reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Zakup pokoju/apartamentu pod wynajem w systemie condo to forma inwestycji w nieruchomości hotelowe. Właściciel danego lokalu może liczyć na zyski z tytułu jego wynajmu w ramach condo hotelu, ma także możliwość pobytu w swoim apartamencie w ramach tzw. pobytu właścicielskiego. Czy na wakacjach pod własnym dachem można zaoszczędzić? Jaki zysk przynosi wynajem?

Za dwa tygodnie najmu we własnym pokoju hotelowym można zapłacić od 105 do 628 zł. Na koszt ten złożyć się może wiele czynników. Na przykład w inwestycji w Międzyzdrojach na koszt wynajmu składa się opłata w wysokości 80 zł za przyjazd i 25 zł za sprzątanie. W Kościelisku należy zapłacić 10 zł za dzień pobytu właścicielskiego, a we Władysławowie 30 zł za dzień. W tym ostatnim przypadku opłata nie będzie wnoszona na konto hotelu, tylko obniży czynsz wypłacany przez operatora obiektu. Najdrożej będzie w Willa Port Resort – za wynajem apartamentu na dwa tygodnie dwie osoby zapłacą około 600 zł. Za jeden dzień trzeba będzie zapłacić 40 zł, wymiana ręczników i pościeli pociągnie za sobą kolejny koszt rzędu 10 zł, a sprzątanie kosztuje 1,2 zł za m2. Ciekawe rozwiązanie zaproponowała też spółka sprzedająca łącznie cztery inwestycje w Kołobrzegu i Szklarskiej Porębie. Tam właściciel zapłaci za swój pobyt 0,5 zł za m2 za dzień.

Zobacz także: Zakup wakacyjnej nieruchomości w Europie: dobra inwestycja?

Nie wynajmujesz - ile tracisz?

Oprócz rzeczywiście ponoszonych kosztów nie można zapomnieć, że lokal z którego korzysta właściciel nie zarabia. Należałyby więc uwzględnić w całkowitym koszcie pobytu we własnym lokalu także koszty utraconych możliwości. W większości przypadków otrzymywany czynsz jest bowiem proporcjonalnie obniżony w myśl zasady – korzystasz, nie zarabiasz. Na tym tle wyróżniają się dwie inwestycje – we Władysławowie i Międzyzdrojach. W pierwszym z nich koszty wynajmu rzędu 30 zł za dobę, o których była mowa powyżej, wyczerpują obciążenia z tytułu korzystania z lokalu przez właściciela. Należy jednak zauważyć, że w tym obiekcie można korzystać z lokalu jedynie poza sezonem. W przypadku inwestycji Aquamarina koszty utraconych możliwości nie występują.

Podsumowując zarówno faktyczne koszty jak i utracone możliwości widać, że za pobyt dwóch osób przez dwa tygodnie we „własnym” hotelu trzeba zapłacić od 105 do 2020 zł. Jest to przeciętnie ośmiokrotnie mniej niż gdyby wynajmować pokój w podobnym hotelu. Największa różnica występuje w przypadku inwestycji w Międzyzdrojach. Podczas gdy pobyt we własnym pokoju hotelowym kosztowałby 105 zł za dwa tygodnie, to w podobnym hotelu rynkowa cena noclegów wynosi 2,9 tys. zł. Po drugiej stronie znaleźć można inwestycję w Ostródzie. Całkowity koszt pobytu we własnym lokalu wyniósłby 2 tys. zł podczas gdy na rynku należałoby zapłacić 3,9 tys. zł. Tak mało korzystny wynik można wiązać z faktem, że do porównania został przyjęty relatywnie drogi – blisko 50-metrowy pokój, przez co koszty utraconych korzyści są wysokie. Niestety w tej inwestycji oferta najtańszych lokali została już wyczerpana.

Osoba, która kupi lokal w takim obiekcie jedynie w celu osiągania zysku może liczyć na roczny przychód na poziomie od 6,1 do 10%. Po uwzględnieniu całkowitego kosztu korzystania przez dwie osoby przez dwa tygodnie rentowność brutto spada i wyniosłaby od 5,8% do 9,8%.

Zobacz także: Inwestycje w nieruchomości: Niemcy - dobre miejsce?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Home Broker

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zakup pokoju/apartamentu pod wynajem w condo hotelu to stosunkowo młoda, na polskim rynku nieruchomości, oferta inwestycjna dostępna zarówno dla osób prywatnych jak i firm.
Zakup pokoju/apartamentu pod wynajem w condo hotelu to stosunkowo młoda, na polskim rynku nieruchomości, oferta inwestycjna dostępna zarówno dla osób prywatnych jak i firm.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama