reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Upewnij się czy pośrednik podejmuje właściwe działania

Upewnij się czy pośrednik podejmuje właściwe działania


Pośrednicy często ogłaszają sprzedaż mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy z właścielem. Jest to działanie niezgodne z polskim prawem. Praktyka pokazuje, że w ciągu ostatnich 12 lat aż 346 pośrednikom, z 16 tysięcy, udowodniono działanie nie respektujące przepisów.

W Internecie można znaleźć dziesiątki tysięcy ofert sprzedaży nieruchomości. Większość z nich to ogłoszenia zamieszczone przez pośredników. Nie wszystkie niestety znajdują się tam legalnie. Trzeba pamiętać, że pośrednik może zamieszczać ogłoszenia dopiero po podpisaniu umowy pośrednictwa z właścicielem. Nieuczciwe praktyki niektórych pośredników psują postrzeganie tej profesji w oczach opinii publicznej.

Grzechów popełnianych przez pośredników jest więcej. Właśnie dlatego komisja odpowiedzialności zawodowej w ostatnich 12 latach wszczęła 604 postępowania, z czego 346 z nich zakończyło się karami nałożonymi na pośredników. Z liczby tej jedynie osiem osób pozbawiono licencji zawodowej. Skala problemu wydaje się znaczna, ale trzeba pamiętać, że Ministerstwo Infrastruktury udzieliło do końca lutego aż 15,7 tys. licencji. Meandrów prawnych związanych z podpisaniem umowy z pośrednikiem jest znacznie więcej. Home Broker postara się więc przybliżyć kwestie prawne związane z zawieraniem umów pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości.

Zobacz także: Kupujemy więcej lokali przed oddaniem ich do użytkowania

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, umowa między właścicielem i pośrednikiem musi być podpisana, zanim ten drugi podejmie jakiekolwiek czynności prowadzące do zawarcia transakcji.

– Wbrew prawu jest udostępnianie zdjęć nieruchomości, zbieranie i udostępnianie o nich informacji, analiza cen, czy tym bardziej organizowanie spotkań potencjalnych kupujących ze sprzedającym przed podpisaniem umowy – wymienia Izabela Mańczak, doradca Home Broker z Leszna.

Umowa otwiera drogę pośrednikowi do tego, aby mógł zacząć szukać drugiej strony umowy i określa na jakich zasadach ta usługa będzie świadczona. Co więc powinien taki dokument zawierać?

Niezbędne jest podanie danych właściciela nieruchomości oraz oznaczenie samego przedmiotu umowy. Jeśli jej celem będzie sprzedaż mieszkania należy uściślić jego adres i podać numer księgi wieczystej. Czas trwania umowy można ograniczyć lub zawrzeć ją na czas nieoznaczony. Bardzo ważną kwestią jest też wpisanie do umowy danych pośrednika w obrocie nieruchomościami, który jest odpowiedzialny za daną nieruchomość. Nie można w tym wypadku zapomnieć o numerze licencji nadanej przez ministerstwo oraz numerze polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Prawdziwość tych danych można potem sprawdzić – ubezpieczenie w firmie, która wystawiła polisę, a numer licencji na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pośrednicy często ogłaszają sprzedaż mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy z właścielem. Jest to działanie niezgodne z polskim prawem.
Pośrednicy często ogłaszają sprzedaż mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy z właścielem. Jest to działanie niezgodne z polskim prawem.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama