reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Będą mniejsze mieszkania na rynku. Deweloper szybko się uczy?

Będą mniejsze mieszkania na rynku. Deweloper szybko się uczy?

Mieszkania obecnie najczęściej poszukiwane na rynku nieruchomości to te o średniej powierzchni ok. 51 m2, tymczasem deweloperzy sprzedają mieszkania większe - średnio o 14 m2 (dane z kwietnia 2011). Dlaczego? Mieszkania dziś oddawane do użytkowania budowano przeważnie dwa lata temu. Dostosowanie podaży do popytu następuje więc z dużym opóźnieniem. Mniejsze mieszkania budują spółdzielnie. Tyle, że w marcu 2011 oddały do użytkowania tylko 37 lokali. Deweloperzy wreszcie, choć jeszcze powoli, zaczynają dostosowywać się do wymagań klientów - ma być więcej mniejszych mieszkań na rynku. Tylko kiedy?

W kwietniu deweloperzy oddali do użytkowania mieszkania o powierzchni 65 m2. Był to wynik o 8 m2 niższy niż rok temu. Wciąż jednak lokale budowane przez deweloperów są o 14 m2 za duże względem potrzeb nabywców. Lepiej sprostują im spółdzielnie, choć ich lokale także pozostają za duże.

Zobacz także: Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania

Zgodnie z najświeższymi danymi GUS w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało w Polsce oddanych do użytkowania blisko 128 tys. nieruchomości. Ich średni metraż wyniósł przeszło 109 m2. Największe lokale i domy budowali inwestorzy indywidualni. Przeciętnie miały one blisko 145 m2. W przypadku deweloperów metraż ten był znacznie mniejszy i wynosił 65,4 m2. Spółdzielnie natomiast budowały lokale o 5,8 m2 mniejsze.

Obserwując dane za ostatnich kilkanaście miesięcy można zauważyć, że deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania. Obecna dynamika tego trendu wydaje się jednak niewielka. Można mieć jednak nadzieję na jej przyspieszenie jeszcze przed nowym rokiem. Trzeba bowiem pamiętać, że w wyniku kryzysu coraz więcej deweloperów zaczęło budować mieszkania przystosowane do potrzeb rynkowych. W efekcie większość teraz rozpoczynanych projektów plasuje się w segmencie popularnym. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć w sprzedaży mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich będzie można dopiero za kilka czy kilkanaście miesięcy.

W samym kwietniu mieszkania oddawane do użytkowania przez spółdzielnie miały przeciętną powierzchnię 61,6 m2, co było wynikiem ponadprzeciętnym. W tym samym czasie deweloperzy ukończyli lokale o przeciętnej wielkości 65,1 m2, czyli mniej niż średnia. Ponadto mieszkania oddane do użytkowania przez deweloperów w kwietniu br. były o 8 m2 mniejsze niż 12 miesięcy temu. Wynik ten można częściowo uznać, za efekt wysokiej bazy. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku deweloperzy oddawali bowiem lokale o jedynie 3,2 m2 mniejsze niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Zobacz także: Mieszkanie "pod klucz" - warto?

Zwrócić należy także uwagę na niecodzienny marcowy wynik budownictwa spółdzielczego. Zgodnie z danymi GUS przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez te podmioty wyniosła 81,1 m2, czyli o 20 m2 ponad średnią. Można to jednak uznać za wynik w pełni przypadkowy. W marcu spółdzielnie oddały do użytkowania jedynie 37 mieszkań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkania obecnie najczęściej poszukiwane na rynku nieruchomości to te o średniej powierzchni ok. 51 m2, tymczasem deweloperzy sprzedają mieszkania większe - średnio o 14 m2 (dane z kwietnia 2011). / Fot. Fotolia
Mieszkania obecnie najczęściej poszukiwane na rynku nieruchomości to te o średniej powierzchni ok. 51 m2, tymczasem deweloperzy sprzedają mieszkania większe - średnio o 14 m2 (dane z kwietnia 2011). / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama