reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Uwaga na powierzchnię mieszkania

Uwaga na powierzchnię mieszkania


Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym informacje o powierzchni mogą być rzeczą względną – informuje Home Broker. Przekłamania są niebezpieczne i często są wspierane także przez dokumentację urzędową i normy budowlane.

W ofertach mieszkaniowych jakie można znaleźć w Internecie czy gazetach często niestety można natknąć się na przekłamania dotyczące powierzchni mieszkania. Kupujący oglądając mieszkanie nie ma pewności czy lokal ma faktycznie tyle metrów jak zapewnia właściciel czy deweloper. Sprawa może być o tyle bolesna, gdy metr kwadratowy kosztuje kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to też problem mający związek z przyszłością, przecież od powierzchni mieszkania zależy też jaki będziemy płacić czynsz.

Zobacz także: Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Jeżeli chodzi o rynek wtórny, zazwyczaj mamy do czynienia z zawyżeniem metrażu. Jednak nie musi być to celowy zabieg, mogła zaistnieć także pomyłka w pomiarze. Trzeba uważać wówczas na rubrykę “obszar” w księdze wieczystej mieszkania. Nie powinniśmy bezkrytycznie wierzyć w zapisy. Trzeba bowiem pamiętać, że zadaniem księgi wieczystej jest przedstawienie stanu prawnego nieruchomości. Jej wielkość jest, więc tam przepisana w sposób wtórny – np. z ewidencji gruntów i budynków lub zaświadczenia wydanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Pomijając więc fakt, że ktoś mógł pomylić się w uzupełnianiu rubryki, to trzeba pamiętać, że pod nazwą “obszar” może oznaczać sumę powierzchni przynależących do mieszkania i samego mieszkania, to znaczy: piwnicy, miejsca postojowego i tym podobnych obiektów.

Oszukać możemy się także na skosach znajdujących się w mieszkaniu. Metraż podany w ogłoszeniu mógł być mierzony tylko przy podłodze. Może to zaniżyć powierzchnię użytkową nawet o kilkanaście procent.

Zobacz także: Czy zamiany mieszkań staną się bardziej popularne?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym deweloper może podawać powierzchnię mieszkania jeszcze przed jego powstaniem, dodatkowo, metraż może być mierzony na różne sposoby. Jeden z nich mówi, że powierzchnię należy liczyć na poziomie podłogi w stanie wykończonym, czyli z tynkami. Stara norma (PN-70 B-02365) mówi natomiast o liczeniu powierzchni na wysokości 1 m i bez tynków. Powłoka ta może mieć różną grubość, ale przyjmując np. że ma 1,5 cm, różnica w powierzchni użytkowej dwupokojowego mieszkania pięćdziesięciometrowego wynosi jeden metr kwadratowy, czyli blisko 2%.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W ofertach mieszkaniowych  jakie można znaleźć w Internecie czy gazetach często niestety można natknąć się na przekłamania dotyczące powierzchni mieszkania. Fot. Excellent
W ofertach mieszkaniowych jakie można znaleźć w Internecie czy gazetach często niestety można natknąć się na przekłamania dotyczące powierzchni mieszkania. Fot. Excellent

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama