REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują ekologiczne budynki

ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe
ednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy w swojej ofercie mają do zaoferowania, swoim potencjalnym klientom, budynki, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie, które zostało zbudowane z wykorzystaniem takiej technologii, to będzie to nasz wkład w dbałość o środowisko, a ponadto uda nam się również zmniejszyć rachunki.

REKLAMA

Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć, energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Kolektory słoneczne przy produkcji ciepła nie emitują szkodliwych związków, nie powodują zwiększenia dziury ozonowej oraz nie zanieczyszczają środowiska. Im więcej będzie produkowanych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, tym będą one tańsze. Instalacje solarne można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody, jak również włączyć ją do systemu ogrzewania całego domu.

REKLAMA

– W Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie już w kolejnej, drugiej realizowanej w ostatnich latach inwestycji mieszkaniowej, wykorzystuje się energię słoneczną do podgrzania wody. Dzięki temu rozwiązaniu obniżono koszty przygotowania ciepłej wody. W ubiegłym roku zdarzyła się sytuacja kilkugodzinnego braku dostawy ciepła z centralnej ciepłowni. W mieszkaniach budynku wyposażonego w kolektory słoneczne przez kilka godzin ciepła woda nadal płynęła z kranów – mówi Adam Szweda prezes Spółdzielni.

Zobacz także: Pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza zakończony

Instalacje solarne są inwestycją dość kosztowną. Aby zachęcić do ich stosowania wprowadzono system dofinansowania wspólnot mieszkaniowych, jak również indywidualnych gospodarstw domowych. Niestety spółdzielnie mieszkaniowe z takich możliwości nie mogą skorzystać, a szkoda, gdyż dzięki dofinansowaniu kosztów kolektorów słonecznych efektywność ich stosowania byłaby zapewne wyższa i zachęcała do ich szerszego wykorzystania.

Co nowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Deweloperzy nie poprzestają jednak na kolektorach. Na Osiedlu Kalinowym w podpoznańskiej Rokietnicy można znaleźć także ekologiczne nowości jak podziemne zbiorniki na odpady. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Składa się na nią betonowy silos oraz kontener skonstruowany w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie produkcji polietylenowej. Ich obsługa niczym nie różni się od tradycyjnych pojemników na śmieci. Wystarczy za pomocą klucza otworzyć pojemnik, wrzucić odpady, a te za pomocą obrotowej dźwigni, zostaną umieszczone w podziemnym kontenerze.

Ciekawostką jest fakt, iż kontenery są opróżniane za pomocą specjalnie przystosowanego dźwigu. Częstotliwość opróżniania zbiorników dostosowana jest do aktualnych potrzeb mieszkańców Osiedla Kalinowego.

– Dzięki wprowadzaniu nowych technologii polepszamy warunki życia lokatorów oraz zyskujemy estetyczny wygląd osiedla, niwelując tym samym problem nieprzyjemnych zapachów – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper.

Zobacz także: Wyższa emerytura za mieszkanie

Ekologiczne może być też estetyczne

Ekologiczne i praktyczne rozwiązania można znaleźć już też w samej konstrukcji budynków. Wózkarnie i rowerownie to nowy trend w budownictwie wielorodzinnym.

– Rowerownia, zlokalizowana na parterze, ma ułatwić przechowywanie jednośladów i zachęcić do korzystania z nich w codziennej komunikacji – mówi Tomasz Bolewski ze spółki Swój Dom, budującej osiedla mieszkaniowe w Mosinie. – Lokalizacja naszych inwestycji wśród terenów zielonych wymaga od nas znalezienia dogodnych rozwiązań dla amatorów rekreacji i wycieczek rowerowych – dodaje T. Bolewski.

W dobie postępującej ekologii trudno myśleć o budowie domu bez brania pod uwagę nowoczesnych rozwiązań, które troszczą się o środowisko naturalne. Rozwiązania architektoniczne wspierające tę ideę są coraz częściej spotykane. Konieczność oszczędzania energii to obecnie jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez Unię Europejską a rosnący trend ekologiczny sprawia, iż perspektywa zielonych osiedli jest coraz bliższa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA