenie ponad 20 tys. nowych miejsc pracy w sferze usług, osiedlenie ok. 25 tys. nowych mieszkańców, wybudowanie szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i terenów rekreacyjnych. Wprowadzenie nowych operatorów mediów. To wszystko gwarantuje plan oraz przedsiębiorcy, którzy planują tu inwestycje. Jego brak to dalsze utrzymanie prawie 200 ha zdegradowanej powierzchni niedaleko centrum Warszawy.

Zobacz także: Mieszkanie jeszcze w planie, czyli: czy warto kupić "dziurę w ziemi"?

- Plan jest gwarantem prawidłowego rozwoju Ursusa, jego wprowadzenie pozwoli na uniknięcie takich problemów jakie na przykład ma dziś Wilanów, gdzie powstało wielkie osiedle bez infrastruktury społecznej. Dziś najważniejszym tematem dla Ursusa staje się właściwe zagospodarowanie 1/5 powierzchni tej dzielnicy - dodaje Michalina Wiczkowska z Celtic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister walczy o przemysł

Minister Gospodarki Waldemar Pawlak zaapelował do Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zdefiniowanie gruntów byłych ZPC Ursus jako terenów przemysłowo-usługowych. Analiza Ministerstwa Gospodarki wskazuje, że dotychczasowej zmiany funkcji na mieszkaniową dokonano z naruszeniem prawa, a zgłoszone uwagi (stanowiące podstawę zmian) zostały bezkrytycznie włączone do Studium Zagospodarowania Przestrzennego, bez ich wcześniejszego skonfrontowania z polityką planistyczną gminy, dotychczasowym przeznaczeniem gruntów oraz ich stanem prawnym.


Elektro-konflikt: jedna elektrownia czy dwie?

REKLAMA

Elektrociepłownia Energetyka Ursus, położona na terenie byłych ZPC Ursus, obecnie zapewnia m.in. energię elektryczną i ogrzewanie mieszkańcom dzielnicy i firmom. Według Ministerstwa Gospodarki budowa kolejnej elektrociepłowni "o pięćset metrów od obecnej" budzi pytania o zasadność inwestycji i związanych z nią kosztami. Ministerstwo zaznacza, że projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na podstawie uchwalonego Studium, spowoduje naruszenie interesów ponad 100 przedsiębiorców zatrudniających blisko 2 tys. osób.

- Nikt nie nakazuje przenoszenia elektrociepłowni czy innych zakładów. Firmy mogą nadal działać prowadząc swoją dotychczasową działalność. Plan jedynie stanowi o przyszłych funkcjach, jakie mogą istnieć na przedmiotowym terenie po zaniechaniu obecnej działalności. Plan dodatkowo stwarza możliwość działania konkurencyjnych gestorów mediów, co zdecydowanie jest korzystne dla mieszkańców Ursusa obecnie zdanych na łaskę monopolisty jakim jest Energetyka Ursus – wyjaśnia Piotr Turchoński z Celtic Property Developments.

Zobacz także: Coraz więcej nowych domów

– Ekspertyza wykonana przez miasto udowadnia, że budowa kolejnej elektrociepłowni jest nierealna technicznie i ekonomicznie. Żeby była opłacalna musiałaby, np. grzać pełną mocą nawet latem - uważa Mirosław Obarski, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa. - Liczymy, że prezydent Warszawy położy wreszcie kres tym urzędniczym nonsensom.

Teren dawnych zakładów Ursus: skażony, nieskażony?

REKLAMA

– Urzędnicy forsują budowę osiedla mieszkaniowego na terenach przemysłowych w ZPC Ursus bezprawnie, jak wynika z analizy Ministerstwa Gospodarki, i na skażonym terenie, co wskazuje nawet ekspertyza zlecona przez Urząd Miasta – twierdzi Mirosław Obarski, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa.

- Na 62 odwierty tylko w trzech stwierdzono śladowe ilości zanieczyszczeń. Wyniki badań potwierdziły, że na omawianym terenie można lokować funkcje przewidziane w wyłożonym planie – zarzut odpiera Piotr Paprocki, przedstawiciel firmy Geoteko, wykonawcy badań technicznych gruntu na terenie byłych zakładów ZPC Ursus.

I co z tym planem?

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa złożyło jeszcze w październiku 2010 r. wniosek do Urzędu m.st. Warszawy o zmianę Studium Zagospodarowania Przestrzennego w części dotyczącej dawnych terenów po ZPC Ursus. Jako, że przemysł ciężki działa w tej okolicy od ponad 100 lat Stowarzyszenie oparło swój projekt na przemyśle i usługach, uwzględniając też część mieszkaniową.
– Niestety, urzędnicy do dziś nie odpowiedzieli na nasz wniosek, lekceważąc postulaty przedsiębiorców – mówi Mirosław Obarski.

- Zdajemy sobie sprawę, że sześciu przedsiębiorcom idea planu się nie podoba. Warto sprawdzić, jakie uwagi zgłosili ich przedstawiciele do planu po jego wyłożeniu. Nie znajdziecie tam Państwo tylko postulatów o utrzymanie funkcji przemysłowej, znajdziecie też wnioski o przekształcenie tych terenów na funkcję mieszkaniową lub usługową z możliwością budowy obiektów wielkopowierzchniowych (tj. ponad 2000 m2). Widać, że przeciwnicy planu są świadomi potencjału jaki przedstawiają obecne tereny poprzemysłowe. Obecnie głównym przeciwnikiem zmian na tym zaniedbanym terenie jest Energetyka Ursus, monopolista energetyczny w tej dzielnicy - podsumowuje Michalina Wiczkowska z Celtic.

Zobacz także: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych w rejonie ul. Orłów Piastowskich został wyłożony do publicznego wglądu po raz drugi w dniach od 30 maja 2011 roku do 30 czerwca 2011 roku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy.

Co na to sami mieszkańcy spornej dzielnicy?

Tu dysponujemy tylko badaniem firmy TNS OBOP (marzec 2011, zlecone przez spółkę Celtic Property Developments): 63% zna plan, a prawie 79% uznaje, że zawiera on akceptowalne rozwiązanie. 71% uważa, że teren powinien zostać równo podzielony pomiędzy funkcje mieszkaniową, usługową, przemysłową i rekreacyjną. Obawy budzi  rozwój funkcji przemysłowych i inwestycji typu oczyszczalnia ścieków przemysłowych czy wielkie centrum logistyczne. 81% mieszkańców Ursusa i 82% mieszkańców Warszawy uważa, że przemysł powinien być lokowany na obrzeżach miasta. Jak zakończy się walka o tereny ZPC Ursus? Czy Miasteczko Ursus w ogóle powstanie? Znając polskie realia - czas pokaże...

Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa, Celtic Property Developments

Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Miasteczko Ursus. Fot. Celtic Property Developments S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA