reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kupujemy mieszkanie w Warszawie - jest jeszcze w czym wybierać?

Kupujemy mieszkanie w Warszawie - jest jeszcze w czym wybierać?

Od trzech lat nie było już takiej sprzedaży nowych mieszkań w Warszawie jak w pierwszym kwartale tego roku. Może dlatego, że ceny wprowadzanych na rynek lokali są nieco niższe niż rok temu.

Analitycy firmy Reas obliczyli, że w pierwszym kwartale bieżącego roku warszawscy deweloperzy znaleźli klientów na nieco więcej niż 3,3 tys. mieszkań. Jeśli ten poziom sprzedaży utrzymałby się obserwowalibyśmy powrót do przeciętnego zbytu w długoterminowym, dziesięcioletnim ujęciu, kiedy średnio rocznie sprzedawało się w Warszawie ponad 13 tys. lokali.
Dla porównania, w 2010 roku w stolicy sprzedało się około 10,6 tys. nowych lokali. To znacznie mniej niż w czasie boomu na rynku, ale więcej niż w 2009 roku, kiedy deweloperzy podpisali umowy na 6,9 tys. mieszkań (obliczenia firmy redNet). 

Warszawska oferta rynku pierwotnego obejmuje teraz 16,6 tys. mieszkań. Z zestawień firmy doradczej Reas wynika, że na koniec 2010 r. nowych mieszkań było w sprzedaży ok. 16 tys., a w trzecim kwartale ubiegłego roku tylko 15 tys. Jeśli zaś chodzi o gotowe mieszkania, to na koniec marca tego roku było ich w sprzedaży na stołecznym rynku ok. 4,3 tys.

Zobacz także: Warszawa, Osiedle Saska - kolejne mieszkania gotowe do sprzedaży

Z mieszkań planowanych do oddania w tym roku w Warszawie ponad 57% to lokale, które zostały już sprzedane (9 proc. więcej niż w poprzednim kwartale), a 42 proc. to mieszkania znajdujące się nadal w ofercie.

Na rynku nowych mieszkań przeważają lokale w cenie 6-9 tys. zł za m2. Dokładnie w takim przedziale cenowym mieszkań w Warszawie szukają najczęściej potencjalni nabywcy. Deweloperzy z precyzyjnym wyczuciem rynku wprowadzają właśnie tak wycenione projekty. 

Przeciętna cena mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek w pierwszym kwartale br. wyniosła ponad 7,3 tys. zł za m2 i jest niezmienna od pół roku, ale nieco niższa niż rok temu. Można zatem wysnuć wniosek, że ceny nowych mieszkań w Warszawie ustabilizowały się. Na przestrzeni ostatniego roku ceny nowych mieszkań wzrosły o 1%.

Na rynku w szybkim tempie przybywa mieszkań. W I kw. 2011 roku deweloperzy rozpoczęli w kraju budowę 14,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, co stanowi ponad 10% wzrost w porównaniu z I kwartałem 2010 roku.

Zobacz także: W nowym roku niższe ceny mieszkań z drugiej ręki

Po raz pierwszy od połowy 2008 roku dobre wieści płyną też z rynku, jeśli chodzi o liczbę wydanych zezwoleń na budowę. W I kw. tego roku odnotowany został wzrost ich ogólnej liczby do 37 263 pozwoleń tj. o 5,2% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dobre wyniki są przede wszystkim udziałem deweloperów, którzy uzyskali 16 886 pozwolenia na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych. 

Źródło: PRESTIGE Public Relations

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja rozpoczynaniu nowych projektów i rozbudowie inwestycji.
Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja rozpoczynaniu nowych projektów i rozbudowie inwestycji.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama