| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Potrzeby mieszkaniowe Polaków

Potrzeby mieszkaniowe Polaków


Największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni nie przekraczającej 50 metrów kwadratowych. W nowym budownictwie i kamienicach najmniejsze mieszkania są za duże – informuje Home Broker. Na jakim rynku powinniśmy szukać takich lokali?

Jak podają dane GUS, przeciętna nieruchomość wybudowana w Polsce miała ponad około 105 metrów kwadratowych. Deweloperzy budowali zazwyczaj mieszkania mające po 66,5 metrów kwadratowych, co jest o wiele za dużym metrażem dla nabywców w Polsce. Ponieważ najchętniej kupujemy mieszkania mające około 47 metrów kwadratowych.Takie lokale udostępniają spółdzielnie mieszkaniowe.

Najczęściej poszukiwanym mieszkaniem jest M2. Na kolejnych pozycjach znajduje się M3 a jeszcze dalej kawalerki. Najmniej popularnymi mieszkaniami są lokale mające cztery pokoje lub więcej. W 2010 roku tylko 5% nabywców chciało zakupić taką nieruchomość.

Zobacz także: Przeprowadzka z mieszkania do domu

Jeżeli chodzi o kawalerki, ich metraż nie powinien przekroczyć 35 metrów kwadratowych. Mieszkanie dwupokojowe i trzypokojowe powinno mieć według nabywców odpowiednio 46,6 metrów kwadratowych i 62,1 metrów. Niestety, mieszkania na rynku pierwotnym, w oczach nabywców, są dużo za duże.

Wielka płyta jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem. Lokale w budynkach z wielkiej płyty są najbliższe popytowemu ideałowi. Stąd może wynikać wzrost popularności tego segmentu rynku. Na pięciu największych rynkach, w pierwszym kwartale zeszłego roku, mniej niż jedno na trzy sprzedane mieszkanie używane, znajdowało się w bloku z wielkiej płyty. W zeszłym kwartale takich transakcji było już blisko 40%.

Zobacz także: Jakie są zyski z wynajmu hoteli?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Największym powodzeniem cięszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni nie przekraczającej 50 metrów kwadratowych.
Największym powodzeniem cięszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni nie przekraczającej 50 metrów kwadratowych.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »