REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkania bezczynszowe. Czy naprawdę bez opłat?

Joanna Sokołowska
Mieszkanie bezczynszowe tak naprawdę nie jest mieszkaniem zwolnionym z opłat. Zamiast standardowego czynszu, będziemy musieli płacić za wywóz śmieci, światło na klatce schodowej – ogólnie rzeczy biorąc – za utrzymanie budynku i jego okolicy.
Mieszkanie bezczynszowe tak naprawdę nie jest mieszkaniem zwolnionym z opłat. Zamiast standardowego czynszu, będziemy musieli płacić za wywóz śmieci, światło na klatce schodowej – ogólnie rzeczy biorąc – za utrzymanie budynku i jego okolicy.

REKLAMA

REKLAMA

Widząc ogłoszenie o mieszkaniu bezczynszowym szybko pragniemy zapoznać się bliżej z ofertą. Przecież każdy wolał by pieniądze z co miesięcznego czynszu dołożyć na przykład do domowego budżetu. Ale czy mieszkanie bez opłat nie jest tylko mitem?

Mieszkanie bezczynszowe tak naprawdę nie jest mieszkaniem zwolnionym z opłat. Zamiast standardowego czynszu, będziemy musieli płacić za wywóz śmieci, światło na klatce schodowej – ogólnie rzeczy biorąc – za utrzymanie budynku i jego okolicy. Mieszkania tego typu możemy kupić w nowym budownictwie od dewelopera lub znaleźć w starej kamienicy. Z mieszkaniem w starym budownictwie łączy się dodatkowy wydatek. Chodzi o regularny remont budynku. Będziemy musieli w przyszłości dołożyć się do wymiany instalacji elektrycznej czy remontu dachu. Nowe budynki nie są objęte obowiązkiem remontowania, wszystkie szkody jakie zaistnieją będą naprawianie z tytułu gwarancji, która trwa kilka lat.

REKLAMA

Zobacz także: Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego musimy pamiętać, że wraz z innymi nabywcami, na swoje barki bierzemy wszystkie koszty eksploatacji budynku. Jak wygląda to w praktyce? O jakich kosztach mowa? Poza opłatami za media, trzeba opłacać także wywóz śmieci. Wiąże się to z wynajęciem firmy, która opróżni nasze śmietniki. Jest to koszt wahający się między 50 a 100 złotych. Kolejnym wydatkiem jest koszt utrzymania klatki schodowej. To znaczy, mycie klatek schodowych, zapewnienie oświetlenia, mycie znajdujących się na nich okien. Jest to koszt kilkudziesięciu złotych, co po podziale na mieszkania może stanowić 20 lub 30 złotych, w zależności ile osób płaci. Jeżeli w okolicy znajdują się tereny zielone to nie można zapomnieć koszeniu trawników, przycinaniu krzaków, jest to koszt około złotówki za metr kwadratowy.

Zobacz także: Czy zamiany mieszkań staną się bardziej popularne?

Jak widać opłaty nie są zbyt wysokie. Jednak nie zapomnijmy o wcześniej wymienionych opłatach za remonty lub naprawy. Remont budynku to już koszt kilkuset tysięcy złotych. Sprawę może ułatwić istnienie fundusszu remontowego. Jednak jeżeli go nie ma, mieszkańcy są zmuszeni zapłacić całą sumę za toczące się prace renowacyjne budynku. Największym problemem mogą jednak nie być pieniądze, a charakter mieszkańców budynku. Każdy musi wyrazić zgodę na opłatę. Jednak, bywają przypadki, w których właściciel mieszkania takiej zgody nie wyraża. Wówczas dokonywanie remontu odbywa się tylko częściowo. Ostatecznie, mieszkańcy budynku mogą działać na własną rękę, każdy może dokonać na przykład ocieplenia budynku kawałek po kawałku, efekt może jednak szokować z powodu różnic faktur tynku i różnych odcieni farb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA