reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > W ile dni sprzedasz mieszkanie?

W ile dni sprzedasz mieszkanie?

97 w Warszawie, 98 w Krakowie, 88 we Wrocławiu - tyle dni (średnio) mija od momentu zawarcia umowy pośrednictwa do złożenia podpisów na ostatecznej umowie sprzedaży mieszkania. Niezmiennie, kupujący szukają głównie lokali wybudowanych po 2000 roku.

Tempo sprzedaży, czyli czas prawdę ci powie...

Jednym z głównych wskaźników, który mówi jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości jest czas potrzebny do sprzedaży mieszkania. Gdy sytuacja na rynku zaczyna się komplikować wydłuża się okres niezbędny do znalezienia kupca. Z kolei w czasie prosperity liczba osób zainteresowanych zmianą swoich warunków mieszkaniowych rośnie, a tempo sprzedaży znacznie przyśpiesza.

Poniżej przedstawione zostało kwartalne zestawienie średniego czasu niezbędnego do sprzedaży mieszkania w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu od początku 2010 r. dla transakcji, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.

Jak widać w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku najłatwiej było znaleźć kupca na mieszkanie we Wrocławiu, gdzie czas od zawarcia umowy pośrednictwa do złożenia podpisów na ostatecznej umowie sprzedaży wynosił niecałe 90 dni. Zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie okres niezbędny na zbycie lokalu mieszkalnego był o około półtora tygodnia dłuższy.

Zobacz także: Koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania

Warto podkreślić, że od początku 2010 r. przeciętny okres ekspozycji nieruchomości mieszkaniowych na rynku uległ znacznemu skróceniu w każdym z rozpatrywanych miast. Największa zmiana miała miejsce w grodzie Kraka, gdzie jeszcze rok temu na szukanie chętnych trzeba było poświęcić prawie pięć miesięcy.

Nowe, wybudowane po 2000 roku

Jeżeli chodzi o poszczególne segmenty rynku mieszkaniowego, to najłatwiej jest znaleźć chętnych na nowsze lokale, te wybudowane już po 2000 r. Takie mieszkania po prostu najpełniej spełniają oczekiwania osób poszukujących nowego M. 

Zobacz także: Czy wynajem przynosi realne zyski?

Nadal sporą część rynku stanowią lokale z tzw. wielkiej płyty, które były masowo budowane w latach 70-tych i 80-tych minionego wieku. Wciąż dobre rozwiązanie dla wielu klientów rynku nieruchomości - głównie z racji atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni oraz dogodnej lokalizacji. Z kolei starsze lokale, usytuowane zazwyczaj w kamienicach mają najmniejsze wzięcie - kuszą niższą ceną, która nierzadko przekłada się również na niedogodności ( dodatkowe koszty związane z funduszem remontowym, częstsze awarie instalacji) i niższy komfort mieszkania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kupujący szukają głównie lokali wybudowanych po 2000 roku. Fot. Fotolia
Kupujący szukają głównie lokali wybudowanych po 2000 roku. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama