reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?

Czy warto skorzystać z opcji „Szybki skup nieruchomości”?

Gdy się człowiek spieszy – to się diabeł cieszy i to przysłowie rzeczywiście wyjątkowo pasuje do wyboru szybkiej sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość to inwestycja. Zazwyczaj jej cena to równowartość co najmniej kilkunastoletnich średnich dochodów ludności.

Nabywanie nieruchomości często wiąże się z zadłużeniem na cały czas życia zawodowego. Nie można decyzji o kupnie czy sprzedaży podejmować w sposób nieprzemyślany. Normalny rynek – to taki, w którym na klienta trzeba poczekać przynajmniej kilka tygodni. Szybki skup oferują zazwyczaj firmy specjalizujące się w tanim skupowaniu nieruchomości od ludzi, którzy są w kłopotach materialnych tak dużych, że muszą szybko coś spieniężyć, no i niestety sprzedają za cenę wyraźnie niższą od ceny rynkowej.

Zobacz także: Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Nawet przy spadkowej tendencji cen nieruchomość sprzedawać trzeba roztropnie. Nieruchomość musi być przygotowana do sprzedaży, a więc przede wszystkim musi mieć jednoznacznie określony stan prawny, muszą być podane jej parametry ekonomiczne (koszty utrzymania, podatki itp.) oraz dokładne dane techniczne a więc informacje w jakiej technologii i kiedy została zbudowana, kiedy były i jakie remonty. Bardzo ważne są też informacje dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego wokół nieruchomości. Trzeba wyeksponować również jej atuty. Eksponowanie zalet wymaga rady i współpracy z doświadczonym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, bo wszystkie informacje maja wpływ na cenę – choć o cenie decyduje w głównej mierze lokalizacja.

Zobacz także: Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Nieruchomość trzeba pokazać przynajmniej kilku klientom. Negocjacje cenowe zazwyczaj trochę trwają. Jeżeli nawet jest już klient – to trzeba mu dać czas na załatwienie kredytu i innych formalności – czasem on też sprzedaje swoją nieruchomość. To wszystko wymaga czasu. Szybki skup nieruchomości niestety najczęściej oznacza sprzedaż nieruchomości mocno poniżej jej wartości rynkowej. O ile nabywca, gdy kupi nieruchomość z wadami może dochodzić pewnych roszczeń, o tyle bardzo trudno jest reklamować cenę. Co więcej możemy spotkać się z tym, że Urząd Skarbowy uzna, iż cena jest mocno zaniżona i np. należny od sprzedaży podatek, czy podatek od czynności cywilno-prawnych naliczy według ceny skorygowanej w górę. Toteż lepiej jest sprzedawać nieruchomość z pomocą doświadczonego pośrednika – i za dobrą rynkową cenę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nabywanie nieruchomości często wiąże się z zadłużeniem na cały czas życia zawodowego. Nie można decyzji o kupnie czy sprzedaży podejmować w sposób nieprzemyślany. fot. materiały prasowe
Nabywanie nieruchomości często wiąże się z zadłużeniem na cały czas życia zawodowego. Nie można decyzji o kupnie czy sprzedaży podejmować w sposób nieprzemyślany. fot. materiały prasowe

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama