reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości: ekologiczne rozwiązania deweloperów a ceny nowych domów i mieszkań

Nieruchomości: ekologiczne rozwiązania deweloperów a ceny nowych domów i mieszkań

Po 2020 roku nowe budynki będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zapotrzebowaniem na energię. Obiekty użyteczności publicznej taki wymóg będzie obowiązywał 2 lata wcześniej. Obecnie, tylko jedna inwestycja mieszkaniowa na dwadzieścia stawia w Polsce na ekologię - mimo, że firmy mają możliwość pozyskiwania dotacji z unijnej kasy na energooszczędne rozwiązania przy budowie nowych nieruchomości. Czy to kwestia cen? Czy nabywcy rynku nieruchomości po prostu nie są eko?

Badanie przeprowadzone przez firmę Home Broker pokazuje, że rozwiązania technologiczne obniżające koszty użytkowania mieszkań są dziś nadal mało popularne. W przypadku aż 94% badanych inwestycji próżno szukać ponadstandardowych rozwiązań, które mogą przełożyć się w przyszłości na obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości. Nie jest to jednak wynik niechęci deweloperów do ekologii. 

– Niewielu nabywców zauważa korzyści płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Podnoszą one koszty zakupu, a ten często decyduje o zakupie lokalu – tłumaczy Rafał Liponoga, dyrektor zarządzający Home Broker. - Ceny zakupu nieruchomości muszą pozostać rynkowe, żeby nabywcy nie stronili od ofert.

Potwierdza to Jerzy Owiński z firmy Inwestgrupa, który przyznaje, że zastosowanie pompy ciepła w jednej z inwestycji na tyle podniosłoby koszty budowy, że znacznie trudniej byłoby znaleźć nabywców.
– Postanowiliśmy jednak zastosować grubsze niż standardowe ocieplenia. Dodatkowy koszt takiego rozwiązania to około 1500–2500 zł – mówi Jerzy Owiński. - Obniży to koszt użytkowania, a na ten zwraca uwagę część kupujących. 

Zobacz także: Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

W ocenie wielu deweloperów ekologia pozostaje wśród nabywców kwestią mało popularną.
- Dla większości klientów ważniejszym determinantem jest koszt użytkowania, aniżeli ochrona środowiska – zauważa Katarzyna Witkowska, dyrektor sprzedaży w Mierzeja Development. 

Na rynku można znaleźć oferty nieruchomości z rozwiązaniami proekologicznymi w relatywnie atrakcyjnej cenie. Drogą ku takim inwestycjom jest wsparcie z publicznych pieniędzy. Na przykład deweloper Notabilis Inwestycje budując raszyńskie osiedle Wrzosowa Dolina skorzystał z unijnego dofinansowania na montaż i zakup baterii słonecznych. W inwestycji zastosowano także grubszą izolację.

- Koszt wykonania samej elewacji wzrósł o 25%, ale koszt użytkowania domu rocznie spadł o około 2,5 tys. zł rocznie do poziomu 4,5-5 tys.– tłumaczy Karolina Kruk z firmy Notabilis.

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Trzeba tu jednak zauważyć, że koszt elewacji stanowi najczęściej kilka procent w całkowitego kosztu budowy domu. Nawet więc wzrost tego składnika o 1/4 nie będzie miał znaczącego przełożenia na cenę nieruchomości.

Deweloperzy potrafią ekologię przebić na wzrost swojej konkurencyjności na rynku nieruchomości. Przykładem może być poznańskie Osiedle Podolany dewelopera Pryzma. Z czterech budynków tej inwestycji w dwóch nie ma już mieszkań dostępnych do sprzedaży. Jak podkreśla Filip Krawczyk z Pryzmy aż 80% nabywców zwracało uwagę na rozwiązania ekologiczne. W lokalach zastosowano ogrzewanie podłogowe, a w budynku pod koniec 2013 roku ma zostać zainstalowana pompę ciepła. Dzięki temu w skali roku każdy mieszkaniec zaoszczędzi 10% na kosztach utrzymania.

– Zastosowane rozwiązania nie będą miały znacznego przełożenia na ceny nieruchomości, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych – tłumaczy Filip Krawczyk z firmy Pryzma.

Podobnie w przypadku trójmiejskiego Osiedla Energooszczędnego wzniesionego przez Towarzystwo Ziemskie na nabywców czekają takie udogodnienia jak: pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła, panele słoneczne, okna i ściany o podwyższonej izolacyjności cieplnej oraz odzysk ciepła z wentylacji (tzw. rekuperacja).

- Ceny nieruchomości pomimo wielu innowacyjnych rozwiązań nie odbiegają od rynkowych – zauważa Michał Kudła, doradca Home Broker z Gdańska.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości budowane po 31 grudnia 2020 r. będą musiały spełniać wysokie standardy energooszczędności.
Nieruchomości budowane po 31 grudnia 2020 r. będą musiały spełniać wysokie standardy energooszczędności.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama