| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sprzedający mieszkania celowo zaniżają ceny. Dlaczego?

Sprzedający mieszkania celowo zaniżają ceny. Dlaczego?

Obecnie na rynku nieruchomości to kupujący dyktują warunki. Chcesz sprzedać mieszkanie - schodzisz z ceny. Dzięki temu twoja oferta trafia do zdecydowanie większej liczby potencjalnych kupców. Tak przynajmniej robią właściciele mieszkań w Warszawie i w Krakowie.

Zobacz także: Kalkulator kosztu zakupu nieruchomości

W kwietniu odczyt Indeksu Dopasowania Cenowego (różnice pomiędzy cenami ofertowymi oraz transakcyjnymi na rynku mieszkaniowym) spółki Emmerson wykazał nieznaczny wzrost w porównaniu do marca. Wzrost wartości świadczy o zmianach na korzyść osób wystawiających swoje mieszkania na sprzedaż – oznacza on niższy poziom upustów, jakie oferowali oni w trakcie negocjacji z kupującymi. Właściciele poszukujący chętnych na swoje lokale mieszkalne starają się podawać trochę niższą cenę wyjściową - co pozwala trafić do większego grona osób, które będą chciały poznać szczegóły dotyczące konkretnego M.

Zobacz także: Jak nie przepłacić za mieszkanie? Poradnik

Analiza transakcji lokalami mieszkalnymi, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku wskazuje, że w ostatnim miesiącu najbardziej skorzy do schodzenia z ceny byli właściciele mieszkań o powierzchni między 60 a 80 m2. Decydując się na lokum o takim metrażu można było przeciętnie wynegocjować 4,4% obniżki. W niewiele gorszej sytuacji byli chętni na najpopularniejsze jednostki mieszkaniowe (między 40 a 60 m2), w przypadku których upust sięgał poziomu 4,1%. Właściciele najmniejszych lokali nieprzekraczających 40 m2 oferowali średnio rabat w wysokości 3,5% ceny wyjściowej. Z kolei osobom zainteresowanym największymi mieszkaniami o powierzchni powyżej 80 m2 udało się wytargować 2,2% początkowej stawki.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decyzje o zakupie mieszkania stały się teraz jeszcze bardziej racjonalne – kupujący zostawiają sobie więcej czasu na  podjęcie ostatecznej decyzji i dokładniej weryfikują ceny. A nie wszyscy sprzedający mogą czekać… i obniżają ceny.
Decyzje o zakupie mieszkania stały się teraz jeszcze bardziej racjonalne – kupujący zostawiają sobie więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i dokładniej weryfikują ceny. A nie wszyscy sprzedający mogą czekać… i obniżają ceny.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »