reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy emigracja Polaków do Niemiec wpłynie na ceny nieruchomości?

Czy emigracja Polaków do Niemiec wpłynie na ceny nieruchomości?

Zniesienie barier na rynku pracy u naszych zachodnich sąsiadów może spowodować odpływ znacznej liczby fachowców z branży budowlanej. Dla deweloperów groźba utraty kadry może oznaczać tylko jedno – wzrost kosztów budowy. Rodzime firmy aby zatrzymać pracowników z czasem będą musiały podnieść pensje, a to może przełożyć się również na wzrost cen nieruchomości w naszym kraju.

Zobacz także: Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?

Niewątpliwie na decyzje o wyjeździe do naszych zachodnich sąsiadów wpływa fakt, że przeciętne wynagrodzenie jest tam cztery razy wyższe niż w Polsce. Za przeprowadzką przemawiają również ceny mieszkań, które w Niemczech są atrakcyjniejsze, niż w największych miastach Polski. Obrazuje to zjawisko porównanie cen apartamentów w stolicach Polski i Niemiec: niższe są w Berlinie, niż w Warszawie. Argumentem na rzecz pozostania w naszym kraju są niższe obciążenia podatkowe naliczane od osiąganych dochodów. Ich bezwzględna wysokość sprawia jednak, że dla wielu obywateli Polski korzystna może okazać się przeprowadzka nie tylko w głąb Niemiec, ale również tuż za zachodnią granicę. Z jednej strony oznacza to i tak sporą jak na polskie warunki podwyżkę, a po drugie zmiana otoczenia może wiązać się z relatywnie niską ceną, jaką trzeba tam zapłacić za dom czy mieszkanie.

Zobacz także: Jak rysuje się polska płaca minimalna na tle europejskiej?

Warto dodać, że we wschodnich landach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, można znaleźć wiele pustych mieszkań oferowanych po relatywnie niskich cenach. Związane jest to z postępującą migracją młodych ludzi, którzy wolą osiedlać się w zachodnich rejonach kraju. Przeniesienie się niedaleko od granicy wiąże się dla Polaków z niewielką odległością do rodzinnych stron, co jest dodatkową zaleta takiego rozwiązania.

Biorąc pod uwagę wymienione okoliczności można spodziewać się zmniejszenia popytu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, szczególnie w polskich miejscowościach przygranicznych. Ponadto zapowiadana kolejna fala emigracji zarobkowej może odbić się również na największych polskich miastach. Odpływ młodych, wykwalifikowanych oraz dobrze zarabiających osób może przełożyć się na spadek zainteresowania kupnem mieszkania czy domu choćby we Wrocławiu, czy Szczecinie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wraz z otwarciem rynku pracy od 1 maja 2011 r. Niemcy spodziewają się napływu około 100 tys. pracowników z Europy Wschodniej rocznie, największą grupę w tym gronie mają stanowić Polacy.  Fot. Fotolia
Wraz z otwarciem rynku pracy od 1 maja 2011 r. Niemcy spodziewają się napływu około 100 tys. pracowników z Europy Wschodniej rocznie, największą grupę w tym gronie mają stanowić Polacy. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama