| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy. Aż 47% doradców finansowych z Home Broker przewiduje spadek cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ostatecznie ceny wzrosną prawdopodobnie o 0,3%.

Oczekiwania odnośnie zmian cen rodzimych nieruchomości w perspektywie 12 miesięcy są systematycznie rewidowane w dół. Wzrost o 0,3% to najniższy poziom w 16-miesięcznej historii badania. Dodatkowo względem marca znacznie spadł poziom optymizmu wśród doradców Home Broker.

Deweloperzy obniżają ceny

W marcu po raz trzeci z rzędu pogorszyła się relacja optymistów do pesymistów, czyli oczekujących wzrostu i spadku cen mieszkań w największych miastach Polski. Bieżący miesiąc przyniósł zmniejszenie grona optymistów o 5 pkt. proc. Obecnie stanowią oni 53% badanych. Wydawać by się to mogło zaskakujące w miesiącu, w którym widoczne było sezonowe ożywienie na rynku.

Najświeższy odczyt wpisuje się w trend stopniowego pogarszania nastrojów na rynku nieruchomości. Przede wszystkim warto zwrócić tu uwagę na rosnącą podaż.

– We Wrocławiu jest tak wiele rozpoczętych budów, że widoczne są już pierwsze symptomy wojny cenowej pomiędzy deweloperami – zauważa Adam Latawiec, doradca Home Broker z Wrocławia.

Zobacz także: Czy wiesz, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?

Sytuacja ta ma jednak obecnie miejsce w przypadku nowych projektów, których sprzedaż lub budowa dopiero się rozpoczyna. Są to zazwyczaj inwestycje uwzględniające możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Problem w tym, że kupując mieszkanie na wstępnym etapie realizacji ponosi się większe ryzyko i często należy zaakceptować odległy termin oddania lokalu do użytkowania. W przypadku mieszkań gotowych sytuacja jest odmienna.

– Im bardziej zaawansowana budowa lub gdy tylko inwestycja zostanie oddana do użytkowania, deweloperzy podnoszą ceny mieszkań - mówi Tomasz Kutylowski, doradca Home Broker z Warszawy.

Możliwość zobaczenia nabywanego mieszkania i znacznie ograniczone niebezpieczeństwo utraty pieniędzy z nawiązką rekompensuje, więc minus jakim jest wybieranie lokalu z ograniczonej – „przebranej” – oferty.


Negatywnie na postrzeganie przyszłości rynku nieruchomości wpływa także sytuacja na rynku finansowym. Trzeba bowiem pamiętać, że blisko trzy na cztery nieruchomości mieszkaniowe są w Polsce kupowane z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Dlatego też złym prognostykiem może być zacieśnianie polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej.

- Podwyższenie przez nią stóp procentowych przekłada się na wzrost miesięcznej raty i spadek zdolności kredytowej przeciętnej rodziny – tłumaczy Jarosław Dembowski, doradca Home Broker z Gdańska.

Gdyby zaciągnąć na 30 lat kredyt na 300 tys. zł, to przy oprocentowaniu 5,75%, miesięczna rata wyniosłaby 1750,72 zł. Podwyżka stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. spowodowałaby wzrost miesięcznej raty do 1798,65 zł.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy.
Zazwyczaj wraz z nadchodzącą wiosną następuje ożywienie na rynku nieruchomości, w tym roku jednak pomimo wiosennej aury, poziom optymizmu nie jest najwyższy.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »