| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Gdzie zamieszkać na starość – w bloku czy w domu?

Gdzie zamieszkać na starość – w bloku czy w domu?

Osoby w średnim wieku, często planują zrezygnować z mieszkań na blokowiskach na rzecz wygody w domach, w cichych dzielnicach. Musimy pamiętać, że nowy, cichy dom, to przede wszystkim ogromny wydatek, dlatego warto się zastanowić czy możemy sobie pozwolić na tego rodzaju wygody? Jeżeli tak, to gdzie warto w takie nieruchomości inwestować?

Na zachodzie Europy osoby w średnim wieku oraz starsze często przeprowadzają się z mieszkań do domów jednorodzinnych. Szukają oni odpoczynku po pracy z dala od miejskiego zgiełku w cichych dzielnicach miasta, gdzie życie toczy się trochę wolniej. Na opisaną sytuację większości krajów europejskich wpływ mają preferencje, co do miejsca zamieszkania, które zmieniają się wraz z wiekiem. Osoby młode w wieku 25 – 35 lat poszukują przede wszystkim mieszkań. W tym okresie znajdują się one na etapie zakładania rodziny i powolnej stabilizacji, co wiąże się z kupnem nieruchomości mieszkaniowej. Często jednak nie chcą one rezygnować z komfortu życia w mieście. Z upływem lat blok staje się za ciasny, a coraz większe znaczenie ma spokój oraz chęć odpoczynku w cichej i spokojnej okolicy. Poza tym niewątpliwie istotna jest sytuacja finansowa, która w Europie Zachodniej w przypadku osób starszych jest ustabilizowana. Również w naszym kraju można zauważyć podobną tendencję, jednak w tym wypadku na przeszkodzie stoją niskie zarobki i wysokie ceny domów.

Zobacz także: Jaki dom wybrać: w mieście czy za miastem?

W analizie przedstawiono warunki kredytowe dla małżeństwa w wieku 50 lat, którego dzieci już się usamodzielniły, zakładając cenę domu na poziomie 1,2 mln zł. Poziom ten jest zbliżony do średniej ceny ofertowej wolnostojących domów jednorodzinnych w trzech miastach: Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu przedstawionym w poniższej tabeli. Najgorzej pod względem ceny jest w Warszawie, gdzie zgodnie z danymi Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. przeciętne stawki ofertowe w budownictwie jednorodzinnym z rynku wtórnego przekraczają 1,2 mln zł. Trochę lepiej jest w Krakowie i we Wrocławiu, jednak trzeba pamiętać, że w tych miastach zarobki są niższe niż w stolicy.

Zobacz także: Jak można bezpiecznie kupić mieszkanie?

W przypadku przeprowadzki z mieszkania do domu jednorodzinnego na poczet wkładu własnego zaliczyć można środki uzyskane ze sprzedaży tego mieszkania. Z drugiej strony przy tym wieku kredytobiorcy trzeba założyć krótszy okres kredytowania. W efekcie zarówno raty kredytowe, jak i wymagany dochód będą na poziomie zupełnie nieosiągalnym dla większości Polaków w średnim wieku.

Nasuwający się wniosek nie jest dobrą informacją dla osób w wieku średnim oraz seniorów. Większość z nich mimo chęci przeprowadzki do własnych domów będzie musiała spędzić jesień życia na zatłoczonych blokowiskach.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Osoby w średnim wieku, często planują zrezygnować z mieszkań na blokowiskach na rzecz wygody w domach, w cichych dzielnicach. Musimy pamiętać, że nowy, cichy dom, to przede wszystkim ogromny wydatek, dlatego warto się zastanowić czy możemy sobie pozwolić na tego rodzaju wygody?
Osoby w średnim wieku, często planują zrezygnować z mieszkań na blokowiskach na rzecz wygody w domach, w cichych dzielnicach. Musimy pamiętać, że nowy, cichy dom, to przede wszystkim ogromny wydatek, dlatego warto się zastanowić czy możemy sobie pozwolić na tego rodzaju wygody?

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »