REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od ogłoszenia do umowy sprzedaży mieszkania: 4 miesiące

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Obecnie na rynku nieruchomości to kupujący dyktują warunki / fot. Fotolia
Obecnie na rynku nieruchomości to kupujący dyktują warunki / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu umowę przedwstępną podpisywano po 65 dniach, a końcową po blisko czterech miesiącach od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu.  Czyli dziś sprzedają się mieszkania ze styczniowych ogłoszeń. Czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł do 47 dni. Bez udziału kredytu zawierana była co czwarta transakcja.

Ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkania?

REKLAMA

Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od zawarcia umowy przedwstępnej do zwarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktujemy jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

Zobacz także: Sprzedający mieszkania celowo zaniżają ceny. Dlaczego?

Od umowy pośrednictwa do umowy finalnej

Najnowsze wyniki świadczą o powrocie do normy na rodzimym rynku nieruchomości, po marcowym – sezonowym - przyspieszeniu procesu zawierania transakcji. Dane zrewidowane pokazują ponadto, że w marcu do podpisywania umów dochodziło odrobinę wolniej niż wskazywały dane wstępne. Różnice nie przekraczają jednak kilku – kilkunastu dni. Wstępne dane za kwiecień pokazują ponadto, że od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej mijało 113 dni, czyli cztery miesiące. Oznacza to, że dziś sprzedawane są mieszkania, których data ogłoszenia o chęci sprzedaży wypada przeciętnie w styczniu. Dla porównania w marcu było to blisko 80 dni, a w ostatnich 12 miesiącach 109 dni. Jest to bardzo ważna informacja dla osób, które planują na przykład zamianę mieszkania i chciałyby zgrać w czasie transakcję sprzedaży dotychczasowego lokalu oraz zakupu nowego. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów na przykład wynajmu lokalu przejściowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co czwarta transakcja bez udziału kredytu

Po marcowym rekordzie ilości transakcji zawieranych bez wykorzystania kredytu, kwietniowy wynik wstępny na poziomie 25% może wydawać się mało imponujący. Trzeba jednak zauważyć, że w ostatnich 12 miesiącach wynosił on średnio 19%. Ponadto bieżące dane można łączyć z działaniem czynników sezonowych. W kwietniu zeszłego roku także co czwarta transakcja zawierana była bez udziału kredytu. Gdyby sytuacja w tym obszarze miała rozwijać się analogicznie do zeszłorocznej, kolejne miesiące powinny pokazać mniejszy udział transakcji gotówkowych w ogólnej liczbie zawartych na rynku wtórnym. 

Zobacz także: A jednak kredyt. Tylko: na ile lat? I jakie raty? Policzmy...

Umiarkowanie optymistycznie należy też ocenić fakt, że relatywnie szybko dochodzi dziś do podpisania umowy przedwstępnej. W kwietniu od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu do podpisania rzeczonej umowy mijało 65 dni, czyli niewiele ponad dwa miesiące. Jest to wynik o blisko 10 dni gorszy niż w marcu, ale już w poprzednich 12 miesiącach sprzedający czekali na kupującego średnio 69 dni.

Ile czekamy na kredyt?

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Do umów przedwstępnych i finalnych dochodziło w kwietniu później niż w marcu, ale skala wydłużenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów końcowych. Ze wstępnych danych można więc wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł w kwietniu do 47 dni, przy średniej w zeszłym roku na poziomie ponad 40 dni. Za takim wydłużeniem nie przemawia sytuacja na rynku kredytowym, która obecnie pomimo zacieśniania polityki pieniężnej utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA