Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości: raport

Marcin Krasoń, Open Finance
Monika Sieniawska, Open Finance
Pierwszy powiew wiosny to moment, kiedy zwykle wzrasta popyt na działki budowlane. Coraz dłuższe i cieplejsze dni powodują, że wielu z nas zaczyna marzyć o własnym domu z ogrodem, by z dala od zgiełku miasta móc delektować się ciszą i pięknem przyrody.
Pierwszy powiew wiosny to moment, kiedy zwykle wzrasta popyt na działki budowlane. Coraz dłuższe i cieplejsze dni powodują, że wielu z nas zaczyna marzyć o własnym domu z ogrodem, by z dala od zgiełku miasta móc delektować się ciszą i pięknem przyrody.

Wraz z wiosną zazwyczaj następowało też ożywienie na rynku nieruchomości, jednak w tym roku ceny pozostały właściwie na stałym poziomie. W marcu ceny ofert mieszkaniowych na rynku wtórnym prawi się nie zmieniły. Sytuacja dotyczy największych polskich miast.

Gdzie jest najdrożej?

Wg danych serwisu Oferty.net trzy najdroższe polskie miasta od miesięcy pozostają niezmienione. Najwięcej za m2 – średnio 9849 zł – zapłacą kupujący w Sopocie. Tu stawka wzrosła o 2,4%, tj. o 231 zł w porównaniu do lutego. Tuż za nadmorskim kurortem plasuje się Warszawa ze średnią stawką 9163 zł za m2, lecz w stolicy, w porównaniu z poprzednim miesiącem, cena obniżyła się o 40 zł. Mimo tego, że stawki na rynku wtórnym w Warszawie już od dłuższego czasu utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie i tak znacznie przekraczają oczekiwania i możliwości potencjalnych nabywców. Najniższe miejsce na podium zajmuje Kraków, w którym średnia cena ofertowa kształtuje się na poziomie 7587 zł/m2. Największy spadek ceny za m2, spośród wszystkich analizowanych miast, zanotowaliśmy w Katowicach, lecz nawet tam był on nieznaczny i wyniósł 2,6%.

Co wiąże się z niższą marżą?

Z najnowszego rankingu kredytów hipotecznych Open Finance wynika, że już pięć banków jest w stanie zaproponować marżę kredytu złotowego w wysokości 1 pkt. proc. lub niższą. Nic dziwnego, bo drugi kwartał każdego roku to czas, gdy Polacy zaciągają najwięcej kredytów na nieruchomości, banki zakasują więc rękawy i stają do walki o łaskę kredytobiorców. Najniższe marże przy kredytach złotowych są w stanie zaoferować: Bank Zachodni WBK, Euro Bank, Deutsche Bank PBC, DnB Nord i HSBC. Obniżki przygotowało też wiele innych banków, w sumie, porównując do poprzedniego rankingu (sprzed kwartału), marże obniżyło 12 z 26 instytucji oferujących kredyty hipoteczne w polskiej walucie. Mniej zmian widać w ofertach kredytów walutowych, banki straciły zapał do obniżek, prawdopodobnie jest to efekt intensywnych działań Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz także: Jak rysuje się polska płaca minimalna na tle europejskiej?

Mimo spadających marż kredytowych, rośnie oprocentowanie pożyczek. Jak to możliwe? Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z dwóch części: bankowej marży oraz stopy procentowej wyliczonej w oparciu o rynkową stawkę WIBOR. Rosnące stopy procentowe (zarówno w Polsce jak i strefie euro) powodują wzrost stawek rynkowych, a te pociągają za sobą zmiany oprocentowania kredytów. Od dnia powstania poprzedniego raportu 3-miesięczny WIBOR zwiększył się o 11 pkt. bazowych, co przekłada się na wzrost raty kredytu o ok. 7 zł na każde pożyczone 100 tys. złotych. W przypadku kredytów w euro zmiana jest jeszcze większa. Stawka EURIBOR zyskała prawie 16 pkt. bazowych, a rata nowego kredytu wzrosła o 9 zł na każde 100 tys. złotych.

Na co wpływają rosnące stawki rynkowe?

Rosnące stawki rynkowe wpływają nie tylko na nowe kredyty, ale i na te już spłacane. W przypadku kredytów walutowych trzeba jednak pamiętać o wpływie kursów walut na miesięczne obciążenie kredytobiorcy. Porównując do poprzedniego raportu spadły kursy zarówno euro, jak i franka. W ciągu miesiąca euro staniało o 2 proc. (ponad 8 gr, do 3,9423 zł), a frank o 1 proc. (ponad 3 gr, do 3,0757 zł). Spadki kursów zostały jednak w dużej mierze zrównoważone przez wzrost oprocentowania kredytów. Summa summarum rata kredytu w obu walutach zanotowała delikatny spadek. Osoby zadłużone w euro zapłacą ratę niższą o ok. 1 zł na każde 100 tys. zł kredytu, posiadający w portfelu kredyty we franku oszczędzą ok. 4 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia. Nie wiadomo, kiedy dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce (najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 10-11 maja br.), jednak wymowa komunikatów Rady jest jednoznaczna: prędzej czy później ona nastąpi. Do końca roku można się spodziewać podwyżek o 50 pkt. bazowych, co na pewno nie pozostanie bez wpływu na raty kredytów złotowych.

Gdzie najlepiej kupić działkę?

Pierwszy powiew wiosny to moment, kiedy zwykle wzrasta popyt na działki budowlane. Coraz dłuższe i cieplejsze dni powodują, że wielu z nas zaczyna marzyć o własnym domu z ogrodem, by z dala od zgiełku miasta móc delektować się ciszą i pięknem przyrody.

Zobacz także: Czy zamiany mieszkań staną się bardziej popularne?

Z analizy opublikowanych w marcu ofert działek pod zabudowę jednorodzinną, zlokalizowanych w powiatach graniczących z miastami wojewódzkimi wynika, że najmniej wydamy na grunt pod Olsztynem. Tutaj w otoczeniu jezior mazurskich, z pięknym widokiem na okolice, znajdziemy działkę o średniej powierzchni 1 478 m2, w cenie ofertowej 98 zł za m2, oddaloną zaledwie kilka kilometrów od stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Jeżeli marzy nam się dom pod Krakowem, to najbardziej atrakcyjny cenowo jest powiat wielicki. Średnio za m2 ziemi zapłacimy 129 zł, czyli zdecydowanie mniej niż w powiecie krakowskim, gdzie za kawałek gruntu o bardzo zbliżonej powierzchni tj. 2250 m2, sprzedający żądają już 211 zł/m2.

Wielkopolska nie kusi atrakcyjnymi cenami – za działkę w powiecie poznańskim o powierzchni 1319 m2 zapłacimy średnio 219 zł/m2. Może zatem warto zainteresować się Dolnym Śląskiem? Za kawałek własnej ziemi w powiecie wrocławskim zapłacimy średnio 129 zł/m2. Sporym obciążeniem dla naszej kieszeni będzie działka pod Warszawą. Najmniej za m2 gruntu zapłacimy w powiecie mińskim, choć nawet tu jego cena wynosi średnio 209 zł.

Źródło: „Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance”

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła 18 proc. w porównaniu do I kwartału
  Sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała. W całym w II kwartale sprzedano 8.876 mieszkań, co oznacza spadek blisko 50 proc. rdr i 18 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku - wynika z wstępnych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert. pl.
  Dodatek do zakupu węgla 2022
  Dodatek do zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych ma być rządową pomocą, mającą ochronić Polaków przed ogromnymi podwyżkami cen węgla i przed ubóstwem energetycznym. Jakie będą zasady jego udzielenia?
  Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?
  Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?
  Sezon grzewczy 2022/2023. Nie masz dostępu do gazu? Pomyśl o pompie ciepła
  Chaos na rynku paliw i rosnące problemy z ich dostępnością zmuszają właścicieli domów do szukania alternatywnych metod ogrzewania. Po decyzji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wydanej 26 maja, która miała ułatwić kupowanie drewna w celach opałowych, w sieci krążą memy o zbieraniu chrustu. Jednak Polakom nie jest do śmiechu. Co czeka nas w nowym sezonie grzewczym?
  Ceny mieszkań w maju 2022 - w części miast spadki, w części wzrosty
  Ceny mieszkań w maju 2022 niezmiennie utrzymują się na wysokim poziomie, choć z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju pojawiły się pierwsze symptomy spowolnienia. "Wśród badanych przez nas 17 miast aż w ośmiu pojawiły się spadki cen w porównaniu z kwietniem. Wciąż przeważały jednak wzrosty, które odnotowaliśmy w dziewięciu miastach". Na rynku kredytów hipotecznych uwagę zwraca poziom stawki WIBOR 3M, która właśnie osiągnęła 7%.
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach, mimo podpisanych umów z BGK przez 5 komercyjnych banków. A jak wygląda dostępność mieszkań, które kwalifikują się do zakupu w ramach programu?
  Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu w 2023 r.?
  Rząd planuje likwidację pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r.?
  Nowa Ustawa deweloperska - co zmieni dla kupującego?
  Od 1 lipca 2022 roku obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawę deweloperską, zastąpi nowa. Będzie korzystniejsza dla kupującego mieszkanie od dewelopera?
  Bezpłatne projekty domów do 70 m2 na stronach ministerstwa rozwoju i technologii. Mniej formalności z budową
  Minister Waldemar Buda na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, w celu budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.
  Przeprowadzki z miasta na wieś coraz bardziej popularne od czasu pandemii
  W czasie pandemii z dużych miast na wsie przeprowadziło się 50 tyś. Polaków. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed kryzysem finansowym w 2008 r. – podsumowuje dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej UJ.
  Likwidacja pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego na własne potrzeby od 2023 roku
  Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy - powiedział 23 czerwca 2022 r. w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
  Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. Większa ochrona praw kupujących mieszkania w zamian za wyższą cenę mieszkań
  Czy wchodząca w życie nowa ustawa deweloperska zapewni wyższą ochronę nabywców mieszkań, a może jednak wprowadzi chaos wśród deweloperów, zwiększy koszty inwestycji a tym samym cen mieszkań?
  Budownictwo mieszkaniowe w maju 2022
  Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań. To najwyższy miesięczny wynik od ubiegłorocznych wakacji. Zdaniem analityków Otodom ożywienie jest jednak tylko „wirtualne”, a na rynku obserwujemy inną ważną zmianę – powrót rynku kupującego.
  Budowa domu w 2022 droższa o 58 tys. zł niż rok temu
  Budowa domu w Polsce jest coraz droższa. 53 proc. osób budujących je w 2022 roku odczuło wzrost cen materiałów. Postawienie domu kosztuje od 42000 zł do nawet 58 000 zł więcej niż rok temu w zależności od metrażu.
  Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści
  Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?
  Czy instalacja pieca do termicznego przekształcania odpadów wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
  Inwestor (producent mebli) w wyniku prowadzonej działalności wytwarza odpady w postaci płyt wiórowych, odpady z płyt mdf i hdf trociny oraz pył z cięcia płyt meblowych. Ten sam inwestor planuje zakup pieca 350 kW przeznaczonego do termicznego przekształcania w/w odpadów poprodukcyjnych. Czy w związku z tym powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zamierzenia inwestycyjnego?
  Dofinansowanie do lasu 2022 – wnioski od 20 czerwca 2022
  Dofinansowanie do lasu w 2022 roku mogą otrzymać ich prywatni właściciele na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Ile pieniędzy mogą otrzymać i na jakie dokładnie prace?
  Ekologia w mieszkaniówce niezbędna do zatrzymania zmian klimatycznych
  Ekologia wkracza szybkim krokiem do mieszkaniówki. Wymusza ją z jednej strony polityka klimatyczna, a z drugiej rosnąca świadomość nabywców mieszkań. Liczy się dla nich już nie tylko świetna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum miasta. Na znaczeniu zyskały obecnie eko-osiedla, wyróżniające się dbałością o środowisko, spójną koncepcją architektoniczną, zielonymi przestrzeniami oraz infrastrukturą sprzyjającą zarówno naturze, jak i człowiekowi.
  PSNPH: Centra handlowe żądają opłat od najemców za sprzedaż w internecie
  Właściciele centrów handlowych forsują nowe umowy dla najemców powierzchni, które zwiększają czynsz w oparciu o obroty w internecie - alarmuje Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych. "To bardzo niebezpieczny proceder, który nie może zostać zaakceptowany w standardzie prawnym. Sprzedaż w internecie jest całkowicie odrębna od sprzedaży w placówce stacjonarnej – wymaga odrębnych nakładów finansowych i oddzielnego zarządzania. Żądanie opłat za obroty w internecie nie może być akceptowane przez najemców."
  Home czy office? Czyli jak będzie wyglądać praca biurowa?
  Rynek biurowy, do niedawna stabilny segment branży nieruchomości komercyjnych, stał się obecnie poligonem doświadczalnym. Szykuje się wielki powrót pracowników do przypisanych im biurek, a może przestrzenie office staną się głównie miejscem wymiany poglądów, mentoringu i integracji, nie zaś symbolem 40-godzinnego tygodnia pracy? Okazuje się, że wizji Elona Muska „wróć do biura albo odejdź” nie podzielają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy wielu firm i międzynarodowych korporacji.
  Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022
  Wakacje kredytowe przewidziane w złożonym projekcie pierwotnie miały zostać wprowadzone od 1 lipca 2022 roku. W uchwalonej przez Sejm ustawie datę zmieniono na 1 sierpnia 2022 roku. Jak działają wakacje kredytowe?
  Ile m2 ma przeciętnie mieszkanie w Polsce oddawane do użytku w 2022 roku?
  Ponad 57 m kw. – taką przeciętną powierzchnię miały mieszkania oddawane przez deweloperów w 2021 roku. Był to wynik najlepszy od co najmniej kilku lat. Dane z początku 2022 roku sugerują jednak, że długo ten stan nie potrwał.
  Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić
  Ile kosztuje dom, mieszkanie, czy działka budowlana w Chorwacji? Jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Jak znaleźć nieruchomość wartą zakupu? Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.
  Polacy kupują nieruchomości za granicą. 400 tys. zł za mały apartament nad morzem w Hiszpanii
  Od kilku miesięcy Polacy dołączyli do grupy najbardziej aktywnych nacji w zakupach apartamentów i domów na południu Europy. Nic dziwnego, bo coraz więcej rodaków jest zaliczanych do grona ludzi zamożnych. Jak wynika z danych zebranych przez Forbes.pl w Izbach Skarbowych w całym kraju w 2020 r., zarejestrowano ponad 38,5 tys. milionerów. Dla osób dobrze sytuowanych nie jest niczym niezwykłym posiadanie kilku nieruchomości, zakupionych inwestycyjne, ale i na własne potrzeby. Obecnie najczęściej kupującymi apartamenty za granicą są przedsiębiorcy, osoby fizyczne zainteresowane inwestycją w lokal na wynajem, rodziny z dziećmi, oraz rodacy mieszkający na stałe w innych krajach Europy Zachodniej.
  Samowole budowlane w Polsce – czy nadal jest ich dużo?
  Samowole budowlane w przeszłości były dość częstym procederem. Wprowadzone przepisy prawa miały uporać się z nim. Sprawdźmy, czy to się udało.