reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Dlaczego rośnie sprzedaż nowych mieszkań?

Dlaczego rośnie sprzedaż nowych mieszkań?

Pierwszy kwartał 2011 był kolejnym z rzędu okresem wzrostu - o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - sprzedaży nowych mieszkań. Analizując cykle kwartalne, był to najlepszy pod względem poziomu sprzedaży kwartał od 2008 r. Sprzedano w sześciu aglomeracjach Polski 8 tys. mieszkań (dane REAS), a według szacunków redNet Consulting i Tabeliofert.pl w marcu w samej tylko Warszawie deweloperzy sprzedali prawie 1000 mieszkań.

Przychylność banków = większa sprzedaż

Dobre informacje na temat sprzedaży płynące z rynku deweloperskiego nie byłyby możliwe bez odpowiedniego wsparcia kredytowego nabywców nowych mieszkań. Z ostatnich analiz Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że po dość istotnych obniżkach marż pożyczek w marcu 2011, kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym banki uatrakcyjniły wysokość marż kredytowych. Średnia marża wyniosła w kwietniu 1,4%, a w pięciu bankach ich wysokość była niższa niż 1%.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość nakładanej przez bank marży?

Inwestorzy potwierdzają, że to właśnie większa elastyczność banków w stosunku do kredytobiorców przyczyniła się do wzrostu sprzedaży mieszkań w ostatnim czasie.
– Nieco łagodniejsza ocena zdolności kredytowej wnioskodawców w bankach, spowodowała większe zainteresowanie mieszkaniami w ostatnich tygodniach. Teraz wracają do nas klienci, którzy już wcześniej chcieli kupić mieszkanie na oddanym już przez nas do użytku osiedlu Lazurowa przy ul. Batalionów Chłopskich w Bemowie. Jeszcze kilka miesięcy temu nie mogli uzyskać odpowiedniego finansowania, a obecnie mogą już zaciągnąć potrzebny do zakupu kredyt – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes firmy PBM Południe Development. 

Stabilne ceny nowych mieszkań

Tajemnica tak dobrej sprzedaży leży w szerokiej dostępności mieszkań budowanych w segmencie popularnym, które są najchętniej kupowane. Intensyfikacji sprzedaży towarzyszy stabilizacja cen mieszkań w nowo wprowadzanych projektach, którą możemy obserwować od wielu miesięcy oraz szersza dostępność kredytów.
Raport redNet Consulting i Tabelaofert.pl podaje, że średnia cena m2 nowego mieszkania w siedmiu głównych miastach pod koniec I kwartału tego roku wyniosła 7143 zł. Najwyższe ceny odnotowane zostały w Warszawie (8301 zł), a najniższe w Katowicach (5082 zł). 

Deweloperzy w coraz większym stopniu dopasowują ceny we prowadzanych na rynek inwestycjach do możliwości nabywczych klientów. Dowodem tego jest zmniejszenie się różnicy pomiędzy średnią ceną m2 oferowanego do sprzedaży mieszkania (7143 zł), a ceną m2 faktycznie sprzedanych lokali (6702 zł). Obecnie wynosi ona zaledwie 6,2%.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Więcej gotowych mieszkań na rynku

Zwiększonej sprzedaży towarzyszy również szybsze tempo oddawania do użytku nowych mieszkań. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku liczba wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań była wyższa o 18,4% niż w tym samym okresie w 2010 r. 

Większa dostępność kredytów, stabilizacja cen ofertowych nowych mieszkań i wprowadzanie na rynek kolejnych inwestycji dostosowanych do możliwości nabywczych kupujących to główne przyczyny dobrego tempa sprzedaży nowych mieszkań na rynku w najbliższym czasie.

Źródło: PRESTIGE PR

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama